project manager ryczałt
Ryczałt ewidencjonowany

Jaka stawka ryczałtu dla Project Managera?

Zaryzykuję stwierdzenie, że ryczałt jest najpopularniejszą formą opodatkowania wśród samozatrudnionych w branży IT. Zazwyczaj są to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy osiągają roczne przychody na poziomie 200, 300 tysięcy złotych, a nawet wyższe.

Gdyby pracowali na etacie, musieliby płacić 32% podatku dochodowego plus 9% składki zdrowotnej od swoich dochodów. Nic więc dziwnego, że wielu z nich decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, często opodatkowaną ryczałtem.

Stawki ryczałtu w branży IT

W branży IT można wyróżnić cztery najczęstsze stawki ryczałtu:

  • 15% – usługi doradztwa związanego z zarządzaniem np. doradztwo w zarządzaniu zasobami ludzkimi, doradztwo w planowaniu, czy organizacji pracy;
  • 14% – usługi specjalistycznego projektowania, np. grafika komputerowa;
  • 12% – usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie oprogramowania;
  • 8,5% – inne usługi, niewymienione w powyższych kategoriach.

Możesz również zobaczyć pełną treść mojego artykułu na ten temat: Ryczałt 8,5% w IT. Kto może korzystać z 8,5% stawki ryczałtu?

Od czego zależy stawka ryczałtu?

Niestety, niektórzy mylnie zakładają, że stawka ryczałtu zależy od nazwy stanowiska, na którym pracują. A nawet próbują wpisać w umowie B2B odpowiednie formułki, by skorzystać z obniżonej, 8,5% stawki ryczałtu. Takie podejście jest jednak błędne i na pograniczu prawa.

Stawka ryczałtu zależy od rodzaju usług, jakie świadczysz w ramach działalności gospodarczej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opracował specjalny wykaz PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług), w którym wymienione są wszystkie rodzaje usług i produktów dostępnych na rynku. Do każdej usługi przypisany jest odpowiedni numer PKWiU.

Usługa którą wykonujesz również ma swój numer PKWiU, a od tego numeru zależy Twoja stawka ryczałtu.

Zdarzają się sytuacje, w których nie jest jasne, jaką stawkę ryczałtu zastosować do konkretnej usługi. W takich przypadkach nie pomoże Ci ani pracownik urzędu skarbowego, ani konsultant Krajowej Informacji Skarbowej, ani nawet księgowy – to nie leży w ich kompetencjach.

Jeśli zależy Ci na ustaleniu właściwej stawki ryczałtu, powinieneś wystąpić o nadanie numeru PKWiU do GUS, a następnie zwrócić się o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej. Jak to zrobić? Sprawdź w poniższych artykułach.

Zobacz również:

Tyle teorii, a teraz przejdźmy do project managera. Ryczałt to forma opodatkowania z jakiej może skorzystać na jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak jaką stawkę podatku wybrać?

Project Manager – ryczałt 8,5%

Jaka stawka ryczałtu będzie właściwa dla Project Managera?

W tym miejscu postanowiłam zebrać informacje z dotychczas wydawanych indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących stawki ryczałtu dla project managera. Dzięki temu będziesz miał wgląd w to, jak do tego zagadnienia podchodzi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Pamiętaj jednak, że nie są to interpretacje dotyczące Twojej indywidualnej sytuacji, więc jeśli chcesz mieć pełne zabezpieczenie, warto wystąpić o interpretację we własnym imieniu. W tym procesie może pomóc Ci doradca podatkowy.

Jeśli szukasz odpowiedniego specjalisty, skontaktuj się ze mną – dane kontaktowe znajdziesz na końcu artykułu. Z przyjemnością polecę Ci osobę, która przygotowuje takie interpretacje dla moich klientów.

Numer interpretacji i dataKogo dotyczyłaStawka ryczałtu
0112-KDSL1-2.4011.250.2024.2.JN z dnia 24.06.2024 r.kierownik projektu (Project Manager)8,5%
0113-KDIPT2-1.4011.944.2023.2.DJD z dnia 05.03.2024 r.kierownik projektu (Project Manager)8,5%
0112-KDSL1-2.4011.334.2023.2.KS z dnia 19.09.2023 r.zarządzania projektami (Project Manager)8,5%
0115-KDST2-1.4011.257.2023.2.MDO z dnia 25.08.2023 r.zarządzania projektami (Project Manager)8,5%
0113-KDIPT2-1.4011.838.2022.1.MAP z dnia 06.12.2022 r.kierownik projektu (Project Manager)8,5%

Z powołanych wyżej interpretacji wynika, że świadczone usługi zarządzania projektami (PKWiU 70.22.20.0) które nie są usługami doradztwa, mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5%.

Natomiast Project Managerzy świadczyli zazwyczaj usługi w zakresie:

  • zarządzania projektami informatyczno-wdrożeniowymi na potrzeby kontrahenta,
  • planowania, harmonogramowania, budżetowania, określania zakresu projektu,
  • podziału działań i koordynacji prac analityków biznesowych i systemowych, deweloperów różnych specjalizacji, testerów, administratorów, inżynier ds. systemów chmurowych,
  • raportowania postępów zleceniodawcy,
  • obsługi zmian zakresu projektu,
  • komunikacji z partnerami, dostawcami,
  • kierowania bieżącymi sprawami związanymi z realizacją projektu,
  • utrzymania kontaktu z osobami decyzyjnymi,
  • prowadzenia nadzoru nad dokumentacją projektową,
  • monitorowania działań zespołu projektowego.

Kluczowe znaczenie ma rozróżnienie, czy Project Manager zajmuje się:

  • doradztwem związanym z zarządzaniem, które podlega stawce 15%,
  • czy też świadczy usługi zarządzania projektami, które objęte są 8,5% stawką ryczałtu.

Warto zauważyć, że doradztwo w zakresie zarządzania to nie to samo, co świadczenie usług zarządzania projektami, a różnica ta ma istotne konsekwencje podatkowe.

Z ostatnich interpretacji indywidualnych wynika, że kluczowe jest ustalenie, czy Project Manager zajmuje się doradztwem związanym z zarządzaniem (stawka 15%), czy usługami zarządzania projektami (stawka 8,5%).

Widać, że stopniowo ugruntowuje się podejście, iż do usług zarządzania projektami stosuje się stawkę 8,5%, ponieważ nie są one traktowane jako doradztwo związane z zarządzaniem.


Planujesz założyć działalność gospodarczą, lub szukasz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji z zakresu księgowości i podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *