ile zus przy umowie o pracę i działalności gospodarczej
ZUS

Ile ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak pogodzić prowadzenie własnej działalności gospodarczej z pracą na etacie. Czy można będąc zatrudnionym na umowę o pracę, założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jakie są tego korzyści i jakie składki ZUS trzeba opłacać w takiej sytuacji? W tym artykule odpowiem na te pytania i wyjaśnię kwestię finansową: ile ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej.

Spis treści:

 1. Praca na etacie a własna działalność gospodarcza
  1. Możliwość założenia działalności gospodarczej przy umowie o pracę
  2. Plusy prowadzenia działalności gospodarczej przy umowie o pracę
 2. Składki ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej
  1. Ile ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej?
  2. Składki ZUS z działalności gospodarczej
  3. Wysokość składki zdrowotnej
  4. Minimalne składki zdrowotne w 2024 roku
 3. Dodatkowy bonus: odliczenie składki zdrowotnej
  1. Możliwość odliczenia składki zdrowotnej

Praca na etacie a własna działalność gospodarcza

Możliwość założenia działalności gospodarczej przy umowie o pracę

Tak, można jednocześnie pracować na umowie o pracę i prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.

Właściwie, jest to dość popularna forma łączenia pracy etatowej z własnym biznesem. Taka opcja daje większą elastyczność i możliwość dodatkowego zarobku. Przedsiębiorcy często wybierają to rozwiązanie, aby zabezpieczyć się finansowo i rozwijać swoje pasje zawodowe.

Plusy prowadzenia działalności gospodarczej przy umowie o pracę

Posiadanie etatu i prowadzenie działalności gospodarczej ma wiele zalet.

 1. Przede wszystkim, pracując na etacie, masz zapewnione stałe źródło dochodu i ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu, ryzyko związane z prowadzeniem własnej firmy jest mniejsze.
 2. Dodatkowo, możesz inwestować zarobione pieniądze w rozwój swojej działalności bez obaw o brak środków na życie.
 3. Kolejną zaletą jest możliwość zdobycia doświadczenia i rozwinięcia swoich umiejętności w dwóch różnych dziedzinach. To może być bardzo cenne w dalszej karierze zawodowej, zarówno jako przedsiębiorca, jak i pracownik.

Składki ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej

Ile ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej?

Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej przy umowie o pracę są składki ZUS.

W przypadku gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę i prowadzisz działalność gospodarczą, nie musisz płacić pełnych składek ZUS z tytułu działalności. Jest to korzystne rozwiązanie, które pozwala na znaczne oszczędności.

Składki ZUS z działalności gospodarczej

W sytuacji, gdy masz umowę o pracę z wynagrodzeniem minimalnym (lub wyższym), z działalności gospodarczej opłacasz tylko składkę zdrowotną.

Wynagrodzenie minimalne w 2024 r. wynosi:

 • styczeń – czerwiec: 4242 zł brutto
 • lipiec – grudzień: 4300 zł brutto

Nie musisz płacić składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), ponieważ te składki są już opłacane przez pracodawcę w ramach umowy o pracę.

jdg czy spółka

Wysokość składki zdrowotnej

Wysokość składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Obecnie wyróżniamy trzy główne formy opodatkowania: zasady ogólne (skala podatkowa), podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

 • Zasady ogólne (skala podatkowa): Składka zdrowotna wynosi 9% dochodu, jednak nie mniej niż określona minimalna składka zdrowotna.
 • Podatek liniowy: Składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu, jednak nie mniej niż minimalna składka zdrowotna.
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Wysokość składki zdrowotnej zależy od rocznego przychodu. W 2024 r. dla przychodów do 60 000 zł składka wynosi  419,46 zł miesięcznie, dla przychodów od 60 000 zł do 300 000 zł składka wynosi   699,11 zł miesięcznie, a dla przychodów powyżej 300 000 zł składka wynosi 1258,39 zł miesięcznie.

Minimalne składki zdrowotne w 2024 roku

W 2024 roku minimalna składka zdrowotna dla przedsiębiorców wynosi:

 • 381,78 zł miesięcznie dla osób na skali podatkowej i podatku liniowym
 • 419,46 zł miesięcznie dla osób na ryczałcie.

Oznacza to, że nawet jeśli dochody z działalności gospodarczej są bardzo niskie, składka zdrowotna nie może być niższa niż ta kwota.

Dodatkowy bonus: odliczenie składki zdrowotnej

Możliwość odliczenia składki zdrowotnej

Jednym z dodatkowych bonusów prowadzenia działalności gospodarczej przy umowie o pracę jest możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie:

 • podatku liniowego oraz
 • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
 • dla osób na skali podatkowej nie ma takiej możliwości

W przypadku podatku liniowego, można zaliczyć do kosztów działalności część zapłaconej składki zdrowotnej (maksymalnie 11.600 zł w 2024 r.), co pozwala na obniżenie zobowiązań podatkowych PIT.

Dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, również istnieje możliwość odliczenia części zapłaconej składki zdrowotnej. Możesz odliczyć od przychodu 50% zapłaconej składki zdrowotnej.


Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej przy umowie o pracę jest możliwe i ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala na dodatkowy zarobek i rozwój zawodowy w dwóch różnych dziedzinach. Dodatkowo, składki ZUS są niższe, ponieważ z działalności gospodarczej płaci się tylko składkę zdrowotną.

Jeśli zastanawiasz się, ile ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej, pamiętaj, że opłacasz jedynie składkę zdrowotną, której wysokość zależy od formy opodatkowania działalności. Minimalna składka zdrowotna w 2024 roku wynosi 381,78 zł miesięcznie.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, ile ZUS przy umowie o pracę i działalności gospodarczej. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zaplanować swoje finanse i skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.


Zadaj mi pytanie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, czy księgowości w małej firmie. Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji z zakresu księgowości i podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *