zerowy nexus
IP box

Zerowy nexus – czy programista może korzystać z IP Box, jeśli nie ponosi kosztów bezpośrednich?

Pamiętam, jak w październiku 2019 r. zamieściłam na sowim blogu wpis w którym poruszyłam temat zerowego wskaźnika nexus. Myślę, że jako pierwsza osoba w branży, zauważyłam i opisałam ten problem. Preferencja IP Box była wtedy „świeżym” tematem, a większość artykułów omawiała tylko ogólne zasady korzystania z ulgi. Problem zauważyłam, myśląc o moich klientach – programistach oraz przygotowując wyliczenia ulgi IP Box dla takiego profilu działalności.

Jeśli jesteś zainteresowany tym wpisem, zajrzyj tutaj>>>

Na czym polega problem?

Jeśli programista nie ponosi żadnych kosztów bezpośrednich związanych z wytworzeniem Kwalifikowanego IP, to nie będzie mógł skorzystać z preferencji IP box.

Wynika to z matematycznego wyliczenia dla wzoru nexus.

Jeżeli „zero” pojawi się w liczniku i mianowniku wzoru – nie można wykonać operacji matematycznej dzielenia.

Spróbuj podstawić cyfrę 0,00 (zero) do poniższego wzoru, a będziesz wiedział co mam na myśli.

wzór nexus

Natomiast dochodem objętym 5% stawką jest iloczyn:

  • dochodu z Kwalifikowanego IP oraz
  • wskaźnika nexus

Skoro nie można policzyć wskaźnika nexus, to nie można zastosować powyższego mnożenia. Dochód (mimo, że pochodzi z Kwalifikowanego IP) nie będzie objęty 5% stawką podatku.

Podsumowując, jeśli chcesz korzystać z IP Box musisz ponosić koszty bezpośrednie dla każdego wytworzonego Kwalifikowanego IP.

Co stwierdził WSA?

Całkiem niedawno w tym temacie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 22 października 2020 r. (sygnatura akt: I SA/Sz 591/20)

WSA zgodził się ze stanowiskiem Dyrektora KIS. Stwierdził, że jeśli programista nie ponosi żadnych kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem lub rozwijaniem oprogramowania nie może skorzystać z IP Box, ponieważ nie może ustalić wskaźnika nexus.

WSA w Szczecinie wskazał, że każda ulga podatkowa ma swoje specyficzne warunki. Warunkiem ulgi IP Box jest ponoszenie kosztów bezpośrednich związanych z Kwalifikowanym IP.

Obawiasz się, że nie posiadasz kosztów bezpośrednich ze wzoru nexus? Zajrzyj tutaj >>>

Monika Salawa Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *