Jak zgłosić nr rachunku bankowego na białą listę
Założenie działalności

Jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę?

Często klienci mojego biura rachunkowego mają wątpliwości, jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę.

Problematyczne stają się również oferty banków, które oferują usługę założenia firmy wraz z firmowym rachunkiem bankowym. Niestety nie informują, że jest to tylko jeden z etapów założenia firmy, a cały proces musisz dokończyć na rządowej stronie biznes.gov.pl. Tam również powinieneś zgłosić firmowe konto bankowe, aby stało się widoczne na białej liście podatników VAT.

A jeśli zastanawiasz się, czy firmowe konto bankowe jest dla ciebie obowiązkowe, zajrzyj tutaj >>>

Spis treści:

  1. Jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę? + [film]
  2. Jak sprawdzić czy rachunek bankowy jest na białej liście?
  3. Jak długo trwa wpis na białą listę?
  4. Co zrobić, jeżeli na białej liście nie widać mojego rachunku bankowego?

jdg czy spółka

Jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę?

Zgłoszenie firmowego rachunku bankowego na białą listę podatników VAT jest proste i nie przysporzy ci problemów. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę internetową adres biznes.gov.pl i wybierzesz opcję „Zmień dane w CEIDG”.

Po zalogowaniu na swoje indywidualne konto z wykorzystaniem profilu zaufanego ePuap otworzy się kreator z polami wyboru. Zaznacz, że chcesz dodać “Rachunki bankowe“.

Jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę. Zgłoszenie na biznes.gov.pl.

Następnie zaznacz co chcesz zmienić. Najczęściej będzie to dodanie nowego firmowego rachunku bankowego oraz zgłoszenie tego rachunku do zwrotów podatku.

Jak sprawdzić czy rachunek bankowy jest na białej liście? Zaloguj się na biznes gov.pl.

Wpisz numer swojego firmowego rachunku bankowego, zatwierdź wprowadzone zmiany i wyślij formularz do urzędu.

Biała lista firmowy rachunek bankowy

Zachęcam Ciebie również do obejrzenia nagrania na temat: jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę.

Jak sprawdzić czy rachunek bankowy jest na białej liście?

Jeśli nie jesteś pewny, czy twoje firmowe konto bankowe jest widoczne na białej liście podatników VAT, możesz sprawdzić to w łatwy sposób. W wyszukiwarkę internetową wpisz “biała lista“. Odszukaj swoją firmę po numerze rachunku bankowego, numerze NIP, REGON lub nazwie. Upewnij się, że zgłoszony numer jest widoczny w tym miejscu:

Numer rachunku rozliczeniowego na białej liście podatników VAT

Pamiętaj jednak, że konto firmowe nie będzie widoczne na białej liście zaraz po jego zgłoszeniu. Musi minąć (najczęściej) kilka dni, zanim pracownik urzędu skarbowego zweryfikuje zgłoszone konto firmowe i zatwierdzi jego zamieszczenie na białej liście podatników VAT.

Jak długo trwa wpis na białą listę?

Tutaj nie ma reguły, a wszystko zależy od konkretnego urzędu skarbowego. Zazwyczaj numer rachunku bankowego jest widoczny na białej liście do 7 dni. Zdarzały się jednak i dłuższe terminy.

Jeśli zależy ci na czasie, warto skontaktować się ze swoją księgową, aby ustaliła bezpośrednio z urzędem skarbowym, czy cały proces można przyspieszyć.

Co zrobić, jeżeli na białej liście nie widać mojego rachunku bankowego?

Jeśli nie znajdujesz swojego rachunku bankowego na białej liście podatników VAT, istnieje kilka możliwych przyczyn. Upewnij się:

1. Czy posiadasz rachunek firmowy?

Jeśli nie, załóż firmowy rachunek bankowy.

Tylko firmowe rachunki bankowe są widoczne na białej liście podatników VAT. Jeśli nie jesteś pewien, czy używany przez Ciebie rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym przypisanym do działalności gospodarczej, możesz potwierdzić to w swoim banku.

2. Czy zgłosiłeś rachunek bankowy do urzędu skarbowego?

Jeśli nie, zgłoszenia możesz dokonać online, wybierając opcję “Zmień dane firmy” na stronie www.biznes.gov.pl

Jeśli zgłosiłeś/aś rachunek, a nadal nie jest on widoczny, sugeruję skontaktowanie się telefonicznie z urzędem skarbowym w celu wyjaśnienia sytuacji.

3. Czy bank przekazał twój numer twojego rachunku do STIR?

Skontaktuj się z Twoim bankiem, aby upewnić się, że nie wystąpiły żadne problemy z przekazaniem Twojego numeru rachunku bankowego do STIR.


Zadaj mi pytanie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, czy księgowości w małej firmie. Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji z zakresu księgowości i podatków.

5 myśli w temacie “Jak zgłosić rachunek bankowy na białą listę?”

  1. Na pewno opisana procedura nie jest uniwersalną. W moim urzędzie skarbowym trzeba złożyć kilka dokumentów, zaczynając od vat-r. Do tego sam wpis może zajmować do 30 dni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *