Ryczałt a praca dla byłego pracodawcy
Założenie działalności

Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie – co oznacza dla programisty?

Programista woli mieć wyższe wynagrodzenie „do ręki”, niż korzystać z przywilejów pracownika na umowie o pracę. Coraz większą popularnością cieszy się przejście z etatu na działalność gospodarczą. Rozwiązanie takie proponują zarówno programiści, jaki i ich kontrahenci. Zatem, ryczałt a praca dla byłego pracodawcy – czy to możliwe?

Nie każdy programista wie jednak, że zamiana etatu na kontrakt B2B wiąże się z utratą pewnych przywilejów, jeżeli zaczyna świadczyć usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy.

Często dowiaduje się o tym podczas rozmowy ze swoją Solidną Księgową…

Do rozważenia pozostają dwa aspekty:

 1. Przejście z umowy o pracę na B2B a ZUS
 2. Przejście z umowy o pracę na B2B a podatek liniowy (lub przejście z umowy o pracę na B2B a ryczałt ewidencjonowany)

1. Praca dla byłego pracodawcy a ZUS (oraz obecnego pracodawcy)

Programista który w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy nie może korzystać z „ulgi na start” lub ZUS preferencyjnego. Musi opłacać tzw. duży ZUS.

Kiedy tak się stanie?

Programista nie może korzystać z ulgi na start oraz ZUS preferencyjnego jeśli w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz byłego (lub obecnego*) pracodawcy, na rzecz którego:

 • przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym roku kalendarzowym
 • lub w poprzednim roku kalendarzowym

wykonywał w ramach umowy o pracę czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

* Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wspomina tylko o byłym pracodawcy, jednak aktualne stanowisko ZUS potwierdza, że chodzi o byłego lub obecnego pracodawcę.

Co to dokładnie oznacza? Jeśli w 2021 r. lub 2020 r. świadczyłeś usługi programistyczne na umowie o pracę dla firmy X, a następnie w 2021 r. założyłeś działalność gospodarczą i świadczysz usługi programistyczne dla firmy X, to nie możesz korzystać z „ulgi na start” oraz ZUS preferencyjnego. Powinieneś opłacać tzw. duży ZUS.

Przechodząc z etatu na działalność sprawdź więc, czy:

 • w tym samym roku podatkowym oraz w roku poprzednim świadczyłeś usługi dla byłego (lub nadal obecnego) pracodawcy
 • rodzaj świadczonych usług z umowy o pracę i działalności gospodarczej jest taki sam

Zasady te nie dotyczą osób, które:

 • przed założeniem działalności współpracowały z daną firmą na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
 • w ramach działalności gospodarczej świadczą usługi inne, niż wykonywane w ramach umowy o pracę

Podstawa prawna: art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

2. Praca dla byłego pracodawcy a podatek liniowy (oraz obecnego pracodawcy)

Jeżeli programista w ramach działalności gospodarczej uzyska przychód ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te odpowiadają czynnościom, które wykonywał w danym roku podatkowym dla tego pracodawcy, to nie może wybrać jako formy opodatkowania podatku liniowego w tym roku. Musi opłacać podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej 17% / 32%.

Na szczęście nie traci tego przywileju na zawsze. Zmiana na podatek liniowy możliwa będzie w kolejnym roku podatkowym.

Co to dokładnie oznacza? Jeśli w danym roku np. 2021 r. świadczyłeś usługi programistyczne na umowie o pracę dla firmy X, a następnie w 2021 r. założyłeś działalność gospodarczą i świadczysz usługi programistyczne dla firmy X, to w 2021 r. nie możesz korzystać z podatku liniowego. Ale możesz wybrać tę formę opodatkowania w kolejnym roku podatkowym, w naszym przykładzie w 2022 r.

Przechodząc z etatu na działalność sprawdź więc, czy:

 • w tym samym roku podatkowym zaczynasz świadczyć usługi dla byłego (lub nadal obecnego) pracodawcy
 • rodzaj świadczonych usług z umowy o pracę i działalności gospodarczej jest taki sam

Zasady te nie dotyczą osób, które:

 • przed założeniem działalności współpracowały z daną firmą na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
 • w ramach działalności gospodarczej świadczą usługi inne, niż wykonywane w ramach umowy o pracę

Podstawa prawna: art. 9a ust. 3 ustawy o PIT

3. Ryczałt a praca dla byłego pracodawcy (oraz obecnego pracodawcy)

Podobne wyłączenie jak dla podatku liniowego znajdziemy dla ryczałtu ewidencjonowanego.

Ryczałt dostępny jest dla programisty, który przechodząc z zatrudnienia (umowa o pracę) na własną działalność, nie będzie kontynuował współpracy z byłym (lub obecnym) pracodawcą w ramach nowo założonej działalności. Zatem ryczałt a praca dla byłego pracodawcy nie są możliwe.

Oznacza to, że jednym z warunków korzystania z ryczałtu jest, aby przed rozpoczęciem działalności w danym roku, a także w roku poprzedzającym go, programista nie wykonywał czynności będących przedmiotem tej działalności w ramach stosunku pracy.

Więcej na ten temat pisałam tutaj >>>

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku

Monika Salawa Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

17 myśli w temacie “Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie – co oznacza dla programisty?”

 1. Czyli chcąc przejsc z umowy zlecenie na b2b ryczałt u tego samego pracodawcy – należy najpierw zerwać umowę zlecenie a następnie zakładać działalność? Czy działalność mogę założyć już teraz z dniem rozpoczęcia 1 grudnia a wypowiedzieć zlecenie ostatniego dnia listopada ? Dziękuję za odpowiedź

 2. Jeśli działalność jednoosobowa prowadzona jest od wielu lat i faktury wystawiane także dla obecnego pracodawcy za dodatkowe usługi, nie objęte UOP, czy w takiej sytuacji rezygnacja z UOP i rozliczanie w ramach tej działalności na ryczałcie też jest wykluczone? Czy w ogóle rozliczanie z byłym pracodawcą jest możliwe?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 3. Czy te same ograniczenia dla ZUS i podatków (liniowy, ryczałt) mają zastosowanie dla osób, które w tym samym roku kalendarzowym przechodzą u tego samego pracodawcy z UoP na B2B, ale przejście odbywa się poprzez odwieszenie a nie założenie działalności gospodarczej (tzn. pracownik pracował na UoP u danego pracodawcy a działalność gospodarczą miał w danym okresie zawieszoną)?
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Przepisy nie odwołują się do założenia/wznowienia działalności, a do samego faktu współpracy z pracodawcą.

 4. Dzień dobry, prowadzę działalności na podatku liniowym od 2017 roku, jednocześnie pracowałam na etacie. W lipcu 2021 roku zrezygnowałam z etatu i przeszłam na kontrakt z byłym pracodawcą. Jak mam rozliczyć dochody za 2021?

 5. Dobry wieczor. Do dzisiaj byłam na UoP a od 17.01 przechodzę na B2B u tego samego pracodawcy ale na zupełnie inne stanowisko i obowiązki.
  W takie sytuacji moge wybrać ryczałt jako formę opodatkowania?

 6. Dzień dobry, Chciałbym przejść z UOP na B2B u aktualnego pracodawcy wykonując te same obowiązki. Ja wystawiałbym jeszcze FV dla innych podmiotów. W firmie jeszcze nie było takiego przypadku i pracodawca obawia się kontroli skarobowych teraz lub po kilku latach dlatego nie jest przychylny takiemu przejściu. Czy jego obawy są słuszne?

 7. Dzień dobry, chciałbym przejść z etatu w firmie niemieckiej na umowę B2B, zakładając działalność w Polsce. Czy w przypadku kiedy etat był za granicą (podatki również rozliczane w Niemczech) będą przysługiwały mi ulgi w postaci małego ZUSu oraz możliwość rozliczenia ryczałtem?

 8. Dobry wieczór,

  Czy w sytuacji gdy świadczyło się usługi w bieżącym roku poprzez umowę o pracę obecnemu pracodawcy, po czym rozwiązało się ową umowę o pracę by przejść na umowę o dzieło i w dalszym ciągu świadczyło te same usługi, w tym samym, bieżącym roku, czy w takiej sytuacji otwierając działalność jednoosobową, mając w historii świadczenie usług na umowę o pracę jednak z bieżącą umową o dzieło, również niniejsza sytuacja jest wykluczona z ulgi na start?

  Wdzięczny będę za komentarz.

  1. ZUS sprawdza rok założenia działalności oraz rok poprzedni. Jeśli w tych latach świadczył Pan na etacie usługi dla tej samej firmy, w takim samym zakresie, to nie można korzystać z ulgi na start.

 9. Dzień dobry,
  chcę przejść na B2B u tego samego pracodawcy w trakcie roku podatkowego (listopad). Wtedy też mniej więcej przekraczam 120000 i wchodzę w drugi próg podatkowy. Czy na działalności korzystając ze skali podatkowej w listopadzie i grudniu też będę musiał płacić 32% podatku, czy to się „zresetuje” ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Dzień dobry, skala podatkowa obowiązuje dla całego roku, co oznacza, że w zeznaniu rocznym PIT-36 zsumuje się etat (skala podatkowa) + działalność gospodarcza (skala podatkowa).

 10. Dzień dobry, czy mogę rozpocząć działalność gospodarczą korzystając z podatku liniowego od 1 stycznia 2023 jeżeli cały 2022 rok przepracuję na umowę o pracę. Czy jest ważne czy rozwiążę UOP 31 grudnia 2022 czy 1 stycznia 2023?

  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Mówimy o dalszej współpracy z byłym pracodawcą w tym samym zakresie? Jeśli tak, to etat musi zakończyć się do 31.12.2022, żeby od 2023 r. korzystać z podatku liniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *