Kiedy IP Box zyskało na popularności, początkowo wydawało się, że do kosztów bezpośrednich będzie można zaliczyć jedynie wydatki ściśle związane z tworzeniem oprogramowania. Mowa tu o kosztach takich jak sprzęt komputerowy, licencje na oprogramowanie, wydatki na Internet czy ewentualnie szkolenia i literatura branżowa.
Jednak rzeczywistość okazała się nieco inna. W wydawanych interpretacjach indywidualnych spotkałam się już chyba ze wszystkimi (albo prawie wszystkimi) możliwymi kosztami uznanymi za bezpośrednie.
Masz wątpliwości, które wydatki możesz uwzględnić jako koszty bezpośrednio związane z tworzeniem Kwalifikowanego IP? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Spis treści
Koszty bezpośrednie w IP Box według przepisów
Niestety, w ustawie o PIT oraz w Objaśnieniach MF nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie, które koszty można uznać za bezpośrednio związane z tworzeniem oprogramowania.
W ustawie o PIT znajduje się tylko jedna wskazówka:
Do kosztów, o których mowa (we wzorze nexus = bezpośrednich), nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Oznacza to, że praktycznie każdy firmowy wydatek (poza odsetkami, opłatami finansowymi oraz kosztami związanymi z nieruchomościami), może zostać uznany za koszt bezpośrednio związany z tworzeniem oprogramowania.
Jakie wydatki nigdy nie mogą być kosztami bezpośrednimi IP Box?
Aby ułatwić Ci zrozumienie tematu, przygotowałam listę, które zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą PIT, na pewno nie mogą być kosztami bezpośrednimi.
Koszty związane z nieruchomościami
Przykładem braku bezpośredniego powiązania kosztu z Kwalifikowanym IP jest:
- koszt nabycia budynku w którym wytwarzane są kwalifikowane IP (amortyzacja nieruchomości);
- koszt amortyzacji wyodrębnionej części lokalu w której wytwarzane są kwalifikowane IP (amortyzacja określonej powierzchni nieruchomości);
- koszt najmu budynku lub lokalu w którym wytwarzane są kwalifikowane IP;
- koszt wirtualnego biura;
- koszt podatku od nieruchomości;
- koszt czynszu;
- koszt mediów (prąd, woda, gaz, śmieci itp.) w zakresie w jakim związane są z utrzymaniem nieruchomości
Podsumowując, do tej kategorii kosztów należy zaliczyć wszystkie ponoszone przez podatnika wydatki pozostające w związku z nieruchomościami, w których wytwarzane jest kwalifikowane IP.
Opłata finansowa
Opłaty finansowe to wynagrodzenie uiszczane za świadczone usługi finansowe, np.
- opłata za prowadzenie rachunku bankowego,
- opłata za wykonanie przelewów itp.
Odsetki
Ostatnią kategorią wydatków, które nie mogą być kosztami bezpośrednimi są odsetki. Wydaje się zatem, że chodzi o wszystkie odsetki związane z prowadzeniem działalności np.
- odsetki na firmowym rachunku bankowym;
- odsetki od kredytów;
- odsetki za opóźnienia w płatnościach;
Jeżeli masz pytanie o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, lub szukasz księgowej do współpracy, zostaw mi wiadomość przez formularz kontaktowy. |
Koszty bezpośrednie a indywidualne interpretacje podatkowe
W wydanych do tej pory indywidualnych interpretacjach podatkowych Dyrektor KIS zgodził się z programistami, że do litery A wzoru nexus (czyli do kosztów bezpośrednich) można zaliczyć poniższe wydatki.
P.S. Po włączeniu przykładowej interpretacji podatkowej najlepiej wybrać ctrl + f, żeby znaleźć frazy, które nas interesują.
- Sprzęt komputerowy (komputer, laptop): przykład, przykład
- Akcesoria komputerowe: przykład
- Leasing laptopa: przykład
- Sprzęt elektroniczny: przykład
- Telewizor: przykład
- Tablet: przykład
- Telefon komórkowy: przykład
- Smartwatch: przykład
- Usługi telekomunikacyjne (abonament lub karta pre-paid): przykład
- Hosting: przykład
- Domena: przykład
- Opłaty za Internet: przykład
- Licencje na oprogramowanie: przykład
- Szkolenia i kursy branżowe: przykład
- Literatura branżowa: przykład
- Biurko, fotel: przykład, przykład
- Koszty użytkowania samochodu (paliwo, ubezpieczenia, serwis): przykład
- Leasing samochodu: przykład
- Amortyzacja samochodu: przykład
- Przyczepa samochodowa: przykład
- Rower – zakup i eksploatacja: przykład
- Usługi taxi: przykład
- Składki na ubezpieczenie społeczne księgowane do kosztów (nie odliczone od zaliczki PIT): przykład
- Usługi księgowe: przykład
- Usługi doradcze: przykład
- Meble biurowe: przykład
- Materiały biurowe: przykład
- Koszty podróży służbowych: przykład
Pamiętaj, że powyższe przykłady dotyczą indywidualnych sytuacji osób, które złożyły wnioski o interpretację podatkową. Możesz jednak:
- zapytać o koszty bezpośrednie w swoim wniosku
- lub powołać się na ugruntowaną linię interpretacyjną (czyli na utrwalone w indywidualnych interpretacjach stanowisko organów podatkowych, uzyskiwanych w takich samych stanach faktycznych)
Pamiętaj również, że przychód z Kwalifikowanego IP obniżają nie tylko koszty bezpośrednie, ale i koszty pośrednie (koszty pośrednie nie są uwzględniane we wskaźniku nexus).
Więcej o kosztach pośrednich przeczytasz tutaj>>>
Pobierz bezpłatną Paczkę IP Box dla programisty na JDG ↓
![]() | Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com |
Trochę nie czuję różnicy pomiędzy kosztami bezposrednimi a posrednimi na przykładzie “usług księgowych”.
Tutaj traktuje go Pani jako kosz bezposredni (poparty indywidualną interpretacją), natomiast w poprzednim artykule usługi księgowe były traktowane jako koszt posredni. Byłbym wdzięczny za krótki komentarz
Miło mi, że jest Pan czytelnikiem mojego bloga 🙂 W tym artykule zamieszczone są przykłady kosztów bezpośrednich potwierdzone przez MF. Dotyczą konkretnych osób, które złożyły wniosek i zapytały o konkretny wydatek.
Taki sam koszt dla jednej osoby może być kosztem bezpośrednim, dla drugiej już pośrednim. Dlatego też wdrożenie IP Box zaczyna się analizy i odpowiedniego przygotowania wniosku o interpretację.
Myślę, że te przykłady to fajna wskazówka dla przedsiębiorców (zwłaszcza dla tych, którzy praktycznie nie mają kosztów). Proszę próbować i pytać w swoim wniosku.
Wspaniały blog, dużo przydatnych informacji.
Pani Moniko, rozumiem, że jeśli wystawiam 4 faktury dla kontrahentów a tylko dla jednej z nich mam interpretację pozytywną na zastosowanie IP BOX, to czy składki zus będę wtedy kosztem pośrednim, czy kosztem bezpośrednim w proporcji ?
@monikasalawa:disqus czy mogła by Pani odnieść się do pytania Pani Ismeny? Podobnie może być z kosztem za internet? Jeżeli wystawiamy 4 faktury, a tylko dla jednej z nich jest interpretacja wówczas taki koszt może być kosztem bezpośrednim?
Koszty bezpośrednie również mogą być dzielone według przyjętej proporcji i jest to bardzo częste rozwiązanie.
A czy w praktyce koszty bezpośrednie dla IP BOX ujmujemy w KPIR?
W KPIR ujęte są wszystkie koszty związane z działalnością gospodarczą, w Ewidencji IP Box tylko te związane z ulgą.
A jak ujmowac jako koszty bezposrednie takie rzeczy jak np tablet/laptop czy oplata wstepna od leasingu (jesli mam interpretacje ktora potwierdza leasing jako koszt bezposredni)? Generalnie jesli np. oplate wstepna potraktuje jako koszt jednego IP nad ktorym pracowalem akuart wtedy kiedy ja ponioslem to na tym IP poniose strate. Czy to prawidlowe podejscie?