ip box różnice kursowe
IP box

Różnice kursowe – jak ująć je w Ewidencji IP Box

W dzisiejszym wpisie postanowiłam opowiedzieć o prowadzeniu Ewidencji dla celów IP Box. Ten temat jest dość obszerny, dlatego w tym artykule skupię się na prawidłowym ujęciu różnic kursowych.

Artykuł opiera się na wydanych do tej pory indywidualnych interpretacjach podatkowych, których przykłady znajdziesz poniżej. Zacznijmy od początku.

Kiedy u programisty mogą pojawić się różnice kursowe?

Jeśli wystawiasz faktury w walucie obcej, lub jeśli otrzymujesz faktury kosztowe w walucie obcej, to najprawdopodobniej wystąpią u ciebie różnice kursowe transakcyjne.

Różnica kursowa to nic innego jak różnica pomiędzy kwotą z faktury (przeliczoną na PLN), a zapłatą za tę fakturę (przeliczoną na PLN).

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe, albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Różnice kursowe transakcyjne (ujemne)

Ujemna różnica kursowa transakcyjna (powstała od przychodu z Kwalifikowanego IP) – stanowi koszt pośrednio związany z przeniesieniem autorskich praw majątkowych. Oznacza to, że wykażesz ją w Ewidencji IP Box jako koszt pośredni, który obniży dochód z Kwalifikowanego IP.

Oznacza to, że ujemne różnice kursowe transakcyjne NIE SĄ kosztem bezpośrednim tj. nie możesz ich ująć we wskaźniku nexus.

Przykład 1 tutaj >>>

Przykład 2 tutaj >>>

Przykład 3 tutaj >>>

Przykład 4 tutaj >>>

Różnice kursowe transakcyjne (dodatnie)

Jeśli dodatnia różnica kursowa transakcyjna powstała od przychodu za przeniesienie autorskich praw majątkowych, należy ją uwzględnić w ramach dochodu z Kwalifikowanego IP.

Czyli taka dodatnia różnica kursowa również zostanie objęta 5% stawką podatku.

Przykład 1 tutaj >>>

Różnice kursowe od środków własnych

Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych (art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 u.p.d.o.f.) nie powinny znaleźć się w Ewidencji IP Box.

Różnice kursowe powstałe od własnych środków pieniężnych programista powinien ująć odpowiednio po stronie przychodów lub kosztów ogólnej działalności gospodarczej (niezwiązanej z IP Box).

Przykład 1 tutaj >>>


W jaki sposób Ty wykazałeś różnice kursowe w swojej Ewidencji IP Box? Daj znać w komentarzu.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *