brak ewidencji IP Box na bieżąco
IP box

Brak ewidencji IP Box na bieżąco – czy pozbawia prawa do 5% stawki podatku?

Wiesz jak to jest, kiedy odkładasz coś ciągle na później? Wizytę u lekarza, telefon do siostry, nudny raport dla szefa. Bo zawsze jest coś ciekawszego do zrobienia, bo szkoda czasu, albo w planach są pilniejsze rzeczy do zrobienia.

Pewien programista tak przekładał z tygodnia na tydzień przygotowanie się do wdrożenia ulgi IP Box, telefon do swojej księgowej. Aż pewnego listopadowego dnia przeczytał, że ewidencja dla celów IP Box powinna być prowadzona na bieżąco.

Na bieżąco, czyli od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, która zmierza do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP.

Zaniedbałeś ewidencję IP Box? Zobacz, co na ten temat mówi Dyrektor KIS

W wydawanych do tej pory indywidualnych interpretacjach indywidualnych Dyrektor KIS wielokrotnie podkreślał, że ewidencja dla celów IP Box musi być prowadzona na bieżąco.

Sporządzenie ewidencji dopiero na potrzeby skorzystania z IP Box, tj.

  • po zakończeniu roku podatkowego,
  • przed złożeniem zeznania rocznego PIT

pozbawia prawa do 5% stawki podatku.

Rzetelne dokumentowanie i monitorowanie wszystkich operacji finansowych dotyczących IP Box nie może polegać na zaewidencjonowaniu i wyodrębnieniu ich na koniec okresu rozliczeniowego.

Tak czytamy np. tutaj:

Sądy administracyjne mają odmienne zdanie

Jeśli Tobie również Dyrektor KIS odmówił prawa do IP Box, ponieważ nie prowadziłeś odrębnej ewidencji na bieżąco – oddaj sprawę do sądu.

Wygląda na to, że sądy administracyjne mają odmienne zdanie na temat momentu w którym mamy przygotować Ewidencję IP Box. Na przykład:

  • Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 30 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Go 115/20:

Przepisy ustawy nie wymagają wprost od podatnika prowadzenia ewidencji na potrzeby IP Box na bieżąco.

Dla celów obliczenia dochodu kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty, tak aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów i kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5 proc.

  • Wyrok WSA we Wrocławiu z 26 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 170/20,

Twierdzenie, iż ewidencja powinna być sporządzana na bieżąco i konieczne jest jej prowadzenie przed skorzystaniem z IP Box, jest błędne. Programista powinien prowadzić ewidencję tak, aby odzwierciedlała ona wszelkie elementy konieczne do ustalenia i selekcjonowania tego szczególnego dochodu.


Myślę, że szkoda naszego czasu i pieniędzy na sprawy sądowe. Wprowadź Ewidencję IP Box na bieżąco i zapomnij o tym problemie 🙂

Jaką decyzję podejmiesz? Ewidencja na bieżąco, czy na koniec roku?

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *