Stawka VAT 8% dla programisty
Założenie działalności

Stawka VAT 8% dla programisty. Sprawdź, kiedy to możliwe.

Dzisiejszy artykuł omawia szczególną sytuację, w której programista zamiast standardowej 23% stawki VAT na swojej fakturze sprzedaży, może zastosować stawkę VAT obniżoną do 8%.

Zazwyczaj usługi programistyczne opodatkowane są na 23% podatku VAT. Taka stawka VAT dotyczy czynności w zakresie projektowania i tworzenia oprogramowania.

Kiedy programista skorzysta z 8% VAT w IT?

W załączniku do ustawy o VAT (punkt 63) wymieniona została sytuacja w której można skorzystać z obniżonej 8% stawki VAT. Co to oznacza?

Programista skorzysta z 8% VAT, jeśli spełni kilka warunków:

 1. Jest twórcą, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórcą, czyli wyłącznym autorem – twórcą oprogramowania lub strony internetowej (nie może kupować kodu od podwykonawców i sprzedawać licencji).
 2. Efektem jego pracy będzie utwór, czyli program komputerowy. Prawo autorskie chroni formę utworu. W przypadku programu komputerowego jest nią kod programistyczny w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
 3. Otrzymuje wynagrodzenie za przekazanie, bądź też udzielenie licencji do praw autorskich. Umowa (w formie pisemnej) musi wskazywać, że programista otrzymuje wynagrodzenie za przekazanie praw autorskich do stworzonego programu komputerowego.

Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie.

Podsumowując, stawka VAT w wysokości 8% może dotyczyć programistów, którzy zobowiązani są w ramach kontraktu B2B stworzyć konkretny program komputerowy i przekazać do niego prawa autorskie, lub programistów, który sprzedają swoje programy komputerowe, udzielają licencji, sprzedają abonamenty na korzystanie z portali internetowych.

Jeśli natomiast świadczone są usługi programistyczne, właściwa będzie 23% stawka VAT.

Czy faktura sprzedaży z 8% VAT jest dla programisty korzystniejsza?

Jeśli współpracujesz z polską firmą, która również jest VAT-owcem, wysokość stawki VAT na twojej fakturze sprzedaży (23% lub 8%) nie ma większego znaczenia.

Dlaczego?

To kontrahent płaci Tobie VAT w odpowiedniej wysokości, a Ty musisz oddać go do urzędu skarbowego. Masz naturalnie prawo pomniejszyć VAT od sprzedaży o VAT od firmowych kosztów (jednak możesz to zrobić niezależnie od tego, czy stawka VAT to 23%, 8% czy NP.).

Przykład 1 – sprzedaż ze stawką VAT 23%

nettoVAT 23%
Sprzedaż10.000 zł2.300 zł
Zakup800 zł184 zł
Różnica9.200 zł2.116 zł
VAT do wpłaty do urzędu skarbowego2.116 zł
Po zapłaceniu VAT pozostaje9.384 zł

Przykład 2 – sprzedaż ze stawką VAT 8%

nettoVAT 8%
Sprzedaż10.000 zł800 zł
Zakup800 zł184 zł
Różnica9.200 zł616 zł
VAT do wpłaty do urzędu skarbowego616 zł
Po zapłaceniu VAT pozostaje9.384 zł

VAT nie jest twoim wynagrodzeniem za świadczone usługi. Otrzymany VAT musisz oddać do urzędu skarbowego. Dlatego też nie skorzystasz na 8% stawce VAT.

Możesz powiedzieć: Ok, ale skorzysta na tym mój kontrahent, ponieważ zapłaci 8% (a nie 23% VAT) od mojej faktury.

Nie, twój kontrahent na tym nie skorzysta. Kontrahent VAT-owiec zaksięguje twoją fakturę do kosztów i w ten sposób odliczy (odzyska) od niej VAT. VAT między przedsiębiorcami VAT-owcami jest neutralny (płacimy go, a następnie odzyskujemy w rozliczeniu podatkowym). Skomplikowane? Być może, dlatego warto mieć swoją solidną księgową.

Kiedy zastosowanie 8% stawki VAT może być korzystne?

Sytuacja 1.

Jeśli współpracujesz z firmą, która nie jest VAT-owcem. Taki kontrahent woli zapłacić 8%, a nie 23% VAT, ponieważ nie może odzyskać VAT z Twojej faktury.

Usługa do której zastosowano 8% VAT jest więc dla kontrahenta tańsza.

Sytuacja 2

Jeśli sprzedajesz usługi/produkty osobom prywatnym.

Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności woli zakupić twój produkt ze stawką VAT 8%, ponieważ nie może odzyskać VAT z Twojej faktury.

Usługa do której zastosowano 8% VAT jest więc dla klienta tańsza.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

1 myśl w temacie “Stawka VAT 8% dla programisty. Sprawdź, kiedy to możliwe.”

 1. sytuacja 3

  jest korzystne w sytuacji kiedy sprzedaż dokonujesz instytucji z którą umawiasz się na kwote brutto (np fundacji) bo posiada przeznaczone środki brutto i bez znaczenia dla niej jest stawka VAT. Wtedy:
  sprzedaż- 12300
  koszt – 984
  vat – 911,11
  pozostaje – 10 404,89

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *