Dzisiejszy wpis poświęcam tematowi finansów u programisty, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Opisuję w jaki sposób programista może szybko pozyskać gotówkę na sfinansowanie swoich bieżących potrzeb np. wkład własny do mieszkania, spłata pożyczki, remont, inwestycja, czy po prostu podratowanie domowego budżetu.
Spis treści
Co to jest leasing zwrotny?
Najlepiej wyjaśnić będzie zagadnienie leasingu zwrotnego na przykładzie.
Przedsiębiorca świadczy usługi programistyczne. Ponad rok temu zakupił do swojej firmy samochód osobowy. Samochód znajduje się na środkach trwałych tego przedsiębiorcy-programisty i jest używany do celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w celu dojazdów do biura kontrahenta.
Programista postanawia sprzedać samochód do instytucji leasingowej. Pojazd zostaje odkupiony przez firmę leasingową, a następnie udostępniony z powrotem do tego samego programisty, ale już w ramach umowy leasingu. Może to być zarówno leasing operacyjny, jak i leasing finansowy.
Cała procedura leasingu zwrotnego skład się więc z trzech etapów:
- Najpierw przedsiębiorca kupuje środek trwały na cele swojej działalności gospodarczej (lub wykupuje z wcześniejszego leasingu, lub wprowadza z majątku prywatnego do firmy).
- Następnie sprzedaje ten środek trwały do firmy leasingowej i otrzymuje za to wynagrodzenie.
- Między tym przedsiębiorcą a firmą leasingową podpisana zostaje umowa leasingu (zwrotnego), dzięki której przedsiębiorca nadal może korzystać z tego pojazdu.
W tym artykule posługuję się przykładem samochodu osobowego, natomiast w podobny sposób można postąpić z dowolnym środkiem trwałym.
Leasing zwrotny to odsprzedaż swojego majątku do firmy leasingowej, a następnie jego leasingowanie.
W jakim celu stosuje się leasing zwrotny i kiedy będzie przydatny?
Możemy zadać sobie pytanie, po co w ogóle stosuje się leasing zwrotny?
Jest to tzw. efekt poduszki finansowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca w razie potrzeby może uwolnić środki pieniężne, które są zamrożone w środkach trwałych np. zakupionych, czy wykupionych z leasingu. Przedsiębiorca kupił, zainwestował pieniądze i posiada środek trwały, ale nie ma gotówki, a ta gotówka w danym momencie jest mu potrzebna.
Zatem sprzedając swój samochód do firmy leasingowej przedsiębiorca dostaje pieniądze (kapitał) i może wykorzystać te pieniądze na potrzebny cel np.
- przeznaczyć na inwestycję, która pojawiła się nagle i trzeba posiadać gotówkę, żeby “złapać” tę okazję np. wkład własny na zakup mieszkania;
- spłatę zobowiązań np. spłatę kredytu dla którego drastycznie wzrosło oprocentowanie;
- poprawę płynności finansowej firmy;
- nieplanowany remont;
- czy po prostu podratowanie domowego budżetu;
Tymczasem samochód nie jest tak naprawdę nigdzie oddawany, nie trzeba czekać na ten samochód. Pojazd cały czas pozostaje w dyspozycji przedsiębiorcy-programisty, który może z niego korzystać i dojeżdżać do klienta. Zmianie ulegnie jedynie forma finansowania samochodu, a prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie zakłócone.
W jakich sytuacjach warto rozważyć jeszcze leasing zwrotny?
- Kończy ci się leasing samochodu, a wartość wykupu wynosi 1% wartości początkowej pojazdu. Fakturę za wykup możesz zaksięgować do firmowych kosztów i amortyzować, jednak mówimy tu raczej o niewielkiej kwocie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się, aby po wykupie sprzedać samochód innej firmie leasingowej po cenie rynkowej i skorzystać z leasingu zwrotnego, który generuje koszty podatkowe.
- Korzystasz z najmu długoterminowego z wysoką wartością wykupu końcowego i nie chcesz zamrozić takiej gotówki w samochodzie lub brakuje ci pieniędzy na wykup.
Leasing zwrotny a podatki
Dokonując sprzedaży samochodu do firmy leasingowej programista musi wystawić fakturę sprzedaży. Od faktury tej zapłaci: podatek dochodowy PIT, składkę zdrowotną ZUS oraz VAT.
- Stawka podatku dochodowego PIT zależy od formy opodatkowania (skala podatkowa – 12%/32%, podatek liniowy 19% i ryczałt 3%).
- Pamiętaj również, że kwota za którą sprzedamy samochód stanowi dochód/przychód od którego zapłacimy składkę zdrowotną do ZUS (skala podatkowa – 9%, podatek liniowy 4,9% i ryczałt w zależności od przychodów z działalności – 376,16 zł/626,93 zł/1.128,48).
- Standardowa stawka podatku VAT od sprzedaży samochodu to 23%. W niektórych sytuacjach można sprzedać samochód na fakturę VAT marża lub bez VAT (stawka ZW) np. przedsiębiorcy, którzy nie mieli prawa do odliczenia VAT przy nabyciu pojazdu.
Następnie od firmy leasingowej programista otrzyma faktury z tytułu leasingu. Takie faktury kosztowe należy rozliczyć zgodnie z rodzajem zawartego leasingu, według zasad właściwych dla leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego.
Najczęściej spotykany jest leasing operacyjny samochodu osobowego o wartości poniżej 150.000 zł, wykorzystywanego w sposób mieszany. Programista VAT-owiec, rozliczający się na KPIR, odliczy:
- 50% VAT z opłaty wstępnej, natomiast kwotę netto i drugie 50% VAT zaksięguje do firmowych kosztów;
- 50% VAT z każdej raty leasingowej, natomiast kwoty netto i drugie 50% VAT zaksięguje do firmowych kosztów;
- 50% VAT od wykupu samochodu, natomiast kwotę netto i drugie 50% VAT zaksięguje do środków trwałych i zamortyzuje według odpowiedniej stawki (20%/40% lub jednorazowo);
Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!
| |
Monika Salawa Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów. |
Czy mogę odliczyć raty leasingowe jako koszty (zmniejszyć podatek) oraz odzyskać VAT, jeśli zdecyduję się na leasing samochodu (JDG programista)? Chciałbym się upewnić, ponieważ moim klientem jest firma zlokalizowana w innym mieście w Polsce. Aktualnie obowiązują mnie zasady ogólne podatku dochodowego, wynoszące od 12% do 32%. Jednak od 2024 roku będzie obowiązywał podatek liniowy. Bardzo byłbym wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na moje pytanie