programista kod zawodu
ZUS

Programista – jaki kod zawodu w ZUS?

Jeśli jesteś programistą i zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni kod zawodu w ZUS, to znalazłeś się we właściwym miejscu.

Odgadnięcie labiryntu przepisów i klasyfikacji zawodów może być trudne, ale nie martw się! W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak znaleźć właściwy kod zawodu dla Twojej działalności. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Spis treści:

  1. Dlaczego programista musi wskazać kod zawodu ZUS?
  2. Gdzie szukać kodu zawodu programisty?
  3. Programista kod zawodu – jaki numer wybrać?
  4. Gdzie wykazać kod zawodu programisty?
  5. Jak ZUS może wykorzystać informacje o kodzie zawodu w ZUS?

Dlaczego programista musi wskazać kod zawodu ZUS?

Wraz z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać kilka lat temu, pojawił się nowy obowiązek dotyczący przedsiębiorców: konieczność wykazywania kodów zawodów w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA.

Od 16 maja 2021 r. wszyscy ubezpieczeni muszą określić kod wykonywanego przez siebie zawodu.

Dla wielu osób, zwłaszcza tych zakładających jednoosobową działalność gospodarczą lub przerejestrowujących się, może to stanowić pewne wyzwanie.

Szczególnie programiści, którzy często zastanawiają się, jaki dokładnie wybrać odpowiedni kod zawodu w ZUS. Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Gdzie szukać kodu zawodu programisty?

Wszystkie kody zawodów dostępne są w tych miejscach:

  • Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania tutaj>>>
  • Wyszukiwarka Klasyfikacji Zawodów i Specjalności GUS tutaj >>>

Zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą?

Pobierz bezpłatnego e-booka, aby uniknąć 16 najgorszych błędów przyszłych przedsiębiorców!
błędy przy zakładaniu działalności

Programista kod zawodu – jaki numer wybrać?

Kod zawoduOpis
214903Automatyk – programista PLC
251401Programista systemów łączności komputerowej
Programista systemów informatycznych
Programista przetwarzania danych
Programista narzędziowy
Programista internetowy
Programista baz danych
Programista aplikacji
Programista analityk systemów przetwarzania danych
251402Programista aplikacji mobilnych

jdg czy spółka

 

Gdzie wykazać kod zawodu programisty?

Na druku ZUS ZUA i ZZA informację o zawodzie wykonywanym przez programistę wykazujemy:

  • w ZUS ZUA  w polu 01 „Kod wykonywanego zawodu” w bloku X.
  • w ZUS ZZA w bloku V „Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu” informację wprowadzasz w pole 02 – „Kod wykonywanego zawodu”.

Jak ZUS może wykorzystać informacje o kodzie zawodu w ZUS?

ZUS korzysta z kodów ZUS nie tylko dla programistów, ale także dla innych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

Służą one celom statystycznym, pozwalając na analizę, w jakich branżach najczęściej otwierane są firmy oraz gromadzenie różnych danych statystycznych.

Kiedyś krążyły plotki na temat wykorzystania tych informacji do tzw. testu przedsiębiorców, polegającego na sprawdzaniu, czy ktoś przypadkowo nie zakłada firmy tylko po to, by uniknąć pracy na etacie i płacić niższe podatki. Jednak temat “testu przedsiębiorcy” jest nieaktywny od kilku lat, i obecnie nie słyszy się o żadnych planach jego przywrócenia.


Jeśli poza kodem zawodu dla celów ZUS, chciałbyś sprawdzić również swój kod PKD, zapraszam ciebie tutaj >>>


Zadaj mi pytanie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, czy księgowości w małej firmie. Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji i porad z zakresu księgowości i podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *