konto firmowe czy jest obowiązkowe
Założenie działalności

Konto firmowe – czy jest obowiązkowe dla firmy jednoosobowej?

Temat firmowego rachunku bankowego jest bardzo często poruszany przez osoby planujące założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości dotyczące pytania “Konto firmowe – czy jest obowiązkowe”?

Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?

Istnieją dwie sytuacje, w których musisz posiadać firmowe konto bankowe.

1.Świadczysz usługi dla polskiej firmy, a wartość transakcji przekracza 15.000 zł brutto

Urząd skarbowy przez wartość transakcji rozumie kwotę, która będzie wynikała z zawartej umowy B2B (nie kwotę z pojedynczej faktury), a ta na pewno przekroczy 15.000 zł brutto.

Jeśli współpracujesz z polskim kontrahentem firmowe konto bankowe będzie Ci potrzebne.

Zanim kontrahent zapłaci za twoją fakturę sprawdzi, czy rachunek bankowy widoczny na fakturze, znajduje się na białej liście podatników VAT. Na białej liście widoczne są tylko firmowe rachunki bankowe (nie ma możliwości, żeby prywatne konto bankowe zostało wpisane na białą listę podatników VAT).

W praktyce większość polskich kontrahentów już na etapie podpisania kontraktu poinformuje cię, że wymaga, aby twój rachunek bankowy był widoczny na białej liście podatników VAT.

2.Świadczysz usługę (sprzedajesz towary) dla innej firmy, która została wymieniona w załączniku 15 do ustawy o VAT, a wartość faktury przekracza 15.000 zł brutto.

Jeśli spełniasz wymienione wyżej warunki, to dotyczą ciebie przepisy o obowiązkowym “mechaniźmie podzielonej płatności”, a wtedy konto firmowe to konieczność.

Wystawiasz fakturę z adnotacją “mechanizm podzielonej płatności”, a nabywca dokonuje zapłaty w opcji split payment.

Co prawda usługi programistyczne nie znajdują się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, jednak możesz spotkać się z takim obowiązkiem np. jeśli sprzedajesz komputery, dyski HDD lub SSD, czy konsole do gier.

Może zdarzyć się również, że sam otrzymasz fakturę z ww. adnotacją i będziesz musiał ją uregulować z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. Na taki przelew pozwoli ci tylko firmowe konto bankowe.

Zobacz również:

Firmowe konto bankowe a współpraca z zagranicznym kontrahentem

“Czy muszę posiadać firmowe konto bankowe, jeśli współpracuję wyłącznie z zagranicznym kontrahentem (np. świadczę usługi programistyczne dla firmy z Wielkiej Brytanii)?”

Nie. Nie musisz posiadać firmowego konta bankowego. Powinieneś jednak założyć rachunek bankowy walutowy (może to być prywatne konto bankowe walutowe).

Konto bankowe walutowe a działalność gospodarcza

Rachunek bankowy walutowy pozwoli ci na przyjmowanie płatności w tej samej walucie, w której wystawiłeś fakturę. Nie stracisz na przewalutowaniu banku i samodzielnie będziesz decydował o momencie przewalutowania korzystając np. z korzystnych kursów kantorów internetowych.

Firmowe konto bankowe a usługi dla konsumentów

Jeśli świadczysz usługi (sprzedajesz towary) tylko dla konsumentów, czyli osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie musisz posiadać firmowego rachunku bankowego.

Zalety posiadania firmowego rachunku bankowego

Czy są jakieś plusy z otwarcia firmowego rachunku bankowego, nawet jeśli nie masz obowiązku jego założenia?

  1. Posiadanie konta firmowego pozwala utrzymać porządek w finansach. W łatwy sposób oddzielisz środki przeznaczone na podatki i składki ZUS (ulokowane na koncie firmowym), od środków przeznaczonych do wykorzystania na cele prywatne (prywatny rachunek bankowy).
  2. Niektóre banki w zamian za założenie konta firmowego i opłacenie z tego rachunku podatków, proponują różnego rodzaju promocje np. MoneyBack, gdzie przez kolejnych 12 miesięcy otrzymujesz od banku 50 zł – 125 zł miesięcznie (w zależności od banku i aktualnej oferty).
  3. W razie kontroli skarbowej, jeśli posiadasz tylko jeden rachunek bankowy, urząd skarbowy ma łatwy wgląd w twoje transakcje firmowe i osobiste. Czy pamiętałeś, żeby zgłosić wszystkie darowizny? 😉
  4. Koszt utrzymania firmowego rachunku bankowego, opłata za posiadanie karty, czy przelewy, mogą zostać zaksięgowane do firmowych kosztów, jeśli rozliczasz się na skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

W którym banku założyć konto firmowe

Najlepiej przejrzeć aktualne oferty banków i wybrać najkorzystniejszą w danym momencie ofertę. Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest otwarcie konta firmowego w banku, w którym posiadamy już rachunek osobisty.

Jak założyć konto firmowe w banku

Najwygodniejszą opcją będzie założenie rachunku firmowego przez internet.


Jeśli zastanawiasz się, czy nie pominąłeś żadnego istotnego kroku zakładając działalność gospodarczą, zobacz również:


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

1 myśl w temacie “Konto firmowe – czy jest obowiązkowe dla firmy jednoosobowej?”

  1. A czy pkt. 1 i pkt. 2 nie tyczy się tylko czynnych vatowców? tzn. jeżeli jestem zgłoszona do VAT jako podatnik zwolniony, widnieję na białej liście jako VAT ZWOLNIONY to muszę założyć rachunek firmowy jeżeli współpracuję z firmami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *