ZUS

Nigdy tego nie rób na zwolnieniu lekarskim L4!

Czy chory programista na działalności gospodarczej, który przebywa na L4 i pobiera zasiłek z ZUS może pracować? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i może zaskoczyć.

Obecnie samozatrudnienie (współpraca z kontrahentem w ramach własnej działalności gospodarczej), jest jednym z najpopularniejszych modeli zatrudnienia programistów.  Jednak, co w przypadku, gdy programista jest chory i znajduje się na L4? Czy może on wtedy kontynuować pracę i pobierać zasiłek z ZUS?  W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu problemowi oraz omówimy zasady, jakie obowiązują w takiej sytuacji. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w branży IT lub jesteś programistą, ten artykuł będzie dla Ciebie szczególnie interesujący. Zatem, zacznijmy!

Czego nie możesz robić na zwolnieniu lekarskim (leżącym i chodzącym)?

Podczas pobierania zasiłku chorobowego nie możesz pracować. To oznacza, że nie możesz aktywnie prowadzić własnej działalności gospodarczej i wykonywać czynności, które przynoszą ci dochód. Zakaz ten dotyczy zarówno “L4 leżącego“, jak i “L4 chodzącego“.

Pamiętaj, że nawet incydentalne wykonywanie pracy zarobkowej podczas pobierania zasiłku chorobowego może pozbawić ciebie prawa do tego zasiłku. Zobacz: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego SK 18/13.

Tego nie rób na zwolnieniu lekarskim L4:

  1. Powstrzymaj się od świadczenia usług programistycznych w ramach działalności gospodarczej w czasie L4;
  2. Nie wykonuj również swoich usług zdalnie z domu, tego też nie możesz robić;
  3. Jeśli poza działalnością pracujesz równocześnie na etacie (lub na umowie zleceniu) i otrzymasz L4 z etatu, to powinieneś zawiesić swoje bieżące usługi z działalności gospodarczej;
  4. Zrezygnuj z wyjść na ślub, chrzciny, czy na spotkania ze znajomymi;
  5. Nie wyjeżdżaj w tym czasie na wakacje, również wakacje zagraniczne!;
  6. Nie uczestnicz wtedy w kursach, szkoleniach, zajęciach na uczelni, czy egzaminach;

Myślisz, że ZUS nie wie o twoich wakacjach w czasie L4? Czytaj dalej…

ZUS sprawdzi twoje konto na Facebooku!

Twoje działania na portalach społecznościowych mogą mieć konsekwencje, zwłaszcza w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim. ZUS ma prawo sprawdzić, co robisz w czasie L4 i wykorzystać zebrane informacje jako materiał dowodowy.

Dlatego warto być ostrożnym i powstrzymać się od publikowania zdjęć czy postów, które mogą być interpretowane jako naruszenie obowiązujących przepisów.

Myślisz, że to się nie zdarza? Zobacz tutaj >>>

Co grozi ci za świadczenie usług podczas pobierania zasiłku chorobowego?

Jeśli ZUS udowodni, że w czasie pobierania zasiłku lekarskiego pracowałeś, to czekają ciebie konsekwencje finansowe:

  1. Musisz zwrócić pobrany zasiłek chorobowy oraz
  2. Zapłacić składki społeczne za czas przebywania na L4;

Jakie czynności mogą być wykonywane podczas L4?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i pobierasz zasiłek chorobowy z ZUS to nie możesz bezpośrednio prowadzić swojej działalności w tym czasie, ponieważ stracisz prawo do zasiłku.

Ale to nie koniec! Masz 4 opcje, które pomogą Ci kontynuować działalność, nawet będąc na L4:

  1. Jeśli masz zwolnienie lekarskie, ale chcesz kontynuować świadczenie usług, zrezygnuj z pobierania zasiłku chorobowego i możesz działać bez przeszkód.
  2. Zatrudnij osobę na umowę zlecenie lub podpisz umowę z wirtualną asystentką, która pomoże Ci prowadzić część spraw formalnych podczas twojej nieobecności np. wystawi fakturę, opłaci firmowe rachunki, odpowie na maile. Do załatwienia spraw urzędowych możesz upoważnić również członka swojej rodziny, udzielając mu pełnomocnictwa.
  3. Jeśli sprzedajesz tylko produkty cyfrowe i wszystkie zakupy są zautomatyzowane (np. sprzedaż gier, czy aplikacji), to możesz bez problemu zarabiać w czasie choroby, ponieważ sprzedaż odbywa się bez twojego udziału.

Czy można wystawić fakturę na zwolnieniu lekarskim?

Najbezpieczniej będzie powstrzymać się od wystawiania faktur w czasie pobierania zasiłku chorobowego.

I chociaż w najnowszym wyroku Sądu Najwyższego z 27 lipca 2022 roku (I USKP 101/21), sąd stwierdził, że faktura wystawiona podczas pobierania zasiłku chorobowego nie jest podstawą do odebrania świadczenia chorobowego, to zwróć uwagę, że ZUS miał zdanie odmienne, a sprawą musiał zająć się sąd.

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można podpisywać dokumenty?

Również tutaj znajdziesz wyroki, gdzie Sąd Najwyższy wskazywał na możliwość wykonywania czynności formalnoprawnych lub podpisywanie dokumentów finansowych w trakcie zwolnienia lekarskiego, bez wpływu na prawo do zasiłku chorobowego.

Mimo to, warto wykazać się ostrożnością i działać np. przez pełnomocnika.

 

Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *