leasing samochodu osobowego
Koszty programisty

5 zaskakujących faktów o leasingu samochodu, które musisz znać!

Leasing samochodu to popularna opcja finansowania, która przyciąga coraz więcej przedsiębiorców. Choć wielu z nas zna podstawy tej formy umowy, istnieje wiele mniej oczywistych aspektów, które mogą znacząco wpłynąć na decyzję o wyborze leasingu.

W tym artykule przedstawię 5 zaskakujących faktów o leasingu samochodu, które mogą zmienić Twoje spojrzenie na tę formę finansowania. Odkryjmy razem te szczegóły!

Spis treści:

  1. Jak prawidłowo rozliczyć raty leasingowe samochodów o wartości powyżej 150.000 zł?
  2. Szybsze odliczenie kosztów w leasingu operacyjnym, niż w finansowym
  3. Opłata wstępna w leasingu operacyjnym – duży jednorazowy koszt
  4. Odliczenie 100% VAT od wstępnej opłaty leasingowej
  5. Wykup samochodu z leasingu – “podwójny” limit 150.000 zł

1. Jak prawidłowo rozliczyć raty leasingowe samochodów o wartości powyżej 150.000 zł?

Wielu przedsiębiorców księguje do kosztów mniejszą część raty leasingowej, niż faktycznie przysługuje im do tego prawo. Często wynika to z nieprawidłowego rozumienia limitów odliczeń dla samochodów o wartości przekraczającej 150.000 zł.

Limitowanie kosztów samochodów o wartości powyżej 150.000 zł polega na tym, że raty leasingowe oraz opłata wstępna mogą być ujmowane w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej tylko proporcjonalnie do limitu 150.000 zł.

Oznacza to, że jeśli samochód jest droższy, to wartość przekraczająca ten limit nie będzie mogła być zaliczona do kosztów podatkowych firmy.

Na przykład, jeśli samochód kosztuje 200.000 zł, do kosztów można zaliczyć tylko 75% rat leasingowych i opłaty wstępnej (150.000 zł / 200.000 zł).

Warto wiedzieć, że limitowana jest jedynie część kapitałowa raty leasingowej, natomiast część odsetkowa nie podlega limitowi.

Aby prawidłowo rozliczyć koszty, należy na fakturze wyodrębnić część kapitałową i odsetkową raty. Część kapitałowa będzie proporcjonalnie ograniczona w kosztach firmowych, natomiast część odsetkowa może być zaliczona do kosztów w całości.

Do tego celu można wykorzystać kalkulator leasingowy, który pomoże dokładnie określić podział raty.

2. Szybsze odliczenie kosztów w leasingu operacyjnym, niż w finansowym

Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny samochodu, na przykład na 2 lub 3 lata, cała wartość leasingu zostanie rozliczona w kosztach firmowych w tym okresie.

Natomiast w przypadku leasingu finansowego, samochód jest amortyzowany w działalności gospodarczej. Stawka amortyzacyjna dla nowych samochodów osobowych wynosi 20%, co oznacza, że pełna wartość samochodu będzie rozliczona w kosztach dopiero po 5 latach.

W leasingu operacyjnym wartość samochodu szybciej trafia do kosztów, niż w leasingu finansowym.

3. Opłata wstępna w leasingu operacyjnym – duży jednorazowy koszt

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny dla swojego samochodu, zaczniesz od wpłacenia opłaty wstępnej, która może wynosić nawet do 45% wartości pojazdu. Opłatę wstępną rozliczasz jednorazowo jako firmowy koszt, co zmniejsza podatek do zapłaty.

Inaczej wygląda  to w przypadku leasingu finansowego, gdzie rozpoczynasz amortyzację pojazdu według stałej stawki rocznej 20%. Co oznacza, że nie ma możliwości zaliczenia dużej opłaty wstępnej jednorazowo do kosztów.

4. Odliczenie 100% VAT od wstępnej opłaty leasingowej

Opowiem ci teraz historię z indywidualnej interpretacji podatkowej nr 0112-KDIL4.4012.145.2018.1.JK.

Samozatrudniony przedsiębiorca (nazwijmy go Adam), zdecydował się na leasing operacyjny nowego samochodu osobowego, używanego wyłącznie do celów firmowych. Dzięki temu mógł odliczyć 100% VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych, co znacznie zmniejszyło jego koszty.

Aby to osiągnąć, zgłosił pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, wprowadził regulamin wykorzystania samochodu w firmie i prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Po 3 miesiącach, gdy zaczął używać samochodu również prywatnie, zgłosił zmianę użytkowania samochodu, odliczając już tylko 50% VAT od kolejnych faktur.

Pomimo zmiany przeznaczenia pojazdu, nie musiał korygować wcześniej odliczonego 100% podatku VAT (w tym z opłaty wstępnej), co pozwoliło mu zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

5. Wykup samochodu z leasingu – “podwójny” limit 150.000 zł

Kiedy przedsiębiorca kończy umowę leasingu operacyjnego na drogi samochód i decyduje się na jego wykup, a następnie wprowadza go do firmy jako środek trwały, może skorzystać z dwóch oddzielnych limitów podatkowych po 150 tys. zł każdy.

Pierwszy limit dotyczy opłat leasingowych (czynsz i raty) podczas trwania umowy leasingu.

Drugi limit, po wykupie samochodu, dotyczy amortyzacji wykupionego auta i jest osobnym zdarzeniem podatkowym.

Oznacza to, że obie kwoty nie nakładają się na siebie i są rozliczane oddzielnie. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2019 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.1.2019.2.MO.


Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej, ani podatkowej. W celu uzyskania porady dopasowanej do Twojej indywidualnej sytuacji, skonsultuj się z profesjonalnym doradcą podatkowym.


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji i porad z zakresu księgowości i podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *