IP Box a przekazanie 1% podatku dla OPP
IP box

IP Box a przekazanie 1% podatku dla OPP

Kilka dni temu napisał do mnie czytelnik bloga podatkiprogramisty.pl z bardzo ciekawym pytaniem dotyczącym rozliczenia IP Box oraz przekazania 1% podatku dla OPP (organizacji pożytku publicznego). Pytanie trafiło do mnie, ponieważ czytelnikowi nie udało się odnaleźć żadnych materiałów w tym temacie.

Czego dotyczyło pytanie?

IP Box a przekazanie 1% podatku dla OPP

Czytelnik – programista wypełnił swoje zeznanie roczne PIT-36L. Zauważył, że nie ma możliwości przekazania 1% podatku na rzecz OPP, gdyż nie wystąpił u niego podatek z pozostałej działalności gospodarczej (nieobjętej IP Box).

Pojawiła się zatem u niego myśl: czy faktycznie nie można przekazać 1% podatku na OPP, czy może należy wypełnić zeznanie roczne PIT-36L w inny sposób?

Nie zawsze przekażesz 1% podatku dla OPP

Jeśli w zeznaniu rocznym PIT-36L (lub PIT-36) korzystasz z ulgi IP Box, może zdarzyć się tak, że nie będziesz miał możliwości, aby przekazać 1% podatku na rzecz OPP.

Dzieje się tak gdy nie posiadasz opodatkowanego (podatkiem liniowym lub skalą podatkową) dochodu poza dochodem kwalifikowanym (objętym IP Box).

Jak szybko sprawdzić, czy możesz przekazać 1% podatku dla OPP?

Jeśli składasz zeznanie roczne PIT-36L za 2021 r. sprawdź pole numer 73. Jeśli wartość pola wynosi 0,00 zł to nie będziesz miał możliwości przekazania 1 % podatku. Jeśli jednak w polu 73. pojawi się podatek, to możesz przekazać maksymalnie 1% z tej kwoty dla wybranej organizacji.

IP Box a przekazanie 1% podatku dla OPP

Podsumowanie

Nie możesz przekazać 1% swojego podatku na rzecz OPP, jeśli osiągasz tylko dochód kwalifikowany rozliczany w ramach ulgi IP Box.

Możesz natomiast przekazać 1% podatku na rzecz OPP, jeśli posiadasz inne dochody od których płacisz 19% podatek liniowy (lub podatek 17%/32% w przypadku zasad ogólnych).


Ty również masz pytania dotyczące ulgi IP Box? Zadaj je w komentarzu pod artykułem.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *