stawka ryczałtu pozostawanie w gotowości do pracy
Ryczałt ewidencjonowany

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do faktury za pozostawanie na benchu?

Dzisiejszy wpis poświęcam prawidłowemu opodatkowaniu wynagrodzenia programisty, który przebywa na benchu.

W przypadku programistów opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, rozliczenie takiego wynagrodzenia nie sprawi większego problemu z powodu jednolitych stawek podatku.

Jeśli jednak jesteś programistą i korzystasz z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, możesz mieć wątpliwości jaką stawkę podatku wybrać do takiego wynagrodzenia (mamy aż 10 stawek ryczałtu).

Co znaczy “być na bench’u” i o jakim wynagrodzeniu dokładnie mówię?

Umowy o współpracy B2B zawierają zazwyczaj informacje o wynagrodzeniu za świadczenie usług programistycznych.

Czasami umowy takie (zwłaszcza z dużymi kontraktorniami, czy software housami) przewidują również wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do świadczenia pracy – potocznie nazywane „bench” (ławka rezerwowa).

Może zdarzyć się tak, że twój aktualny projekt zakończył się, a kontrahent nie przydzielił ciebie jeszcze do nowego projektu. Za czas kiedy jesteś gotowy do świadczenia usług programistycznych, ale ich nie wykonujesz, otrzymujesz wynagrodzenie, można powiedzieć postojowe.

Z rozwiązaniem takim spotykam się bardzo często, gdyż z powodu małej dostępności specjalistów branży IT oraz dużej konkurencji na rynku IT, software house woli utrzymać programistę na benchu, niż zakończyć z nim współpracę.

Jeśli zatem kontrahent nie przydzielił ciebie jeszcze do projektu, to zgodnie z zasadami umowy o współpracy B2B, kontrahent musi zapłacić ci wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do świadczenia usług programistycznych.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do faktury za pozostawanie na benchu?

Do faktury takiej powinieneś zastosować swoją podstawową stawkę ryczałtu, niezależnie od tego, czy w danym miesiącu świadczyłeś usługi programistyczne, czy pozostawałeś na benchu.

Jeśli więc świadczone przez ciebie usługi programistyczne opodatkowane są 12% stawką ryczałtu, to wynagrodzenie za gotowość do pracy również jest opodatkowane 12% stawką ryczałtu.

W miesiącach gotowości do pracy, nadal jesteś związany postanowieniami kontraktu B2B, a wynagrodzenie za ten czas związane jest z istotą prac wykonywanych na podstawie zawartego kontraktu.

W podobny sposób wypowiedział się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 08.04.2022 r. numer 0115-KDWT.4011.30.2022.2.IK

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *