koszty programisty
Koszty programisty

Hulajnoga elektryczna, rower, skuter i łyżworolki – czy mogą być firmowym kosztem programisty?

Stoisz w korku od 30 minut i widzisz jak ścieżką rowerową mijają Cię rowerzyści? Chodnikiem przejeżdżają osoby na hulajnogach i szybko znikają Ci z oczu podczas gdy Ty dalej stoisz w miejscu?

Może warto zastanowić się nad alternatywnym środkiem transportu w sytuacji kiedy chcesz zaoszczędzić swój cenny czas a przejazdy samochodem są coraz droższe ze względu na podnoszenie cen paliw i opłat za miejsca parkingowe w centrum miasta?

Zastanawiasz się, czy możesz dokonać zakupu innego środka transportu na jednoosobową działalność gospodarcza niż samochód? Jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione aby dokonać takiego zakupu? I jak się z nich rozliczyć?  Już wyjaśniam!

Możesz rozliczyć w firmowych kosztach wydatki na nietypowe środki transportu!

Czym może poruszać się programista?

Zastanawiasz się, na jaki rodzaj zakupu środka transportu możesz się zdecydować?

Jako przedsiębiorca możesz zdecydować się na coraz popularniejszą:

  • hulajnogę elektryczną
  • skuter
  • rower
  • (a nawet) łyżworolki!

Jak dokonać zakupu?

Pamiętaj, że to Ty jako właściciel firmy decydujesz o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej przez ciebie działalności. Nie oznacza to jednak, że każda zakupiona przez Ciebie rzecz lub usługa może zostać zakwalifikowana do kosztów!

Aby urząd skarbowy nie zakwestionował dokonanego przez Ciebie zakupu np. hulajnogi elektrycznej, powinieneś kierować się trzema następującymi zasadami:

  1. Wydatek musi pozostawać w związku przyczynowo – skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu

Pierwsza zasada odnosi się do uzasadnienia, jakie musisz posiadać w razie kontroli dokumentów księgowych dokonywanej przez właściwe organy podatkowe. Uzasadnienie to może być następujące:

„Posiadam samochód służbowy, ale potrzebuje pilnie dojechać do klienta, którego biuro znajduje się w centrum miasta, gdzie dojazd jest utrudniony przez korki na drogach oraz występują wysokie opłaty za miejsce postojowe. Hulajnoga elektryczna będzie schowana w samochodzie i w razie potrzeby użyta do dojazdów do klientów w centrum. Zakup biletów na komunikację miejską na fakturę nie jest możliwy, ponieważ ciężko powiedzieć, ile i jakich biletów będę używać w danym okresie, co uniemożliwia ich odliczanie jako kosztów działalności.”

W uzasadnieniu tym mamy wyraźnie wskazany powód zakupu, który wiąże się z pozyskaniem i utrzymaniem źródła przychodu, a więc spełnia pierwsze kryterium.

Do czego służył zakupiony środek transportu – możesz zapisać również na odwrocie faktury VAT jego zakupu. Przyda się to w przypadku kontroli.

  1. Wydatek nie może znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Druga zasada odnosi się do kosztów wyłączonych przez ustawodawcę z katalogu kosztów uzyskania przychodów. Jednak wśród wydatków (z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT) wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów nie znajdują się hulajnogi elektryczne, rowery, skutery czy łyżworolki.

  1. Wydatek musi być właściwie udokumentowany

Ostatnia trzecia zasada wskazuje na konieczność posiadania faktury VAT zakupu jednego z powyżej wymienionych środków transportu.

Chciałbyś wprowadzić do firmy środki transportu z majątku prywatnego? To żaden problem! Koszt będzie prawidłowo udokumentowany jeżeli przygotujesz oświadczenie o przekazaniu wybranego środka transportu z majątku prywatnego do firmy.

Jak uzasadnić zakup hulajnogi, skutera, roweru czy łyżworolek? [praktyczne przykłady]

  1. Dojeżdżam tym środkiem transportu:
  • do klientów lub kontrahentów;
  • do swojego biura;
  • do księgowej, aby dostarczyć dokumenty lub porozmawiać o kwestiach podatkowych;
  • załatwić sprawy urzędowe (w ZUS, urzędzie skarbowym, CEIDG);
  • zakupić materiały biurowe do celów firmowych;
  1. Zakupiony środek transportu jest racjonalnie uzasadniony. Przekłada się na obniżenie kosztów prowadzenia firmy tj.
  • ograniczenie wydatków na paliwo i opłaty parkingowe w centrum miast,
  • tańszą eksploatację i tańsze części,
  • oszczędność czasu, a więc możliwość realizacji większej ilości zleceń w krótszym czasie, co przekłada się na wyższe przychody ze sprzedaży.

A może wynajem hulajnogi lub roweru?

To również możliwe. Pamiętaj jedynie, aby taki wynajem prawidłowo dokumentować tj. fakturą VAT. Faktura taka może być wystawiona za każde wypożyczenie, lub za cały miesiąc użytkowania.

Komu Ministerstwo Finansów powiedziało TAK!

  1. Przedsiębiorca, który dojeżdża do klientów hulajnogą elektryczną może cenę jej nabycia zaliczyć do firmowych kosztów (zobacz: tutaj);
  • Koszt hulajnogi elektrycznej: 2.199 zł

  1. Przedsiębiorca, który dojeżdża hulajnogą elektryczną do swojego biura oddalonego o 2 km od miejsca zamieszkania (zobacz: tutaj);
  • Koszt hulajnogi elektrycznej: 1.500 zł brutto

  1. Przedsiębiorca, który dojeżdża skuterem do swoich klientów w miejsca niedostępne dla samochodu (zobacz: tutaj);
  • Koszt skutera: ponad 10.000 zł

  1. Przedsiębiorca dojeżdżający rowerem do siedziby swojego kontrahenta (zobacz: tutaj);
  • Koszt roweru: 16.000 zł brutto

  1. Przedsiębiorca dojeżdżający do klientów i urzędów na łyżworolkach (zobacz: tutaj);

Z jakich środków transportu korzystasz w swojej działalności gospodarczej? Daj znać w komentarzu!

 

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 monika.salawa@solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *