ryczałt ulga na dziecko
Ryczałt ewidencjonowany

Dodatkowa korzyść z ryczałtu – czyli ciekawostka o uldze na jedno dziecko

Ulga na dziecko – w teorii ma być dodatkowym bonusem podatkowym dla rodziców. Jednak w praktyce nie każdy może z niej korzystać. Często takiej możliwości nie ma programista.

Dzieje się tak w sytuacji kiedy posiada tylko jedno dziecko oraz przekracza limit dochodu, który uprawnia do ulgi. Limit dla małżonków to 112.000 zł.


Dla przypomnienia: z ulgi podatkowej na pierwsze dziecko skorzysta programista, o ile jego dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty:

  • 112 000 zł w przypadku programisty pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody małżonków),
  • 112 000 zł w przypadku programisty będącego osobą samotnie wychowującą dziecko,
  • 56 000 zł w przypadku programisty niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku;

Najczęściej mieliśmy więc sytuację kiedy:

 1. W ramach działalności gospodarczej programista osiągał dochody opodatkowane według skali podatkowej (17%/32%) i rozliczał się wspólnie z małżonką. Jeśli łącznie przekroczyli limit dochodów (112.000 zł) ulga na 1 dziecko nie przysługiwała.
 2. W ramach działalności gospodarczej programista osiągał dochody opodatkowane podatkiem liniowym. W swoim zeznaniu rocznym nie mógł rozliczyć ulgi na dziecko. Ale z ulgi mogła skorzystać jego małżonka, w swoim zeznaniu rocznym (jeśli osiągnęła dochody opodatkowane na zasadach ogólnych). Mogła, jeśli… po zsumowaniu dochodów obojga małżonków nie przekroczony był limit 112.000 zł.

Jak ryczałt ewidencjonowany może Ci pomóc?

Od 2021 r. zaczynają obowiązywać “odświeżone” przepisy ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Dzięki nowym rozwiązaniom programiści będą mogli zapłacić 15% podatku od uzyskanych przychodów.

Więcej o ryczałcie ewidencjonowanym pisałam tutaj >>>

Jeśli Ty również wybrałeś ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania na 2021 r. i do tej pory nie korzystałeś z ulgi na jedno dziecko z powodu przekroczenia limitu dochodów 112.000 zł, mam dla Ciebie ciekawą informację.

Przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym NIE JEST brany pod uwagę do ustalenia limitu 112.000 zł (limit małżonków)!

Prościej mówiąc, Twojego  przychodu z działalności – opodatkowanego ryczałtem, nie dodajesz do dochodów małżonki.

Oznacza to, że sprawdzacie tylko czy dochody małżonki przekroczyły kwotę 112.000 zł (na skali podatkowej). Jeśli nie ma przekroczenia – może ona skorzystać z ulgi na jedno dziecko w swoim zeznaniu rocznym PIT.


Podstawa prawna: art. 27f ust. 2a Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych


Ile zyskasz dzięki uldze na dziecko?

Ulga na jedno dziecko wynosi 1.112,04 zł za rok. Oznacza to dodatkową oszczędność i zwrot z urzędu skarbowego kwoty 1.112,04 zł, która wróci do twojego portfela. Właściwie to do portfela Twojej małżonki 🙂

 

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

5 myśli w temacie “Dodatkowa korzyść z ryczałtu – czyli ciekawostka o uldze na jedno dziecko”

 1. A co jeśli ja z moją partnerką nie jesteśmy małżeństwem – ja rozliczam się liniowo (jdg), a ona według skali (umowa o pracę) ?

 2. “Oznacza to, że sprawdzacie tylko czy dochody małżonki przekroczyły kwotę 112.000 zł” – jestem programistką, mąż ma uop. Rozumiem generalizacje, ale coraz wiecej jest kobiet w tym zawodzie i miło byłoby zobaczyć terści, któe biorą to pod uwagę 🙂

 3. Witam, mąż prowadzi DG na ryczałcie (dochód za 2021rok to 12tys.zł). Ja pracuje na umowę prace (dochód za 2021rok to 62tys.). Jesteśmy małżeństwem od 02.2021roku. W 04.2021 urodziłam dziecko. Czy mogę w swoim rozliczeniu rocznym za rok 2021 uwzględnić ulgę na dziecko za 9miesiecy?

 4. Czy na pewno można tak interpretować ten zapis w ustawie? Wszak rozliczając się ryczałtowo nie możemy określić naszego dochodu, bo płacimy podatek od przychodu. Czy to jednak nie wyklucza całkowicie rozliczenia ulgi na dziecko w małżeństwie? Sam rozliczam się ryczałtowo i w 2022 roku moj przychód wyniósł 102 tysiące a małżonki dochód 83 tysiące. Czy więc ona może rozliczyć ulgę? I jeszcze pytanie jakby było w przypadku dwójki dzieci? Wtedy nie ma limitu dochodu, ale z racji, że ja jestem na ryczałcie to tylko żona mogłaby odliczyć ulgę od swojego dochodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *