programista wyłączenia z ryczałtu
Ryczałt ewidencjonowany

Poznaj 2 przypadki w których programista nie może wybrać ryczałtu

Czy wiesz o tym, że nie każdy programista będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego? Nowa „odsłona” ryczałtu ewidencjonowanego od 2021 r. to wiele korzyści dla przedsiębiorców. Niższe stawki podatku, wiele nowych zawodów dopuszczonych do tej formy opodatkowania…

Jeśli chcesz korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego – upewnij się jednak, że poniższe sytuacje Ciebie nie dotyczą.

W tym wpisie omawiam art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Właśnie w tym artykule znajdziesz wskazówki, kiedy nie możesz korzystać z ryczałtu.

Omówię tutaj dwie sytuacje, które mogą wystąpić u programisty:

  1. Ryczałt a usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy
  2. Ryczałt a zamiana działalności

Jeśli chcesz zobaczyć pełną treść art. 8 kliknij tutaj >>>

1. Ryczałt a usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy – art. 8 ust. 2

Nowa działalność a ryczałt

Pierwsza sytuacja dotyczy programisty zakładającego jednoosobową działalność gospodarczą.

Ryczałt dostępny jest dla programisty, który przechodząc z zatrudnienia (umowa o pracę) na własną działalność, nie będzie kontynuował współpracy z byłym (lub obecnym) pracodawcą w ramach nowo założonej działalności.

Oznacza to, że jednym z warunków korzystania z ryczałtu jest, aby przed rozpoczęciem działalności w danym roku, a także w roku poprzedzającym go, programista nie wykonywał czynności będących przedmiotem tej działalności w ramach stosunku pracy.

Przykład

Pan Damian zamierza otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w lutym 2021 roku, w ramach której będzie wykonywał usługi programistyczne. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej do stycznia 2021 roku Pan Damian pracował na podstawie umowy o pracę w firmie, w której też zajmował się między innymi programowaniem.

Od lutego 2021 r. zamierza świadczyć usługi w zakresie programowania na rzecz byłego pracodawcy.

Pan Damian nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2021 roku, ponieważ w tym samym roku wykonywał te same usługi na podstawie umowy o pracę na rzecz byłego pracodawcy.

Ryczałtowiec w trakcie roku podatkowego

Programista rozliczający podatek ryczałtem ewidencjonowanym straci prawo do tej formy rozliczeń, jeśli w trakcie roku wyświadczy usługę na rzecz byłego (lub obecnego) pracodawcy, z którym współpracował na podstawie umowy o pracę w danym roku podatkowym lub poprzednim roku podatkowym, jeśli działalność jest zbliżona do prac realizowanych na podstawie umowy o pracę.

Konsekwencje współpracy ryczałtowca z byłym (lub obecnym) pracodawcą

Jeśli taka sytuacja spotka Ciebie w trakcie roku musisz:

  • opłacać podatek według skali podatkowej (17% / 32%) od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego (nie korygujesz jednak wcześniejszych rozliczeń);
  • dostosować księgi podatkowe do nowego rozliczenia
  • na koniec roku złożyć dwa zeznania roczne PIT-28 oraz PIT-36

2. Ryczałt a zamiana działalności – art. 8 ust. 1 pkt 5

Z ryczałtu nie skorzysta również programista w roku podatkowym,  w którym podejmie działalność po zmianie:

  • z działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem (lub)
  • z działalności wykonywanej w formie spółki małżonków na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków (lub)
  • z działalności prowadzonej samodzielnie przez jednego małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Przykład

Pan Paweł prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W roku 2021 Pan Paweł postanowił zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą i otworzyć spółkę cywilną z żoną.

W takim przypadku małżonkowie:

  • w 2021 r. nie mogą wybrać jako formy opodatkowania ryczałtu ewidencjonowanego;
  • w 2022 r. mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany;

Przykład

Pani Anna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W roku 2021 Pani Anna postanowiła zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą. Od 2021 r. jej małżonek, Pan Jacek, postanowił otworzyć własną działalność gospodarczą.

W takim przypadku Pan Jacek:

  • w 2021 r. nie może wybrać jako formy opodatkowania ryczałtu ewidencjonowanego;
  • w 2022 r. może wybrać ryczałt ewidencjonowany;

 

Monika Salawa Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 monika.salawa@solidnaksiegowa.com

4 myśli w temacie “Poznaj 2 przypadki w których programista nie może wybrać ryczałtu”

  1. a jak należało by rozpatrywać dany przypadek:
    Programista pracował na UOP do grudnia 2019. Następnie od lutego 2020 rozpoczął w ramach JDG świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy i świadczy je do chwili obecnej. W taki przypadku był ten miesiąc przerwy (styczeń 2020) i świadczenie usług na JDG oraz wcześniej na UOP miały miejsce nie w tym samym roku podatkowym.

  2. Temat wraca z hukiem po ogłoszeniu Nowego Ładu… Niestety ryczałt straci na korzyściach jeszcze bardziej, ale wciąż mniej niż inne formy rozliczeń. Zastanawiam się czy specjalista SEO może być na ryczałcie. Jesteś w stanie rozwiać moje wątpliwości? Pozdrawiam 🙂

    1. Tak, od 2021 r. specjalista SEO może korzystać z ryczałtu jako formy opodatkowania (zakładając, że nie wyłączają go 2 ww. przesłanki 😉

  3. Ciekawy artykul 🙂 moze bedzie Pani miala ochote rozwiac moje dwie watpliwosci:
    1) jesli przez caly rok 2020 bylem zatrudniony w firmie X na umowe o prace, a z poczatkiem stycznia 2021 przeszedlem na liniowy jdg swiadczac uslugi dla bylego pracodawcy, to czy z poczatkiem 2022 moge przejsc na ryczalt 15%?
    2) zakladajac wprowadzenie 9% skladki zdrowotnej i brak kosztow firmowych to (pomijajac zus) jdg na liniowym bedzie opodatkowane ~28% podatkiem, a na ryczalcie bedzie to ~24%?
    pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *