emerytura na działalności gospodarczej
Inwestycje programisty

Jaka emerytura czeka programistę na działalności gospodarczej?

Marzenie o elastycznym grafiku, niezależności finansowej i realizacji pasji często prowadzi programistów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jednak, w pewnym momencie nadchodzi czas na pytanie o przyszłą emeryturę: jakie perspektywy finansowe czekają na tych, którzy wybrali tę ścieżkę zawodową?

Odkryjmy, jaka emerytura czeka programistę na działalności gospodarczej i jak można zapewnić sobie stabilną przyszłość po latach pracy jako freelancer – przedsiębiorca.

Spis treści:

  1. Od jakiej kwoty wyliczana będzie emerytura na działalności gospodarczej?
  2. Jak wygląda system emerytalny w Polsce?
  3. W co programista może inwestować środki na przyszłą emeryturę?

1. Od jakiej kwoty wyliczana będzie emerytura na działalności gospodarczej

Często programiści na jednoosobowej działalności gospodarczej zadają takie pytanie:

“Jaką otrzymam emeryturę z działalności gospodarczej? Mój miesięczny dochód to 25.000 zł.”

To jednak błędne przekonanie, że wysokość emerytury zależy od dochodu z prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku umowy o pracę składka emerytalna jest uzależniona od wynagrodzenia, ale nie dotyczy to działalności gospodarczej.

Wysokość emerytury u przedsiębiorcy jest wyliczana od podstawy, od której opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne (w tym składka emerytalna). Istnieje minimalna podstawa składek na ubezpieczenie społeczne, od której opłacasz co miesiąc składki, zasilając m.in. środki na przyszłą emeryturę.

Podstawa wymiaru składek na dużym ZUSPodstawa wymiaru składek na ZUS preferencyjnymPodstawa wymiaru składek na “uldze na start”
4694,40 zł1272,60 zł (I-VI 2024 r.)

1290,00 zł (VII-XII 2024 r.)

0,00 zł

Jaką kwotę przedsiębiorca odprowadza co miesiąc do ZUS jako składkę emerytalną od wyżej wymienionej podstawy?

Składka emerytalna na dużym ZUSSkładka emerytalna na ZUS preferencyjnymSkładka emerytalna na “uldze na start”
916,35 zł248,41 zł (I-VI 2024 r.)

251,81 zł (VII-XII 2024 r.)

0,00 zł

Jaką składkę emerytalną odprowadzi do ZUS programista na umowie o pracę z wynagrodzeniem 25.000 zł brutto, a jaką programista na jednoosobowej działalności gospodarczej, którego dochód wynosi 25.000 zł?

Składki emerytalne na umowie o pracę

(rocznie)

Składki emerytalne na działalności

(rocznie)

22 908,67 zł

10 996,20 zł

Nikt nie daje gwarancji, jak będzie wyglądać emerytura za 20 lat, czy 30 lat, ani czy w ogóle będzie ona wypłacana na takich samych zasadach jak obecnie. Zwykle przedsiębiorcy nie mogą liczyć na więcej niż minimalną emeryturę. Dlatego często inwestują oni część swoich zarobków, aby zabezpieczyć sobie późniejszą emeryturę.

Minimalna emerytura w maju 2024 r. wynosi 1780,96 zł brutto / miesiąc.

Co pewien czas media pytają ZUS o kalkulację przyszłej emerytury dla przedsiębiorców i tutaj zacytuję fragment takiej kalkulacji:

“Z wyliczeń Zakładu wynika, że 48-letni mężczyzna, który będzie prowadził działalność gospodarczą przez 35 lat i opłacał składki do ZUS bez korzystania z ulg, otrzyma w 2039 r. minimalną emeryturę. Zgodnie z prognozą wyniesie ona 3456 zł brutto. I to tylko dlatego, że w zamian za wypracowany co najmniej 25-letni staż emerytalny skorzysta on z dopłaty 226 zł do minimalnego świadczenia z publicznych pieniędzy. Ostatecznie jego świadczenie wyniesie jednak niewiele więcej niż 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. To tak, jakby w tym roku taka osoba dostała ok. 1400 zł brutto emerytury.”

Cały artykuł znajdziesz w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Czy można dobrowolnie wpłacać wyższą składkę emerytalną do ZUS?

Możesz zwiększyć podstawę, od której odprowadzasz składki społeczne do ZUS, co skutkować będzie również wzrostem składki emerytalnej.

Jednak nie jest możliwe podniesienie jedynie składki emerytalnej, konieczne jest opłacenie wyższych wszystkich składek społecznych.

Maksymalna podstawa składek społecznych na 2024 rok wynosi: 19.560 zł, składki społeczne i na FP będą wynosiły wtedy 6.668 zł / miesiąc.

2. Jak wygląda system emerytalny w Polsce?

System emerytalny w Polsce składa się z trzech filarów.

I Filar to Twoje indywidualne konto w ZUS, jest obowiązkowe i nie możesz z niego zrezygnować. Na to konto przekazywane jest 12,22% twoich składek emerytalnych.

II Filar również jest obowiązkowy. Istnieją dwie wersje drugiego filaru: albo odkładasz środki tylko na swoje subkonto w ZUS, albo odkładasz te środki jednocześnie na subkonto w ZUS oraz w OFE.

Na subkonto w ZUS trafia 7,3% z wkładki emerytalnej. Natomiast jeśli korzystasz z drugiej opcji, to na subkonto w ZUS trafia 4,38% składek, a 2,92% trafia do OFE.

III Filar to IKE, IKZE, PPE i PPK, filar dobrowolny, więc możesz inwestować tutaj swoje środki na przyszłą emeryturę, ale nie jest to obowiązkowe. Jako przedsiębiorca możesz korzystać z IKE i IKZE, jednak PPE i PPK są przeznaczone dla pracowników pracujących na podstawie umów o pracę.

I filarII filarIII filar
Gdzie są odkładane środki?ZUSZUS

lub

ZUS + OFE

IKE, IKZE, PPE i PPK
Jaki procent składki jest odkładany?12,22%7,3%

lub

4,38% + 2,92%

indywidualne wpłaty w ramach limitów
Czy środki są dziedziczone po twojej śmierci przez rodzinę?nietak*tak

* Po osiągnięciu wieku emerytalnego, dziedziczenie z subkonta w ZUS nastąpi, jeżeli śmierć emeryta nastąpiła w ciągu 3 lat od miesiąca, w którym po raz pierwszy ZUS wypłacił mu emeryturę.

3. W co programista może inwestować środki na przyszłą emeryturę?

Ten temat jest bardzo szeroki dlatego w tym miejscu wymienię tylko najbardziej popularne i dostępne opcje, a są to:

  1. IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Limit wpłat w 2024 r. to 23.472 zł.
  2. IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Limit wpłat w 2024 r. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą to: 14 083,20 zł. Limit dla osób bez działalności to: 9388,80 zł
  3. Obligacje skarbowe. Więcej o dostępnych opcjach przeczytasz tutaj >>>
  4. Zakup nieruchomości na wynajem
  5. Zakup złota inwestycyjnego (więcej na ten temat pisałam tutaj >>>)
  6. Inwestycje w papiery wartościowe i kryptowaluty

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji i porad z zakresu księgowości i podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *