Ryczałt ewidencjonowany

Jak zapytać GUS o numer PKWiU?

Nie wiesz, jaki numer PKWiU wybrać? GUS Ci pomoże!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przy wyborze swojego symbolu PKWiU, możesz zgłosić się do GUS, który ustali numer za Ciebie. Dopasowanie właściwego oznaczenia do profilu Twojej działalności może być bardzo pomocne, jeśli zastanawiasz się nad obniżoną stawką ryczałtu 8,5%.

Poza numerem PKWiU możesz zapytać również GUS o potwierdzenie właściwego numeru PKD lub KŚT.

Spis treści:

 1. Co to jest kod PKWiU?
 2. Jak znaleźć kod PKWiU?
 3. Jak złożyć do GUS wniosek o nadanie symbolu PKWiU?
 4. W jakim terminie otrzymasz odpowiedź z GUS?
 5. Jaka jest opłata za wniosek do GUS?
 6. Czy na fakturze musi być numer PKWiU?
 7. Czy PKD i PKWiU to jest to samo?

Co to jest kod PKWiU?

PKWiU jest systemem kodów, które służą do oznaczania różnych produktów i usług w Polsce. To specjalne oznaczenie, które pomaga nam zidentyfikować, czym dokładnie jest dany produkt, lub usługa.

Dzięki temu systemowi można łatwiej zbierać informacje o różnych rzeczach, które są robione i sprzedawane w kraju.

Kod PKWiU składa się z cyfr i liter oraz jest przypisany do konkretnej grupy produktów lub usług.

Jak znaleźć kod PKWiU?

Aby znaleźć kod PKWiU, możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Musisz przejrzeć listę usług i znaleźć tę, która najlepiej pasuje do rodzaju działalności, którą wykonujesz. Numer, który jest przypisany do tej usługi, będzie twoim kodem PKWiU.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przy wyborze odpowiedniego symbolu PKWiU, zawsze możesz skontaktować się z GUS, a oni pomogą ci ustalić właściwy numer.

Wybranie właściwego kodu dla swojej działalności może być bardzo pomocne, szczególnie jeśli rozważasz skorzystanie z obniżonej stawki ryczałtu w wysokości 8,5%.

Jak złożyć do GUS wniosek o nadanie symbolu PKWiU?

Wniosek złożysz elektronicznie pod linkiem: Wniosek o nadanie symbolu klasyfikacyjnego.

I. Zacznij od uzupełnienia danych osobowych: nazwa firmy, NIP, REGON, dane do kontaktu.

II. W odpowiednim polu dokładnie opisz prowadzoną przez siebie działalność, Twoje usługi lub wyroby. Określ też, czy dopiero planujesz założyć działalność, czy tylko rozszerzasz profil działalności, która już istnieje.

W tym miejscu precyzyjnie formułuj również swoje pytania.

PKWiU programista

III. W trzecim kroku podaje swoje imię, nazwisko i telefon do kontaktu. Klikasz “wyślij” i gotowe!

W jakim terminie otrzymasz odpowiedź z GUS?

Na dzień aktualizacji tego artykułu (tj. 17.07.2023 r.) otrzymanie odpowiedzi z GUS w sprawie numeru PKWiU może zająć ponad 6 miesięcy. W związku z tym, jeśli masz wątpliwości przy wyborze właściwego symbolu PKWiU, konieczne jest cierpliwe oczekiwanie na decyzję od Głównego Urzędu Statystycznego.

Jaka jest opłata za wniosek do GUS?

Opłata za uzyskanie informacji od GUS dotyczącej jednej pozycji klasyfikacyjnej PKWiU wynosi obecnie 50 złotych netto + VAT.

Czy na fakturze musi być numer PKWiU?

Numer PKWiU nie jest wymagany na fakturze, ale istnieje możliwość jego dobrowolnego umieszczenia na fakturach.

Jednym z powodów, dla których można zdecydować się na zamieszczenie numeru PKWiU na fakturze, jest udokumentowanie zastosowania obniżonej stawki ryczałtu w wysokości 8,5%. W takim przypadku umieszczenie numeru PKWiU może służyć jako dodatkowe potwierdzenie, że sprzedawane produkty lub usługi spełniają warunki umożliwiające skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku.

Istnieją aplikacje księgowe, takie jak Solidna Księgowa, które umożliwiają łatwe i dobrowolne dodawanie numeru PKWiU do faktur. Narzędzia te ułatwiają zarządzanie dokumentacją podatkową i pozwalają na precyzyjne wprowadzanie danych, w tym numeru PKWiU.

Czy PKD i PKWiU to jest to samo?

Nie, PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) i PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług) to dwa różne systemy klasyfikacji używane w Polsce.

PKD jest systemem kodów i klasyfikacji używanym do identyfikowania różnych rodzajów działalności gospodarczej. Ma na celu klasyfikowanie firm na podstawie ich głównych działań. PKD składa się z kodów numerycznych, które reprezentują różne branże, sektory i rodzaje działalności.

Z kolei PKWiU jest systemem kodów stosowanym do identyfikowania produktów i usług. Służy do oznaczania różnych rodzajów towarów i świadczonych usług. PKWiU składa się zarówno z cyfr, jak i liter, które są przypisane do konkretnych kategorii produktów lub usług.

Podsumowując, PKD dotyczy klasyfikacji działań firm, podczas gdy PKWiU dotyczy klasyfikacji produktów i usług.


Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące PKWiU w branży IT, zadaj je w komentarzu. Postaram Ci się pomóc!

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

 

18 myśli w temacie “Jak zapytać GUS o numer PKWiU?”

 1. Czy jeśli jestem z Katowic to mogę też skorzystać z wniosku on-line? (wniosek jest dla Łodzi).

  1. Tak, nadaniem numeru PKWiU zajmuje się tylko GUS w Łodzi i oni rozpatrują wnioski z całej Polski.

  1. Początkowo wnioski były darmowe, potem kosztowały 50 zł, ostatnio klienci płacili 250 zł. Cena rośnie 🙂

   1. Kiedy/gdzie się wnosi opłatę? Od razu przy złożeniu wniosku czy jak dostanę odpowiedź od GUS?

 2. W piśmie od GUS otrzymałem odpowiedź:
  Jeśli wniosek o zaklasyfikowanie wg PKWiU 2015 został złożony dla innych potrzeb niż do celów wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), prosimy o wskazanie powodów złożenia wniosku i przesłanie na nasz adres w terminie do XX.XX.XXXX r.

  Jakie powody można podać, żeby wniosek został rozpatrzony?

  1. Dzień dobry, tak, znam temat. GUS kieruje pytania w stronę klasyfikacji dla celów VAT. Prawdopodobnie wniosek nie był właściwie złożony. Na podstawie zacytowanego fragmentu ciężko coś podpowiedzieć. Zapraszam Pana do kontaktu z moim biurem, możemy poprowadzić sprawę w GUS.

 3. Mam już odpowiedź od GUS ze wskazanym konkretnie numerem PKWiU. Jaki wniosek należy złożyć do KIS w celu wskazania stawki ryczałtu dla tego PKWiU?

 4. Witam,

  Czy można pominąć wniosek do GUS i złożyć wniosek o interpretację indywidualną do KIS? Znalazłem kilka interpretacji indywidualnych z KIS gdzie PKWIU dla Kierownika Projektu IT zostało potwierdzone jako 70.22.20.0 i z podatkiem ryzchaltem 8,5%.

  Jeśli nie, to jaki jest obecnie czas oczekiwania na odpowiedź GUS?

  1. Można, chociaż przejście przez całą ścieżkę, jest bezpieczniejsze. Czas oczekiwania minimum 6 miesięcy.

 5. Jaka jest podstawa prawna, że odpowiedzi z GUS nie są objęte zapisami kpa w zakresie terminu odpowiedzi? 6 miesięcy to jakiś horrendalny okres czasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *