pieczątka jednoosobowa działalność
Założenie działalności

Czy pieczątka jest obowiązkowa w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jeżeli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy potrzebujesz pieczątki. Choć nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby jej posiadanie… w praktyce okazuje się, że bywa różnie.

W dzisiejszym artykule chciałabym przybliżyć Ci najważniejsze informacje, dotyczące firmowej pieczątki.

Co jest ważniejsze – pieczątka firmowa czy podpis?

Jeżeli prowadzisz działalność, chociaż raz spotkałeś się z przypadkiem, w którym jeden z kontrahentów czy urzędnik poprosił Cię o przybicie pieczątki na wniosku, który składałeś, zawieranej umowie czy też innego rodzaju dokumencie. Czy miał słuszność?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, powinniśmy podkreślić, że to podpis identyfikuje Cię jako osobę – nie zaś pieczątka. Dopiero po tym, jak podpiszesz własnoręcznie oświadczenie woli, stanie się ono zgodne z prawem.

W Kodeksie cywilnym nie znajdziemy żadnej wzmianki o pieczątce. Tak samo zresztą w Kodeksie spółek handlowych. Po dogłębnym researchu okaże się, że w żadnym polskim akcie prawnym nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorców do wyrobienia firmowej pieczątki.

Identycznie jest w wypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek handlowych. Dlaczego więc tak często słyszymy pytanie, które nie powinno mieć racji bytu – o to, dlaczego na wniosku nie ma pieczątki?

Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?

Jak napisałam już powyżej, nie istnieje obowiązek posiadania pieczątki firmowej. Jednak jest to tylko teoria, która – jak wiadomo – z praktyką ma niewiele wspólnego.

Zdarza się, że w urzędowym druku widnieje miejsce właśnie na pieczątkę firmy. Jak stanowi prawo, nie musisz jej jednak mieć – możesz w tym polu wpisać oświadczenie, iż nie posiadasz pieczątki i jedynie podpisać dokument.

Czasem jednak zdarza się, że trafiasz na wyjątkowo upartego urzędnika.

Choć nie ma racji, odmawia przyjęcia Twojego wniosku. Oczywiście, jeśli masz taką ochotę, możesz spróbować udowodnić mu, że się myli. Wystarczy, że przytoczysz art. 20 ust. 2 i 4 ustawy o prawie przedsiębiorców z 06.03.2018 r., który jasno wskazuje, że jedynie nazwa firmy oraz NIP to dane, których jakikolwiek urząd może żądać, aby zidentyfikować przedsiębiorcę.

W wyżej wskazanej ustawie nie ma mowy o jakiejkolwiek pieczątce, w związku z czym wystarczy podpis. Dobrze jednak zastanów się, czy nie szkoda czasu na kłótnie w urzędach – i czy nie wygodniej będzie po prostu wyrobić pieczątkę, co dzisiaj trwa zaledwie kilka minut.

Wyjątki od reguły – kiedy pieczątka jest potrzebna?

Sytuacja jednak nigdy nie jest tak prosta, na jaką wygląda… Przejdźmy teraz do tematu firm ubezpieczeniowych oraz banków. Chociaż, jak już wiesz, nie musisz posiadać pieczątki, bo nie nakazują tego ogólnie przyjęte przepisy, znaczna część instytucji powiązanych z finansami posiada regulamin wewnętrzny.

W nim zaś może znaleźć się zapis, który wskazuje, że chcący podpisać z nimi umowę przedsiębiorca… musi posiadać pieczątkę.

Jeśli więc będziesz chciał wziąć samochód w leasing, ubezpieczyć samochód, czy zawrzeć umowę z bankiem, może się okazać, że pieczątka będzie absolutnie niezbędna.

Czy warto wyrobić pieczątkę firmową?

Programista nie potrzebuje pieczątki, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli w trakcie prowadzenia działalności okaże się ona potrzebna (np. wymóg do podpisania umowy leasingu samochodu), będziesz mógł ją wtedy wyrobić  w kilka minut.

Co powinna zawierać pieczątka?

O czym powinieneś pamiętać podczas wyrabiania pieczątki? Na stemplu jednoosobowej firmy powinny znaleźć się:

  • jej nazwa,
  • imię i nazwisko,
  • adres podany w trakcie rejestracji w CEIDG
  • numer NIP,

Na pieczątce warto zawrzeć również dane, które pozwolą łatwo skontaktować się z Twoją firmą – na przykład adres strony internetowej, e-mail oraz numer telefonu.

Jaki kolor i rodzaj pieczątki wybrać?

Pieczątkę możesz zamówić w sklepie stacjonarnym lub też internetowym, wybierając spośród pieczątek tradycyjnych oraz automatycznych. Oprócz tego, do wyboru znajdziesz różne kształty, obudowy czy materiały wykonania i oczywiście rozmiary.

Od tego, na jakie parametry pieczątki się zdecydujesz, będzie zależała jej cena – czym mniejsza i prostsza pieczątka, tym będzie ona niższa.

W kwestii wyglądu stempla czy koloru jej tuszu obowiązuje pewna dowolność. Najlepiej jednak omijać czerń – dzięki czemu szybko odróżnisz oryginał pieczątki od jej kserokopii.

Co ciekawe, dawniej stemple czarne i niebieskie stosowali jedynie przedsiębiorcy, czerwony urzędy, a fioletowy instytucje kościelne.


Czy ty również posiadasz firmową pieczątkę i do czego ją wykorzystujesz? Daj znać w komentarzu.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *