Płatność za fakturę w bitcoinach
Koszty programisty

Płatność bitcoinem za fakturę programisty – sprawdź, czy to możliwe

Programiści coraz częściej współpracują z zagranicznymi firmami, a te nie chcą płacić za usługi już tylko w dolarach czy euro, ale również w kryptowalucie.

W dzisiejszym wpisie omówię sytuację, kiedy programista za swoje usługi wystawia fakturę w walucie obcej (np. USD), ale zapłatę otrzymuje w kryptowalucie (np. w postaci bitcoinów). Czy to w ogóle możliwe i co na to fiskus?

Stan faktyczny:

Programista na jednoosobowej działalności gospodarczej, wykonał usługę dla firmy z siedzibą w USA. Za wykonaną pracę wystawił fakturę w dolarach (USD). Firma z USA uregulowała tę fakturę w bitcoinach.

Pojawiają się pytania:

  1. Czy można płacić bitcoinami za fakturę? >>>
  2. Jak rozliczyć zapłatę otrzymaną w kryptowalucie?  >>>
  3. Czy można wystawić fakturę w kryptowalucie? >>>

Czy można płacić bitcoinami za fakturę?

Tak. Jako przedsiębiorca masz prawo wskazać dowolną formę płatności za wykonaną usługę programistyczną, w tym płatność bitcoinem.

Jak rozliczyć zapłatę otrzymaną w kryptowalucie?

Rozliczenie takiej operacji będzie składało się z pięciu kroków.

Krok 1. Przychód ze sprzedaży

Zaczynasz od zaksięgowania faktury sprzedaży, która stanowi przychód z jednoosobowej działalności gospodarczej.

Krok 2. Zapłata kryptowalutą a różnice kursowe

Jesteś przyzwyczajony do tego, że rozliczasz różnice kursowe transakcyjne pomiędzy wartością faktury w walucie obcej, a zapłatą za tę fakturę dokonaną w walucie obcej.

Zapewne zastanawiasz się teraz, jak ustalić różnice kursowe między fakturą sprzedaży w walucie USD, a zapłatą za nią w bitcoinach? Po jakim kursie przeliczać bitcoiny?

W sytuacji, kiedy sprzedajesz usługę w dolarach i otrzymujesz zapłatę w kryptowalucie nie ustalasz podatkowych różnic kursowych.

Różnice kursowe mogą dotyczyć tylko walut tradycyjnych. Bitcoin, ethereum czy stablecoin do takich nie należą. W tej sytuacji nie można ustalić kursu średniego NBP, ponieważ notowania NBP nie obejmują kryptowalut.

Krok 3. Przychód z wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną (fiat)

Otrzymanie bitcoinów jest dla programisty obojętne podatkowo. Jednak wymiana kryptowaluty na środek płatniczy np. wymiana bitcoinów na złotówki, spowoduje powstanie przychodu.

Przychód ten stanowi przychód z kapitałów pieniężnych i jest rozliczany w części E zeznania rocznego PIT-38.

Krok 4. Koszty uzyskania przychodu

Otrzymanie bitcoinów (czyli prawa majątkowego) w zamian za wyświadczoną usługę programistyczną stanowi wymianę barterową.

Ryczałt a składka zdrowotna  Transakcja barterowa to sprzedaż usługi programistycznej i zakup praw majątkowych – kryptowalut. Między świadczeniami zachodzi stosunek ekwiwalentności (równości).

Świadczoną przez programistę usługę należy uznać za zbywaną, natomiast uzyskaną w zamian kryptowalutę należy uznać za nabywaną.

Programista może wykazać koszt uzyskania przychodu z tytułu nabycia bitcoinów w kwocie odpowiadającej wartości usługi programistycznej (czyli wartości wynagrodzenia z faktury dokumentującej świadczoną usługę programistyczną).

Krok 5. Rozliczenie dochodu w PIT-38

Dochodem z odpłatnego zbycia kryptowaluty jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów z ich zbycia a kosztami uzyskania przychodów (art. 30b ust. 1b u.p.d.o.f.).

Przychodem będzie wartość wynikająca z wymiany bitcoinów na złotówki (lub inną walutę fiat).

Kosztem uzyskania przychodu będzie natomiast wartość faktury.

Różnica pomiędzy obiema kwotami stanowi dochód opodatkowany według 19% stawki podatku. Rozliczenie wykazać należy w części E zeznania PIT-38.

Czy można wystawić fakturę w kryptowalucie?

Teoretycznie możesz wystawić fakturę w kryptowalucie, pytanie czy pozwoli na to twój program do wystawiania faktur.

Jak wówczas powinna wyglądać faktura?

Faktura zawiera te same elementy, co faktura w PLN. Jeśli na fakturze znajduje się kwota podatku VAT, pamiętaj o wykazaniu kwoty VAT przeliczonej na PLN.

Musisz jednak pamiętać o pewnych dodatkowych elementach, jeśli faktura wystawiana jest na rzecz kontrahenta spoza Polski np. z USA.
Jeśli siedziba firmy, z którą współpracujesz, znajduje się w Unii Europejskiej lub poza nią, faktura powinna zawierać wyrazy “odwrotne obciążenie” – to bardzo ważne, by ten zapis znalazł się na fakturze.

Należy też dodać, że określony w powyższym artykule obowiązek wykazywania podatku VAT w złotych nie dotyczy usług objętych odwrotnym obciążeniem w VAT, gdyż w takim przypadku usługodawca nie rozlicza podatku należnego.


Zachęcam do dzielenia się ewentualnymi wątpliwościami w komentarzach.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

11 myśli w temacie “Płatność bitcoinem za fakturę programisty – sprawdź, czy to możliwe”

  1. Dzień dobry, Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuję. Mam pytanie co do wystawiania faktury w kryptowalucie firmie spoza UE. Jak wtedy obliczyć koszt uzyskania przychodu, czyli de facto wartość faktury? Skąd wziąć kurs danej kryptowaluty i przeliczyć to chociażby na USD czy PLN?

    1. Niestety polskie przepisy podatkowe nie są gotowe na takie rozliczenia 🙂 Proponuję ustalić wartość kursów do przeliczeń w umowie z kontrahentem.

  2. Czyli będąc na ryczałcie księguje się podwójnie przychód:
    – z usługi w wartości wystawionej faktury;
    – z wymiany otrzymanych kryptowalut na PLN.
    Na ryczałcie nie ma księgowania kosztów zatem jesteśmy podwójnie opodatkowani…

    1. Wymianę krypto na PLN uwzględnia się w PIT-38. Na PIT-38 wykaże Pan przychód (wartość wynikająca z wymiany krypto na PLN) oraz koszt (jest nim wartość faktury). Różnica pomiędzy obiema kwotami stanowi dochód opodatkowany według 19% stawki podatku.

  3. Dzień dobry Pani Moniko,
    Czy w momencie, w którym wystawiam fakturę w USD a wynagrodzenie otrzymuję w stablecoinie, które potem konwertuje na PLN zachodzi konieczność posiadania wpisu w rejestrze działalności w zakresie walut wirtualnych?

    Pozdrawiam,
    Łukasz

    1. Dzień dobry, nie, nie trzeba się rejestrować. Takich wpisów dokonują organizacje zajmujące się zawodowo krypto.

  4. czy umowa zlecenie z wynagrodzeniem w ‘stablecoinach’ oznacza rozliczenie podatkow dochodowych w PIT-36 zgodnie ze skala podatkowa?

    a z kolei PIT-38, skoro wartosc nie wzrasta, by podatku nie zwiekszyl przy wymianie na walute tradycyjna?

    1. Przychód powstanie w chwili wymiany stablecoinów na walutę fiat i wtedy wykazuje się go w PIT-38.

      1. czy to nie oznaczałoby podatku w okolicach 0% w takim razie, gdyż koszt uzyskania przychodu byłby mniej więcej równy przychodowi?

  5. Co w sytuacji gdy wystawię fakturę w Monero, otrzymam płatność, ale nigdy jej na fiat nie wymienię? Czy dalej jestem zobowiązany zapłacić podatek? Jeśli tak, to od jakiej kwoty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *