Ryczałt a praca dla byłego pracodawcy
Założenie działalności

Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie – co oznacza dla programisty?

Programista woli mieć wyższe wynagrodzenie “do ręki”, niż korzystać z przywilejów pracownika na umowie o pracę. Coraz większą popularnością cieszy się przejście z etatu na działalność gospodarczą. Rozwiązanie takie proponują zarówno programiści, jaki i ich kontrahenci. Zatem, ryczałt a praca dla byłego pracodawcy – czy to możliwe?

Nie każdy programista wie jednak, że zamiana etatu na kontrakt B2B wiąże się z utratą pewnych przywilejów, jeżeli zaczyna świadczyć usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy.

Często dowiaduje się o tym podczas rozmowy ze swoją Solidną Księgową…

Do rozważenia pozostają dwa aspekty:

  1. Przejście z umowy o pracę na B2B a ZUS
  2. Przejście z umowy o pracę na B2B a podatek liniowy (lub przejście z umowy o pracę na B2B a ryczałt ewidencjonowany)

1. Praca dla byłego pracodawcy a ZUS (oraz obecnego pracodawcy)

Programista który w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi dla byłego (lub obecnego) pracodawcy nie może korzystać z “ulgi na start” lub ZUS preferencyjnego. Musi opłacać tzw. duży ZUS.

Kiedy tak się stanie?

Programista nie może korzystać z ulgi na start oraz ZUS preferencyjnego jeśli w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz byłego (lub obecnego*) pracodawcy, na rzecz którego:

  • przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym roku kalendarzowym
  • lub w poprzednim roku kalendarzowym

wykonywał w ramach umowy o pracę czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

* Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wspomina tylko o byłym pracodawcy, jednak aktualne stanowisko ZUS potwierdza, że chodzi o byłego lub obecnego pracodawcę.

Co to dokładnie oznacza? Jeśli w 2021 r. lub 2020 r. świadczyłeś usługi programistyczne na umowie o pracę dla firmy X, a następnie w 2021 r. założyłeś działalność gospodarczą i świadczysz usługi programistyczne dla firmy X, to nie możesz korzystać z “ulgi na start” oraz ZUS preferencyjnego. Powinieneś opłacać tzw. duży ZUS.

Przechodząc z etatu na działalność sprawdź więc, czy:

  • w tym samym roku podatkowym oraz w roku poprzednim świadczyłeś usługi dla byłego (lub nadal obecnego) pracodawcy
  • rodzaj świadczonych usług z umowy o pracę i działalności gospodarczej jest taki sam

Zasady te nie dotyczą osób, które:

  • przed założeniem działalności współpracowały z daną firmą na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
  • w ramach działalności gospodarczej świadczą usługi inne, niż wykonywane w ramach umowy o pracę

Podstawa prawna: art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

2. Praca dla byłego pracodawcy a podatek liniowy (oraz obecnego pracodawcy)

Jeżeli programista w ramach działalności gospodarczej uzyska przychód ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te odpowiadają czynnościom, które wykonywał w danym roku podatkowym dla tego pracodawcy, to nie może wybrać jako formy opodatkowania podatku liniowego w tym roku. Musi opłacać podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej 12% / 32%.

Na szczęście nie traci tego przywileju na zawsze. Zmiana na podatek liniowy możliwa będzie w kolejnym roku podatkowym.

Co to dokładnie oznacza? Jeśli w danym roku np. 2021 r. świadczyłeś usługi programistyczne na umowie o pracę dla firmy X, a następnie w 2021 r. założyłeś działalność gospodarczą i świadczysz usługi programistyczne dla firmy X, to w 2021 r. nie możesz korzystać z podatku liniowego. Ale możesz wybrać tę formę opodatkowania w kolejnym roku podatkowym, w naszym przykładzie w 2022 r.

Przechodząc z etatu na działalność sprawdź więc, czy:

  • w tym samym roku podatkowym zaczynasz świadczyć usługi dla byłego (lub nadal obecnego) pracodawcy
  • rodzaj świadczonych usług z umowy o pracę i działalności gospodarczej jest taki sam

Zasady te nie dotyczą osób, które:

  • przed założeniem działalności współpracowały z daną firmą na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
  • w ramach działalności gospodarczej świadczą usługi inne, niż wykonywane w ramach umowy o pracę

Podstawa prawna: art. 9a ust. 3 ustawy o PIT

3. Ryczałt a praca dla byłego pracodawcy (oraz obecnego pracodawcy)

Podobne wyłączenie jak dla podatku liniowego znajdziemy dla ryczałtu ewidencjonowanego.

Ryczałt dostępny jest dla programisty, który przechodząc z zatrudnienia (umowa o pracę) na własną działalność, nie będzie kontynuował współpracy z byłym (lub obecnym) pracodawcą w ramach nowo założonej działalności. Zatem ryczałt a praca dla byłego pracodawcy nie są możliwe.

Oznacza to, że jednym z warunków korzystania z ryczałtu jest, aby przed rozpoczęciem działalności w danym roku, a także w roku poprzedzającym go, programista nie wykonywał czynności będących przedmiotem tej działalności w ramach stosunku pracy.

Więcej na ten temat pisałam tutaj >>>

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

23 myśli w temacie “Przejście z etatu na działalność w tej samej firmie – co oznacza dla programisty?”

  1. Czyli chcąc przejsc z umowy zlecenie na b2b ryczałt u tego samego pracodawcy – należy najpierw zerwać umowę zlecenie a następnie zakładać działalność? Czy działalność mogę założyć już teraz z dniem rozpoczęcia 1 grudnia a wypowiedzieć zlecenie ostatniego dnia listopada ? Dziękuję za odpowiedź

  2. Jeśli działalność jednoosobowa prowadzona jest od wielu lat i faktury wystawiane także dla obecnego pracodawcy za dodatkowe usługi, nie objęte UOP, czy w takiej sytuacji rezygnacja z UOP i rozliczanie w ramach tej działalności na ryczałcie też jest wykluczone? Czy w ogóle rozliczanie z byłym pracodawcą jest możliwe?

    Z góry dziękuję za odpowiedź

  3. Czy te same ograniczenia dla ZUS i podatków (liniowy, ryczałt) mają zastosowanie dla osób, które w tym samym roku kalendarzowym przechodzą u tego samego pracodawcy z UoP na B2B, ale przejście odbywa się poprzez odwieszenie a nie założenie działalności gospodarczej (tzn. pracownik pracował na UoP u danego pracodawcy a działalność gospodarczą miał w danym okresie zawieszoną)?
    Dziękuję za odpowiedź.

    1. Przepisy nie odwołują się do założenia/wznowienia działalności, a do samego faktu współpracy z pracodawcą.

  4. Dzień dobry, prowadzę działalności na podatku liniowym od 2017 roku, jednocześnie pracowałam na etacie. W lipcu 2021 roku zrezygnowałam z etatu i przeszłam na kontrakt z byłym pracodawcą. Jak mam rozliczyć dochody za 2021?

  5. Dobry wieczor. Do dzisiaj byłam na UoP a od 17.01 przechodzę na B2B u tego samego pracodawcy ale na zupełnie inne stanowisko i obowiązki.
    W takie sytuacji moge wybrać ryczałt jako formę opodatkowania?

  6. Dzień dobry, Chciałbym przejść z UOP na B2B u aktualnego pracodawcy wykonując te same obowiązki. Ja wystawiałbym jeszcze FV dla innych podmiotów. W firmie jeszcze nie było takiego przypadku i pracodawca obawia się kontroli skarobowych teraz lub po kilku latach dlatego nie jest przychylny takiemu przejściu. Czy jego obawy są słuszne?

  7. Dzień dobry, chciałbym przejść z etatu w firmie niemieckiej na umowę B2B, zakładając działalność w Polsce. Czy w przypadku kiedy etat był za granicą (podatki również rozliczane w Niemczech) będą przysługiwały mi ulgi w postaci małego ZUSu oraz możliwość rozliczenia ryczałtem?

  8. Dobry wieczór,

    Czy w sytuacji gdy świadczyło się usługi w bieżącym roku poprzez umowę o pracę obecnemu pracodawcy, po czym rozwiązało się ową umowę o pracę by przejść na umowę o dzieło i w dalszym ciągu świadczyło te same usługi, w tym samym, bieżącym roku, czy w takiej sytuacji otwierając działalność jednoosobową, mając w historii świadczenie usług na umowę o pracę jednak z bieżącą umową o dzieło, również niniejsza sytuacja jest wykluczona z ulgi na start?

    Wdzięczny będę za komentarz.

    1. ZUS sprawdza rok założenia działalności oraz rok poprzedni. Jeśli w tych latach świadczył Pan na etacie usługi dla tej samej firmy, w takim samym zakresie, to nie można korzystać z ulgi na start.

  9. Dzień dobry,
    chcę przejść na B2B u tego samego pracodawcy w trakcie roku podatkowego (listopad). Wtedy też mniej więcej przekraczam 120000 i wchodzę w drugi próg podatkowy. Czy na działalności korzystając ze skali podatkowej w listopadzie i grudniu też będę musiał płacić 32% podatku, czy to się “zresetuje” ?

    Z góry dziękuję za odpowiedź

    1. Dzień dobry, skala podatkowa obowiązuje dla całego roku, co oznacza, że w zeznaniu rocznym PIT-36 zsumuje się etat (skala podatkowa) + działalność gospodarcza (skala podatkowa).

  10. Dzień dobry, czy mogę rozpocząć działalność gospodarczą korzystając z podatku liniowego od 1 stycznia 2023 jeżeli cały 2022 rok przepracuję na umowę o pracę. Czy jest ważne czy rozwiążę UOP 31 grudnia 2022 czy 1 stycznia 2023?

    Pozdrawiam serdecznie.

    1. Mówimy o dalszej współpracy z byłym pracodawcą w tym samym zakresie? Jeśli tak, to etat musi zakończyć się do 31.12.2022, żeby od 2023 r. korzystać z podatku liniowego.

      1. Co w przypdku gdy umowa o pracę jest rozwiązana z 31.12.2022, kontrakt B2B podpisana od nowego roku 2023 (z tym samym pracodawcą) jednak przelew wynagrodzenai jest już w 2023 roku ?
        Czy należy wtedy złożyć za rok 2023 dwa PITy? Jeden na zasadach ogólnych jako os. FIzyczna i drugi (liniowy) na JDG?

        1. W tej sytuacji nie występuje zbieg umowy o pracę z działalnością w tym samym roku.

  11. Mój pracodawca ma firmę x oraz spółkę Y czy jeśli pracuję w firmie x a po założeniu działalności fakturowal bym usługi dla spółki Y dalej nie mogę skorzystać z ulg i ryczałtu?

  12. Dzień dobry. Pracuje za granica (Austria) na umówię o prace jako pracownik budowlany, chce otworzyć swoją działalność gospodarcza w Polsce, czy kwalifikuje się do ulgi na start gdy będę wystawiał mojemu obecnemu szefowi rachunek na „usługa budowlana”. Czy ten przepis dotyczy także usług za granicą ?

  13. Dzień dobry,
    Od 1 kwietnia 2023 planuję przejść z UoP na B2B w ramach tego samego pracodawcy. Czy obowizuje mnie skala podatkowa oraz duzy ZUS jeśli bede świadczył równiez uslugi dla innych kontrachentów od kwietnia 2023?. Czy to daje możliwosc skorzystania z. Np podatku liniowego od kwietnia ?
    Z góry dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *