zakup kawy w firmie jednoosobowej
Koszty programisty

Zakup kawy w firmie jednoosobowej programisty – czy może być kosztem?

Z powodu pracy zdalnej, coraz więcej programistów pracujących z własnego mieszkania, zainteresowanych jest rozliczeniem wydatków poniesionych na nabycie kawy. Zakup kawy w firmie jednoosobowej i możliwość rozliczenia takiego wydatku w kosztach staje się coraz częstszym tematem.

Pytanie takie rzadko pojawiało się, kiedy usługi świadczone były stacjonarnie z siedziby kontrahenta, który dbał o odpowiedni stan tego napoju w biurze.

W dobie pracy zdalnej, wielu programistów pracuje z własnego mieszkania i musi zaopatrzyć się w kawę we własnym zakresie. Dlatego też wśród moich klientów pojawia się coraz więcej pytań o możliwość zaksięgowania kawy do kosztów.

Jeśli i ty zastanawiasz się nad rozliczeniem zakupu kawy w firmowych kosztach, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czy zakup kawy można zaliczyć do kosztów?

Jeśli jesteś programistą i prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to zakup kawy na własny użytek nie może być firmowym kosztem.

Dlaczego? Urzędy skarbowe wychodzą z założenia, że niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą prywatą, to kawę pijesz. W takiej sytuacji, jest to wydatek o charakterze osobistym.

Czy jest sposób na rozliczenie zakupu kawy w firmie jednoosobowej?

Tak. Jednak tylko w sytuacji jeśli przyjmujesz w miejscu pracy kontrahentów/klientów i kawa jest drobnym poczęstunkiem w trakcie takich spotkań biznesowych.

Zakup kawy rozliczysz również w firmie jednoosobowej, jeśli zatrudniasz pracowników. Zapewnienie napojów (np. kawy) dla pracowników, jest obowiązkiem pracodawcy, który wynika z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Brak pozwolenia na rozliczenie zakupu kawy w firmie jednoosobowej wydaje się niesprawiedliwe. Koszty w postaci wydatków na kawę bez wątpienia przekładają się na jakość i efektywność świadczonych usług.

A Ty księgujesz zakup kawy w firmowych kosztach? Daj znać w komentarzu.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

4 myśli w temacie “Zakup kawy w firmie jednoosobowej programisty – czy może być kosztem?”

  1. Czy według Pani można uznać za wydatek zakup kawy dla pracowników, którzy są w swoim domu (pracują zdalnie) i piją tę kawę w domu?

    1. Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, czy napoje w trakcie upałów. Może przekazać pracownikom różnego rodzaju benefity np. napoje. W tym roku ma nastąpić również zmiana przepisów Kodeksu Pracy w zakresie pracy zdalnej. Moim zdaniem, tak, może.

  2. Dzień Dobry
    A co w przypadku zakupu expresu do kawy? Czy programista pracujący z domu, bedący na ryczałcie ewidencjonowanym (brak kosztów) może kupić express do kawy na fakturę w celach pomnijszenia sobie VATu.

    1. Dzień dobry, w przypadku opodatkowania ryczałtowego istnieje możliwość odliczenia VAT od zakupów firmowych, o ile są one związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Jednak pojawiają się pewne wątpliwości, czy nie będzie to podważane w przypadku zakupu przedmiotów, które mogą być wykorzystywane głównie do celów prywatnych przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *