ile wynosi zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy
ZUS

Czy programiście opłaca się chorować? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Dzisiaj przyjrzymy się tematowi, który dotyczy wszystkich programistów: ile wynosi zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotne jest zrozumienie zasad oraz kwoty zasiłku chorobowego, zwłaszcza gdy nagle zmuszony jesteś do przerwania pracy z powodu choroby.

W dzisiejszym tekście sprawdzimy, ile pieniędzy można otrzymać z ZUS za jeden dzień zwolnienia chorobowego jako przedsiębiorca.

Spis treści:

  1. Chorobowe przedsiębiorcy – dla kogo zasiłek z ZUS?
  2. Ile wynosi zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy?
  3. Ile za 1 dzień chorobowego 2024 r.?
  4. Chorobowe przedsiębiorcy a składki ZUS – znaj swoje prawa!
  5. Ubezpieczenie od utraty dochodu

Chorobowe przedsiębiorcy – dla kogo zasiłek z ZUS?

Nie każdemu programiście prowadzącemu działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy z ZUS.

Warunkiem jest opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe. Warto wiedzieć, że jeśli:

  • korzystasz z ulgi na start,
  • opłacasz ZUS preferencyjny lub duży ZUS, ale zrezygnowałeś z opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe,

to niestety nie będziesz uprawniony do zasiłku chorobowego.

Ile wynosi składka na ubezpieczenie chorobowe w 2024 r.?

  • Na ZUS preferencyjnym: 31,18 zł / miesiąc (styczeń – czerwiec) i 31,61 zł / miesiąc (lipiec – grudzień)
  • Na dużym ZUS: 115,01 zł / miesiąc

Jednakże, jeżeli regularnie opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe, to w przypadku zachorowania i konieczności skorzystania z L4, masz możliwość ubiegania się o zasiłek z ZUS.

Zasiłek chorobowy jest dostępny po upływie tzw. 90-dniowego okresu wyczekiwania. To oznacza, że przez 90 dni musisz być objęty ubezpieczeniem chorobowym, aby móc skorzystać z zasiłku w przypadku wystawienia L4.

Ile wynosi zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy?

Dla tych, którzy lubią odrobinę teorii: teraz dowiesz się, jak dokładnie oblicza się zasiłek chorobowy. Jeśli nie jesteś zainteresowany tymi detalami, śmiało przejdź do kolejnego punktu, gdzie znajdziesz praktyczny przykład wyliczenia tego zasiłku.

Aby obliczyć zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców, najpierw należy uwzględnić średnią deklarowaną podstawę składki chorobowej z ostatnich 12 miesięcy.

Podstawa ta dla dużego ZUS w 2024 r. wynosi minimum: 4.694,40 zł

Natomiast w 2023 r. wynosiła: 4.161,00 zł

Zatem dodajemy do siebie wszystkie podstawy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z L4. Następnie dzielimy przez 12 i to daje nam średnią podstawę. Ta kwota służy jako punkt odniesienia do wyliczenia zasiłku.

Następnie od tej podstawy odlicza się 13,71%, co jest stałym wskaźnikiem obniżającym podstawę.

Zasiłek chorobowy wynosi zazwyczaj 80%, jednak w przypadku choroby w okresie ciąży, jest wypłacany w całości, czyli 100%. Dlatego wyliczoną podstawę przemnaża się przez 0,8 lub pozostawia bez zmian.

Kolejnym krokiem jest podzielenie tego wyniku przez 30, aby uzyskać stawkę dzienną zasiłku.

Następnie stawkę dzienną mnoży się przez liczbę dni przebywania na zwolnieniu lekarskim, co daje kwotę zasiłku chorobowego brutto.

ZUS potrąci jeszcze zaliczkę na podatek od kwoty brutto (według skali podatkowej 12%/32%) i przeleje pozostałą kwotę na konto.

Ile za 1 dzień chorobowego 2024 r.?

Dzisiaj obliczamy jaką kwotę zasiłku z ZUS otrzyma przedsiębiorca za 1 dzień zwolnienia chorobowego. 

Podstawę wymiaru dla zasiłku chorobowego stanowi średnia deklarowana podstawa składki chorobowej z ostatnich 12 miesięcy.

Programista na dużym ZUS 2024 r.

Zakładamy, że mamy osobę która opłaca duży ZUS i przez 12 ostatnich miesięcy opłacała składki od podstawy 4.694,40 zł. To jest podstawa dla dużego ZUS w 2024 r.

Wyliczenie:

4.694,40 zł – 13,71% stały wskaźnik o który pomniejsza się tę podstawę = 4.050,79 zł

Zasiłek choroby wypłacany jest w 80%, a gdy dotyczy choroby w okresie ciąży – wypłacany jest w 100%. Dlatego wyliczona podstawa jest odpowiednio przemnożona przez 0,8 lub pozostaje bez zmian.

4.050,79 zł * 80% = 3.240,63 zł

Kolejnym krokiem jest podzielenie wyniku przez 30.

3.240,63 zł / 30  = 108,02 zł

Zasiłek chorobowy brutto: 108,02 zł za dzień

W efekcie otrzymujemy stawkę dzienną zasiłku.

Teraz stawkę dzienną mnożymy przez dni przebywania na L4 i otrzymujemy kwotę zasiłku chorobowego brutto. Przed wypłatą ZUS potrąci jeszcze zaliczkę na podatek dochodowy według skali podatkowej (12%/32%).

Programista na ZUS preferencyjnym 2024 r.

Zakładamy, że mamy osobę która opłaca ZUS preferencyjny i przez 12 ostatnich miesięcy opłacała składki od podstawy 1.272,60 zł. To jest podstawa dla ZUS preferencyjnego w okresie styczeń – czerwiec 2024 r.

Wyliczenie:

1.272,60 zł – 13,71% stały wskaźnik o który pomniejsza się tę podstawę = 1.098,13 zł

Zasiłek choroby wypłacany jest w 80%, a gdy dotyczy choroby w okresie ciąży – wypłacany jest w 100%. Dlatego wyliczona podstawa jest odpowiednio przemnożona przez 0,8 lub pozostaje bez zmian.

1.098,13 zł * 80% = 878,50zł

Kolejnym krokiem jest podzielenie wyniku przez 30.

878,50 zł / 30  = 29,28 zł

Zasiłek chorobowy brutto: 29,28 zł za dzień

W efekcie otrzymujemy stawkę dzienną zasiłku.

Teraz stawkę dzienną mnożymy przez dni przebywania na L4 i otrzymujemy kwotę zasiłku chorobowego brutto. Przed wypłatą ZUS potrąci jeszcze zaliczkę na podatek dochodowy według skali podatkowej (12%/32%).

Chorobowe przedsiębiorcy a składki ZUS – znaj swoje prawa!

Poza zasiłkiem chorobowym z ZUS, przysługuje ci jeszcze jeden bonus – obniżenie twoich składek społecznych za okres, kiedy byłeś niezdolny do pracy z powodu choroby.

Jednak uwaga, musisz pamiętać o swoich prawach, ponieważ ZUS nie obniży tych składek społecznych automatycznie!

To Ty sam musisz podjąć działanie. Musisz złożyć korektę deklaracji ZUS DRA, lub skorzystać z pomocy twojej księgowej. W korekcie zaznaczasz, że chcesz obniżyć składki społeczne za czas, kiedy byłeś na zwolnieniu lekarskim i otrzymałeś zasiłek chorobowy.

Warto zaznaczyć, że składki na ubezpieczenie zdrowotne nie są obniżane – są one zawsze płacone w pełnej wysokości, nawet gdy jesteś na L4.

Tutaj podaję ci ściągę (wzór) jak przeliczyć sobie kwotę obniżenia składek ZUS za czas choroby:

podstawa składek społecznych / dni w m-cu = X

X * ilość dni w miesiącu w których pracowałeś = nowa podstawa składek społecznych

Przykład:

4.694,40 zł / 30 dni w m-cu = 156,48 zł

156,48 zł * 14 dni pracy = 2.190,72 zł

Czyli: “standardowa” podstawa składek społecznych wynosiła 4.694,40 zł, a “nowa” podstawa po odliczeniu dni choroby: 2.190,72 zł.

Ubezpieczenie od utraty dochodu

Patrząc na kwoty wypłaconego zasiłku chorobowego, trudno jest nie zauważyć, że nie są one zbyt wysokie, zwłaszcza w porównaniu do zasiłków wypłacanych z wynagrodzenia z umowy o pracę.

Jednak istnieje alternatywa w postaci ubezpieczenia od utraty dochodu, które możesz wykupić prywatnie. To ubezpieczenie zapewnia dodatkowe środki pieniężne w razie choroby, która uniemożliwia ci pracę. Możesz je np. wykupić w lokalnym biurze ubezpieczeń.


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *