koszty bezpośrednie ip box
IP box

IP Box a koszty bezpośrednie – praktyczne przykłady

Kiedy  w lipcu 2019 r. o IP Box stało się bardzo głośno, wydawało się, że do kosztów bezpośrednich zaliczymy jedynie takie wydatki, które bezpośrednio przekładają się na tworzenia oprogramowania. Mam na myśli koszty takie jak sprzęt komputerowy, licencje na oprogramowanie, wydatki na Internet, ewentualnie szkolenia i literaturę branżową.

Rzeczywistość okazała się inna. W wydawanych interpretacjach indywidualnych widziałam już chyba wszystkie (no prawie wszystkie) możliwe koszty uznane i zatwierdzone jako koszty bezpośrednie.

Masz wątpliwości, które koszty są bezpośrednio związane z tworzeniem Kwalifikowanego IP?

Co na to przepisy

Niestety, w ustawie o PIT oraz w Objaśnieniach MF nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie, które koszty można uznać za bezpośrednio związane z tworzeniem oprogramowania.

W ustawie o PIT znajduje się tylko jedna wskazówka:

Do kosztów, o których mowa (we wzorze nexus = bezpośrednich), nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Oznacza to, że praktycznie każdy firmowy wydatek (poza odsetkami, opłatami finansowymi oraz kosztami związanymi z nieruchomościami), może zostać uznany za koszt bezpośrednio związany z tworzeniem oprogramowania.

Indywidualne interpretacje podatkowe a koszty bezpośrednie

W wydanych do tej pory indywidualnych interpretacjach podatkowych Dyrektor KIS zgodził się z programistami, że do litery A wzoru nexus (czyli do kosztów bezpośrednich) można zaliczyć poniższe wydatki.

P.S. Po włączeniu przykładowej interpretacji podatkowej najlepiej wybrać ctrl + f, żeby znaleźć frazy, które nas interesują.

  1. Sprzęt komputerowy (komputer, laptop): przykład, przykład
  2. Akcesoria komputerowe: przykład
  3. Leasing laptopa: przykład
  4. Sprzęt elektroniczny: przykład
  5. Telewizor: przykład
  6. Tablet: przykład
  7. Telefon komórkowy: przykład
  8. Smartwatch: przykład
  9. Usługi telekomunikacyjne (abonament lub karta pre-paid): przykład
  10. Hosting: przykład
  11. Domena: przykład
  12. Opłaty za Internet: przykład
  13. Licencje na oprogramowanie: przykład
  14. Szkolenia i kursy branżowe: przykład
  15. Literatura branżowa: przykład
  16. Biurko, fotel: przykład, przykład
  17. Koszty użytkowania samochodu (paliwo, ubezpieczenia, serwis): przykład
  18. Leasing samochodu: przykład
  19. Amortyzacja samochodu: przykład
  20. Przyczepa samochodowa: przykład
  21. Rower – zakup i eksploatacja: przykład
  22. Usługi taxi: przykład
  23. Składki na ubezpieczenie społeczne księgowane do kosztów (nie odliczone od zaliczki PIT): przykład
  24. Usługi księgowe: przykład
  25. Usługi doradcze: przykład
  26. Meble biurowe: przykład
  27. Materiały biurowe: przykład
  28. Koszty podróży służbowych: przykład

Pamiętaj, że powyższe przykłady dotyczą indywidualnych sytuacji osób, które złożyły wnioski o interpretację podatkową. Możesz jednak:

  • zapytać o koszty bezpośrednie w swoim wniosku
  • lub powołać się na ugruntowaną linię interpretacyjną (czyli na utrwalone w indywidualnych interpretacjach stanowisko organów podatkowych, uzyskiwanych w takich samych stanach faktycznych)

Pamiętaj również, że przychód z Kwalifikowanego IP obniżają nie tylko koszty bezpośrednie, ale i koszty pośrednie (koszty pośrednie nie są uwzględniane we wskaźniku nexus).

Więcej o kosztach pośrednich przeczytasz tutaj>>>

Przeczytaj również: IP Box – zmiany w przepisach dla programistów w 2025 roku.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

8 myśli w temacie “IP Box a koszty bezpośrednie – praktyczne przykłady”

  1. Trochę nie czuję różnicy pomiędzy kosztami bezposrednimi a posrednimi na przykładzie “usług księgowych”.
    Tutaj traktuje go Pani jako kosz bezposredni (poparty indywidualną interpretacją), natomiast w poprzednim artykule usługi księgowe były traktowane jako koszt posredni. Byłbym wdzięczny za krótki komentarz

    1. Miło mi, że jest Pan czytelnikiem mojego bloga 🙂 W tym artykule zamieszczone są przykłady kosztów bezpośrednich potwierdzone przez MF. Dotyczą konkretnych osób, które złożyły wniosek i zapytały o konkretny wydatek.
      Taki sam koszt dla jednej osoby może być kosztem bezpośrednim, dla drugiej już pośrednim. Dlatego też wdrożenie IP Box zaczyna się analizy i odpowiedniego przygotowania wniosku o interpretację.
      Myślę, że te przykłady to fajna wskazówka dla przedsiębiorców (zwłaszcza dla tych, którzy praktycznie nie mają kosztów). Proszę próbować i pytać w swoim wniosku.

      1. Wspaniały blog, dużo przydatnych informacji.
        Pani Moniko, rozumiem, że jeśli wystawiam 4 faktury dla kontrahentów a tylko dla jednej z nich mam interpretację pozytywną na zastosowanie IP BOX, to czy składki zus będę wtedy kosztem pośrednim, czy kosztem bezpośrednim w proporcji ?

        1. @monikasalawa:disqus czy mogła by Pani odnieść się do pytania Pani Ismeny? Podobnie może być z kosztem za internet? Jeżeli wystawiamy 4 faktury, a tylko dla jednej z nich jest interpretacja wówczas taki koszt może być kosztem bezpośrednim?

          1. Koszty bezpośrednie również mogą być dzielone według przyjętej proporcji i jest to bardzo częste rozwiązanie.

    1. W KPIR ujęte są wszystkie koszty związane z działalnością gospodarczą, w Ewidencji IP Box tylko te związane z ulgą.

  2. A jak ujmowac jako koszty bezposrednie takie rzeczy jak np tablet/laptop czy oplata wstepna od leasingu (jesli mam interpretacje ktora potwierdza leasing jako koszt bezposredni)? Generalnie jesli np. oplate wstepna potraktuje jako koszt jednego IP nad ktorym pracowalem akuart wtedy kiedy ja ponioslem to na tym IP poniose strate. Czy to prawidlowe podejscie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *