Wskaźnik nexus a koszty sfinansowane z dotacji
IP box

Wskaźnik nexus a koszty sfinansowane z dotacji

Niektórzy programiści zakładając działalność, korzystają z dotacji ze środków Unii Europejskiej. Dotacja pokrywa określone wydatki związane z prowadzeniem firmy, najczęściej sprzęt komputerowy.

Jaki wpływ ma dotacja na rozliczenie IP Box?

Zacznijmy od tego, że koszty do wyliczenia dochodu kwalifikowanego to jedno. Natomiast koszty do wyliczenia wskaźnika nexus to drugie. Koszty te nie muszą się pokrywać.

Koszty sfinansowane z dotacji a wyliczenie kwalifikowanego dochodu

Zgodnie z ustawą o PIT, wydatki bezpośrednio sfinansowane z dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Ta zasada nie zmienia się w zakresie obliczania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP. Oznacza to, że wydatki sfinansowane z dotacji nie mogą pomniejszyć przychodu z kwalifikowanego IP, ponieważ nie są kosztami w rozumieniu ustawy o PIT.

Koszty sfinansowane z dotacji a wskaźnik nexus

Pomimo wyżej opisanej zasady, te same koszty (sfinansowane z dotacji) mogą być wykorzystane na potrzeby wyliczenia wskaźnika nexus. Koszty te mogą być wykorzystane wyłącznie do ustalenia wskaźnika nexus.

Ministerstwo Finansów potwierdza

Jak czytamy w Objaśnieniach podatkowych dotyczących ulgi IP Box:

W tym przypadku koszty zostały bowiem faktyczne poniesione przez podatnika prowadzącego działalność badawczo-rozwojową, a więc ich kalkulacja na potrzeby wskaźnika nexus jest zgodna z rolą, jaką pełni ten wskaźnik.
Nie ma zatem przeciwskazań, aby podatnicy dla celów (tylko i wyłącznie) kalkulacji wskaźnika nexus wykazywali w nim wydatki, które zostały podatnikowi bezpośrednio sfinansowane z dotacji…

 

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *