VAT od prywatnego użycia firmowego sprzętu
Koszty programisty, Zmiany w przepisach

Czy za każde prywatne użycie firmowego sprzętu programista musi zapłacić VAT?

Kilka dni temu zaskoczyła nas indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora KIS, który stwierdził, że od każdego prywatnego użycia firmowego sprzętu przedsiębiorca powinien zapłacić VAT. Czy to prawda i czy programista zapłaci VAT jeśli użyje firmowego roweru, laptopa, fotela czy biurka do celów prywatnych?

Jakiej sytuacji dotyczyła interpretacja podatkowa?

Podatniczka prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w ramach której planuje zakupić firmowy rower, aby dojeżdżać nim do biura, kontrahentów i urzędów. Sporadycznie rower wykorzystany będzie przez nią do celów prywatnych.

Podatniczka miała wątpliwości, czy może odliczyć cały VAT z faktury zakupu roweru, ze względu na okazjonalne wykorzystanie roweru do celów prywatnych.

Dyrektor KIS stwierdził, że podatniczka ma prawo do odliczenia całego VAT przy zakupie roweru, ale…

za każde prywatne użycie sprzętu musi naliczyć VAT i wpłacić go do urzędu skarbowego. Fiskus stwierdził, że jest to zgodne z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Wątpliwości dotyczące prywatnego wykorzystania firmowych sprzętów

Taka odpowiedź wzbudziła wiele wątpliwości, ponieważ:

  1. W jaki sposób (jakimi narzędziami) skarbówka miałaby sprawdzić, czy oraz kiedy przedsiębiorca wykorzystuje daną rzecz do celów prywatnych?
  2. Jeśli w drodze do kontrahenta przedsiębiorca zatrzyma się na 5 minut i dokona drobnych zakupów w osiedlowym sklepie, a następnie kontynuuje jazdę do kontrahenta, to czy możemy mówić o prywatnym wykorzystaniu roweru?
  3. W jaki sposób obliczyć wysokość podatku VAT należnego od prywatnego wykorzystania firmowych rzeczy?
  4. Czy powinniśmy opodatkować udostępnienie roweru na rzecz samego siebie?

Wielu doradców podatkowych uważa, że wydana interpretacja (mimo, że zgodna z literą prawa i przepisami ustawy o VAT), prowadzi do absurdów.

Czy programista musi zapłacić VAT od każdego wykorzystania firmowego komputera, krzesła, czy roweru do celów prywatnych?

Zdaniem organów podatkowych za każde prywatne użycie firmowego sprzętu trzeba naliczyć VAT i wpłacić go do urzędu skarbowego.

Zatem programista powinien zapłacić VAT od prywatnego korzystania z firmowych rzeczy np.

  • samochodu, roweru, hulajnogi;
  • biurka, fotela biurowego;
  • komputera, laptopa, czy innych firmowych sprzętów;

Uważam jednak, że w rzeczywistości mało prawdopodobne jest, aby pracownicy urzędów skarbowych zajmowali się wyszukiwaniem potencjalnego użycia przez programistę firmowego sprzętu do celów prywatnych.

Może warto rozważyć, naniesienie na rower firmowego logo i danych kontaktowych, które uzasadniałyby ciągłe wykorzystanie roweru do celów reklamowych, podczas wszystkich jazd po mieście.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2022 r. numer 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

1 myśl w temacie “Czy za każde prywatne użycie firmowego sprzętu programista musi zapłacić VAT?”

  1. Taka interpretacja US to kpina ze zdrowego rozsądku.
    Zakup sprzętu sam w sobie wiąże się z dz.gospodarczą. Czy siedząc w pracy na UOP ciągle używamy komputera do pracy? Co jeśli sprawdzę prywatnego maila albo przeczytam wiadomości na pudelek.pl? jestem kryminalistą podatkowym? czy wtedy firma, w której pracuje powinna odliczyć VAT za ten sprzęt? Powinienem ten fakt zgłosić do US?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *