zasiłek macierzyński działalność gospodarcza
Założenie działalności

3 zalety zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych mam w branży IT

Współczesne kobiety z powodzeniem łączą życie prywatne z zawodowym. Dlatego dzisiejszy artykuł skierowany jest do kobiet pracujących w branży IT, w tym na stanowiskach programistycznych, które prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, planują korzystać z zasiłku macierzyńskiego.

Jak zasiłek macierzyński może pomóc przedsiębiorczym mamom?

Kobieta, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i opłacała składki społeczne ZUS wraz ze składką chorobową, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Zasiłek macierzyński ustala oraz wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

1. Otrzymasz zasiłek macierzyński

Pierwszą korzyścią łączenia działalności i macierzyństwa jest to, że przedsiębiorcze mamy mają prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego z ZUS.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od średniej podstawy wymiaru składek jakie opłacałaś przez 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka. Podstawę składek społecznych można podnieść, dlatego też kwota zasiłku w zależności od indywidualnej sytuacji będzie różna, jednak nie mniejsza jak 1000 zł / miesiąc.

Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS przez 52 tygodnie (dotyczy jednego dziecka).

2. Nadal możesz prowadzić działalność i osiągać przychody

Drugą zaletą łączenia działalności i macierzyństwa jest fakt, że podczas pobierania zasiłku nadal można prowadzić swoją działalność gospodarczą i osiągać przychody. To oznacza, że nie trzeba rezygnować z prowadzenia biznesu po porodzie.

Często kontrahenci dostosowują również obowiązki zawodowe do nowych okoliczności, dzięki czemu możesz liczyć na ograniczenie godzin pracy spędzanych nad projektem (np. do odpowiednika 1/2 etatu).

Takie rozwiązanie pozwala ci nadal zarabiać, szkolić się i “nie wypaść z rynku” (na co niejednokrotnie skarżą się mamy na umowach o pracę).

3. Zapłacisz tylko składkę zdrowotną z działalności

Trzecią korzyścią łączenia działalności i macierzyństwa jest zwolnienie z opłacania składek społecznych. Co oznacza, że podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego kobiety przedsiębiorcze opłacają tylko składkę zdrowotną.

To pozwala zaoszczędzić na kosztach prowadzenia działalności gospodarczej.


Wnioski z powyższych korzyści są jasne – zasiłek macierzyński stanowi istotne wsparcie dla przedsiębiorczych mam, które pozwala im na skupienie się na opiece nad dzieckiem bez konieczności rezygnacji z prowadzenia swojej firmy. To ciekawe rozwiązanie, które daje przedsiębiorczym mamom poczucie bezpieczeństwa finansowego i pozwala na spokojne planowanie przyszłości.

Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *