leasing operacyjny a finansowy
Koszty programisty

Leasing operacyjny a finansowy samochodu osobowego. Co się bardziej opłaca?

Czy wiesz, że blisko 80% przedsiębiorców decydujących się na leasing samochodu wybiera opcję leasingu operacyjnego? A czy zastanawiałeś się, dlaczego tak dużo osób dokonuje właśnie tego wyboru? Warto poznać odpowiedź na to pytanie…

Spis treści:

 1. Co to jest leasing i na czym polega?
 2. Leasing operacyjny samochodu
 3. Leasing finansowy samochodu
 4. Leasing operacyjny a finansowy – tabela z porównaniem
 5. Leasing operacyjny – zalety
 6. Leasing operacyjny – wady
 7. Leasing finansowy – zalety
 8. Leasing finansowy – wady
 9. Leasing operacyjny a finansowy. Co się bardziej opłaca?
 10. Czy opłaca się wziąć samochód w leasing na firmę?

Co to jest leasing i na czym polega?

Leasing to rodzaj umowy, w której jedna strona, zwana leasingodawcą, udostępnia drugiej stronie, zwanej leasingobiorcą, określony sprzęt, urządzenie, pojazd lub nieruchomość na określony okres czasu w zamian za określoną opłatę, zwana ratą leasingową.

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy.

Leasing operacyjny a finansowy

Leasing operacyjny samochodu

W leasingu operacyjnym programista (leasingobiorca) ponosi koszty:

 • czynszu inicjalnego (opłata wstępna)
 • rat leasingowych
 • do każdej z tych opłat doliczany jest podatek VAT

Jedną z charakterystycznych cech leasingu operacyjnego jest to, że programista nie posiada prawa do amortyzacji samochodu będącego przedmiotem umowy. Oznacza to, że nie może odpisywać wartości samochodu w kosztach uzyskania przychodu (kosztem są tutaj raty leasingowe).

Po zakończeniu umowy leasingowej programista ma zazwyczaj opcję wykupu samochodu, lub zwrócenia przedmiotu leasingu.

Zobacz również cykl artykułów “Leasing samochodu osobowego”:

 1. Jak odliczyć 100% VAT od opłaty wstępnej przy leasingu samochodu osobowego?
 2. 7 oszczędności na leasingu o których większość przedsiębiorców nie ma pojęcia
 3. Leasing zwrotny – co to jest i kiedy przyda się programiście?

Leasing finansowy samochodu

W leasingu finansowym, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, programista (leasingobiorca) ma prawo do amortyzacji, czyli odpisywania wartości samochodu w kosztach uzyskania przychodu.

Zatem w kosztach podatkowych rozlicza:

 • amortyzację
 • część odsetkową raty leasingowej oraz
 • jest zobowiązany do zapłacenia podatku VAT od całej wartości transakcji już na początku umowy. Oznacza to, że podatek VAT jest naliczany od wszystkich płatności dokonywanych w trakcie całego okresu leasingu – i to z góry.

Programista staje się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po spłacie ostatniej raty.

Leasing operacyjny a finansowy – tabela z porównaniem

Leasing operacyjnyLeasing finansowy
Czas trwania umowydłuższy niż 40% czasu amortyzacji samochodu (min. 24 m-ce)powyżej 12 miesięcy
Koszty podatkowe
 • opłata wstępna
 • raty leasingowe
 • amortyzacja
 • część odsetkowa rat leasingowych
Amortyzacjapo stronie leasingodawcypo stronie leasingobiorcy
Odliczenie VATdoliczany do rat leasingowychnaliczony w całości z pierwszą ratą
Wykupistnieje możliwość wykupu, w tym za 1% wartości samochoduze spłatą ostatniej raty samochód staje się własnością leasingobiorcy

Leasing operacyjny – zalety

Dlaczego leasing operacyjny może okazać się trafnym wyborem?

1. Szybsze rozliczenie kosztów:

W leasingu operacyjnym możliwe jest znacznie szybsze rozliczenie kosztów związanych z nowymi samochodami osobowymi. W przeciwieństwie do leasingu finansowego, czy zakupu, gdzie amortyzacja nowych pojazdów trwa 5 lat, korzystając z leasingu operacyjnego, możesz rozliczyć koszty pojazdu już w ciągu 2 lub 3 lat.

2. Wysoka opłata wstępna jako koszt:

Na początku umowy leasingowej wymagane jest wniesienie znacznej opłaty wstępnej.  W leasingu operacyjnym taka opłata może wynosić nawet 45% wartości pojazdu. Jednak tutaj pojawia się korzystna opcja – możesz zaliczyć tę wysoką opłatę do kosztów od razu, w miesiącu jej poniesienia. To znaczy, że nie musisz rozkładać tej kwoty na długie okresy w formie amortyzacji.

3. Uniknięcie naliczenia pełnego VAT-u przy dostawie pojazdu:

Wiemy, że VAT może stanowić znaczące obciążenie dla firmy przy zakupie środków trwałych. W przypadku leasingu operacyjnego masz możliwość uniknięcia naliczenia pełnego VAT-u w momencie zakupu pojazdu. Zamiast tego, podatek VAT jest naliczany stopniowo przy każdej opłacie leasingowej, dzięki czemu możesz uniknąć znacznych jednorazowych płatności.

4. Drogie samochody – “podwójny” limit 150 tys. zł

Z podatkowego punktu widzenia, leasing operacyjny drogiego auta jest bardziej korzystny niż leasing finansowy. Chodzi tu o leasing operacyjny połączony z wysokim wykupem, co sumarycznie pozwoli na większe oszczędności podatkowe.

Podatkowo wykup w leasingu operacyjnym jest traktowany jako oddzielna transakcja niezależna od samego leasingu. W praktyce oznacza to, że limit 150 tys. zł dotyczy osobno:

   • opłat związanych z leasingiem (czynsz inicjalny i raty miesięczne)
   • jak i wykupem,

i musi być wzięty pod uwagę oddzielnie dla obu tych aspektów. Dlatego mówimy tu o “podwójnym” limicie 150 tys. zł. I pewnym sposobie na ominięcie limitu 150.000 zł 😉

Kiedy kupujemy auto po zakończeniu leasingu i wprowadzamy je do firmy na środki trwałe, wyceniamy samochód po cenie z faktury wykupu. Jeśli ta cena jest niższa lub równa 150 tys. zł, to możemy odliczyć całą jej wartość w podatkowych kosztach (przez amortyzację), niezależnie od tego, ile już wcześniej zaliczyliśmy do kosztów podczas trwania leasingu. To oznacza większe oszczędności dla twojej firmy.

5. Jeśli nie jesteś VAT-owcem

Jeśli jesteś programistą zwolnionym z VAT, to w tym rodzaju leasingu, podatek VAT (którego nie możesz odliczyć), jest rozłożony na cały okres trwania umowy i naliczany jest stopniowo przy każdej fakturze za czynsz inicjalny oraz kolejne raty leasingowe. Natomiast w leasingu finansowym musiałbyś zapłacić cały VAT w pierwszym miesiącu leasingu.

Leasing operacyjny – wady

1. Minimalny okres leasingu:

Przepisy podatkowe regulują minimalny okres trwania umowy leasingowej, który wynosi co najmniej 40% normatywnej stawki amortyzacji przedmiotu leasingu. Na przykład, umowa leasingu na samochody osobowe musi trwać co najmniej 24 miesiące.

2.Wysokość wykupu po zakończeniu umowy:

Zazwyczaj wysokość wykupu po zakończeniu umowy leasingowej wynosi 1% początkowej wartości przedmiotu leasingu. Jednak istnieją sytuacje, kiedy ze względu na ograniczenia podatkowe, ta kwota może być wyższa. Na przykład w przypadku krótkoterminowych umów leasingowych na samochody, po dwóch latach wykup wynosi zazwyczaj 16-20% wartości początkowej. Jeśli wykup miałby być niższy (1%), to okres leasingu musi być odpowiednio dłuższy.

Leasing finansowy – zalety

Istnieje kilka sytuacji, w których leasing finansowy samochodu może okazać się bardziej korzystnym wyborem niż leasing operacyjny.

1. Jeśli zależy Ci na bardzo krótkim okresie leasingu, np. 12 miesięcy, to leasing finansowy może być jedyną opcją. Leasing operacyjny ma swoje ograniczenia w tym zakresie.

2. Możliwość naliczenia pełnego VAT-u od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek już w pierwszym miesiącu umowy, może być istotna dla niektórych przedsiębiorców, którzy ze względów optymalizacyjnych, chcieliby odliczyć VAT już na początku leasingu.

Leasing finansowy – wady

 1. Duże obciążenie podatkowe w pierwszym miesiącu leasingu:
 • Pełna kwota podatku VAT jest naliczana w całości w momencie dostawy samochodu (co może być korzystne dla niektórych osób), jednak zazwyczaj jest dużym obciążeniem podatkowym.
 • Niezależnie od kwoty wpłaconego czynszu inicjalnego, nie będzie on zakwalifikowany jako koszt podatkowy w momencie zapłaty. Dzieje się tak, ponieważ w leasingu finansowym masz tylko prawo do amortyzacji samochodu.

Leasing operacyjny a finansowy. Co się bardziej opłaca?

Z punktu widzenia korzyści podatkowych, leasing operacyjny jest bardziej korzystny, szczególnie w przypadku samochodów o wartości powyżej 150 tys. zł z wysokim wykupem.

W leasingu operacyjnym mamy możliwość rozłożenia podatku VAT w czasie, a także zaksięgowania do kosztów jednorazowo opłaty wstępnej sięgającej nawet 45% wartości samochodu, co prowadzi do większych oszczędności podatkowych.

Dlatego w tych przypadkach zazwyczaj leasing operacyjny jest bardziej opłacalny.

Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa

Czy opłaca się wziąć samochód w leasing na firmę?

Oczywiście! Leasing samochodu na firmę jest zdecydowanie dobrym wyborem z wielu powodów:

 1. Niskie oprocentowanie: Leasing oferuje korzystne stawki procentowe, co pomaga zaoszczędzić na kosztach finansowania.
 2. Wykorzystanie już posiadanych zasobów: Możemy korzystać z pojazdu, który już posiadamy i stopniowo go spłacać dzięki leasingowi.
 3. Brak konieczności zamrażania gotówki: Nie musimy angażować swoich środków finansowych na zakup auta, co pozwala nam na swobodne wykorzystanie kapitału w innych celach.
 4. Optymalizacja podatkowa: Leasing pozwala na wykorzystanie tarczy podatkowej, co redukuje podatki płacone z działalności gospodarczej.
 5. Potencjalne korzyści “podwójnego” limitu 150 tys. zł: W niektórych sytuacjach, leasing operacyjny z wysokim wykupem może umożliwić podwójne wykorzystanie limitu 150 tys. zł, co jeszcze bardziej zwiększa nasze oszczędności.
 6. Koszty eksploatacyjne są kosztem: Wydatki poniesione na paliwo, serwis, naprawę, opony, badania techniczne możesz rozliczyć w firmowych kosztach w określonej proporcji (np. 75% wartości netto faktury wraz z nieodliczonym VAT, jeśli wykorzystujesz samochód do celów mieszanych).
 7. Odliczenie VAT (dla VAT-owców): Możesz odliczyć 50% podatku VAT, jeśli samochód wykorzystujesz zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych.
 8. Niższy ZUS: Mniejszy dochód to również niższa składka zdrowotna ZUS do zapłaty.

Natomiast odliczenie 100% podatku VAT, będzie możliwe, jeśli:

  • samochód wykorzystujesz wyłącznie w firmie
  • prowadzisz kilometrówkę dla celów VAT
  • zgłosiłeś samochód do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26
  • posiadasz regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Podsumowując, leasing samochodu na firmę to korzystne rozwiązanie, które pozwala na elastyczność, oszczędności finansowe i optymalizację podatkową.


Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej, ani podatkowej. W celu uzyskania porady dopasowanej do Twojej indywidualnej sytuacji, skonsultuj się z profesjonalnym doradcą podatkowym.


Zadaj mi pytanie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, czy księgowości w małej firmie. Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji i porad z zakresu księgowości i podatków.

 

1 myśl w temacie “Leasing operacyjny a finansowy samochodu osobowego. Co się bardziej opłaca?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *