Przeprowadziłam małą analizę i zauważyłam, że wiele osób, szczególnie programistów, zadaje podobne pytania dotyczące ryczałtu.
Zastanawiałam się, dlaczego nie zebrać tego wszystkiego w jednym miejscu? I oto jest! Dziesięć najczęstszych pytań na temat ryczałtu, które krążą u samozatrudnionych programistów – teraz w jednym miejscu!
Jeśli prowadzisz działalność w branży IT i nurtują Cię kwestie rozliczeń na ryczałcie, zobacz, co dla Ciebie przygotowałam.
Spis treści
Czy na ryczałcie można odliczać koszty?
Nie. Ryczałt to specyficzna forma opodatkowania, w której podatek płaci się od przychodu, a nie dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty).
Ryczałt nie pozwala na odliczanie od przychodu poniesionych kosztów prowadzenia działalności. Podatek zapłacisz więc od przychodu, bez pomniejszania go o poniesione koszty. Jeśli ponosisz znaczne koszty działalności, warto przemyśleć, czy ryczałt jest dla Ciebie najkorzystniejszą formą opodatkowania.
Spójrz jednak na punkt 2 poniżej.
Czy na ryczałcie można coś odliczyć?
Oczywiście! Możesz od przychodu odjąć zapłacone składki społeczne oraz 50% zapłaconej składki zdrowotnej. Dzięki temu zmniejszy się kwota przychodu, od której płacisz podatek.
Czy na ryczałcie można wziąć samochód w leasing?
Tak, jako programista na ryczałcie możesz wziąć samochód w leasing. Jednak raty leasingowe nie mogą być odliczane od przychodu (brak kosztów).
Natomiast w przypadku, gdy jesteś płatnikiem VAT na ryczałcie, masz możliwość odliczenia 50% VAT od leasingu samochodu osobowego tj. od:
- pierwszej opłaty wstępnej,
- kolejnych rat leasingowych,
- innych wydatków związanych z samochodem np. paliwo, opony, przegląd serwisowy.
Czy na ryczałcie jest kwota wolna od podatku?
Nie. Niestety na ryczałcie nie ma kwoty wolnej od podatku. Podatek jest naliczany od całego przychodu, bez pomniejszania o jakiekolwiek kwoty wolne.
Jednak jeśli poza działalnością gospodarczą na ryczałcie posiadasz inne dochody np. z umowy o pracę, czy zlecenia, to będziesz mógł skorzystać z kwoty wolnej 30.000 zł od tych dochodów.
Czy na ryczałcie trzeba zbierać faktury kosztowe?
Wiemy już, że na ryczałcie nie można odliczyć kosztów od przychodu. Jednak, czy oznacza to, że nie musimy zbierać faktur kosztowych? Powinieneś przechowywać faktury kosztowe. Powodów jest kilka:
- Jeśli jesteś VAT-ocem na ryczałcie to faktury będą ci potrzebne, aby udokumentować prawo do odliczenia VAT z tych faktur.
- Ustawa o ryczałcie zobowiązuje Cię do przechowywania dokumentów potwierdzających zakup towarów.
- Możesz zareklamować zakupione produkty, jeśli posiadasz dowód zakupu, a także udowodnić, że zostały nabyte z legalnych źródeł.
Czy na ryczałcie można odliczać VAT?
Tak, jeśli jesteś zarejestrowany do VAT.
Jeśli jesteś płatnikiem VAT, możesz odliczać podatek VAT od zakupów związanych z prowadzoną działalnością np. zakup komputera, laptopa, słuchawek, materiałów biurowych, paliwa, leasingu samochodu itd.
Ryczałt nie wyklucza możliwości bycia VAT-owcem.
Czy na ryczałcie można odliczyć ulgę na dzieci?
Nie. Nie można odliczyć ulgi na dzieci w zeznaniu rocznym PIT-28.
Możesz jednak odliczyć ulgę na dzieci od innych dochodów np. z umowy o pracę (jeśli taką posiadasz). Z ulgi na dzieci może skorzystać również Twój małżonek w swoim zeznaniu rocznym PIT-36, lub PIT-37.
Czy na ryczałcie można korzystać z ulgi IP Box?
I tak i nie…
Ulga IP Box przeznaczona jest dla osób opodatkowanych według skali podatkowej i podatkiem liniowym.
Jednak możesz skorzystać z ulgi IP Box w ramach korekty do 5 lat wstecz, jeśli dzisiaj jesteś opodatkowany ryczałtem, ale w poprzednich latach rozliczałeś się na skali podatkowej, lub podatkiem liniowym.
Czy można być na ryczałcie i na umowie o pracę?
Tak. Możesz jednocześnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie i pracować na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji złożysz dwa zeznania roczne PIT na koniec roku: PIT-28 i PIT-37.
Czy na ryczałcie można rozliczać się z małżonkiem?
Nie. Jeśli wybierzesz ryczałt jako formę opodatkowania to nie możesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Również jeżeli poza działalnością osiągasz inne dochody np. z umowy o pracę (tych dochodów również nie rozliczysz wspólnie z małżonkiem).
Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Jeżeli nie wiesz od czego zacząć i jakie powinny być Twoje kolejne kroki, wyślij do mnie wiadomość. | |
Monika Salawa Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji z zakresu księgowości i podatków. |