ryczałt dla programisty
Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt dla programisty – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Ryczałt dla programisty to popularna forma opodatkowania, która cieszy się dużym zainteresowaniem w branży IT. Wybór ryczałtu wiąże się z prostszymi formalnościami i niższymi stawkami podatkowymi. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące ryczałtu dla programistów.

Jeśli prowadzisz działalność w branży IT i nurtują Cię kwestie rozliczeń na ryczałcie, zobacz, co dla Ciebie przygotowałam.

Czy programista może korzystać z ryczałtu?

Tak, programista może wybrać ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania.

Jaka stawka ryczałtu dotyczy programisty?

Usługi związane z oprogramowaniem, czyli usługi programistyczne korzystają z 12% stawki podatku na ryczałcie.

Pamiętaj jednak, że mogą pojawić się u ciebie inne przychody, które będziesz musiał opodatkować według innej stawki ryczałtu np.

  • stawka 3% ryczałtu dla przychodu z bezpłatnie otrzymanego pakietu medycznego, karty sportowej, dodatnich odsetek na rachunku bankowym,
  • stawka 15% ryczałtu od prowizji za polecenie pracownika,

Szerzej na ten temat pisałam tutaj: Jaką stawką ryczałtu opodatkować pozostałe przychody z działalności gospodarczej?

Stawka ryczałtu 8,5% IT – kto może z niej korzystać?

Niektóre osoby z branży IT mogą korzystać z obniżonej do 8,5% stawki ryczałtu. Dotyczy to prac niezwiązanych z tworzeniem i rozwojem oprogramowania, czy doradztwem w zakresie oprogramowania.

Stawka ryczałtu nie jest dostosowana do nazwy stanowiska pracy np. project manager, product owner, scrum master, analityk biznesowy, ale do zakresu wykonywanych prac na tym stanowisku.

Jeśli chcesz upewnić się co do właściwej stawki ryczałtu zapytaj GUS o numer PKWiU twojej działalności gospodarczej oraz Krajową Informację Skarbową a potwierdzenie stawki ryczałtu. Jeśli nie chcesz podejmować takich działań samodzielnie, skontaktuj się ze mną.

Co wybrać jako programista: ryczałt, czy VAT?

Korzystanie z ryczałtu nie pozbawia prawa do odliczenia VAT z faktur związanych z prowadzeniem twojej działalności gospodarczej.

Możesz być na ryczałcie (i nie rozliczać kosztów uzyskania przychodu) oraz jednocześnie korzystać z odliczenia samego VAT z tych faktur.

Więcej na ten temat pisałam tutaj: Łączenie ryczałtu i VAT – to możliwe i opłacalne!

Jak wybrać ryczałt jako formę opodatkowania?

Wystarczy, że zgłosisz aktualizację formularza CEIDG-1 na stronie biznes.gov.pl.

Zmianę formy opodatkowania na ryczałt musisz zgłosić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnąłeś pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód miał miejsce w grudniu (np. na 2024 r. zgłoś zmianę do 20.02.2024 r.).

Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą wybierz ryczałt już na etapie składania wniosków rejestracyjnych do CEIDG.

Czy na ryczałcie można korzystać z ulgi IP Box?

I tak i nie…

Ulga IP Box przeznaczona jest dla osób opodatkowanych według skali podatkowej i podatkiem liniowym.

Jednak możesz skorzystać z ulgi IP Box w ramach korekty do 5 lat wstecz, jeśli dzisiaj jesteś opodatkowany ryczałtem, ale w poprzednich latach rozliczałeś się na skali podatkowej, lub podatkiem liniowym.

Czy na ryczałcie można korzystać z ulg podatkowych?

Tak, istnieją ulgi podatkowe z których można korzystać na ryczałcie:

  1. Ulga na Internet
  2. Ulga na IKZE
  3. Ulga termomodernizacyjna
  4. Ulga rehabilitacyjna
  5. Ulga na krew i osocze dla honorowych krwiodawców
  6. Ulga w przypadku darowizn na OPP i kult religijny
  7. Ulga w przypadku darowizn na walkę z pandemią
  8. Ulga w przypadku darowizn dla placówek oświatowych i na cele edukacji zawodowej
  9. Ulga abolicyjna
  10. Ulga odsetkowa
  11. NOWOŚĆ: ulga „na powrót”
  12. NOWOŚĆ: ulga dla rodziny 4+
  13. NOWOŚĆ: ulga dla pracującego seniora

Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym wpisie: Ulgi podatkowe dla programisty. Z jakich ulg skorzystasz na ryczałcie ewidencjonowanym?

Czy ryczałtowiec może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Nie. Jeśli wybrałeś ryczałt jako formę opodatkowania, nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Ze wspólnego rozliczenia nie możesz skorzystać również, jeśli poza działalnością na ryczałcie, miałeś umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Te dochody “etatowe” musisz już rozliczyć indywidualnie.

Ryczałt a współpraca z byłym pracodawcą

Jeśli w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczysz usługi dla swojego byłego/obecnego pracodawcy (w tym samym zakresie), nie możesz wybrać ryczałtu jako formy opodatkowania.

Karencja obowiązuje ciebie przez 2 lata: w roku w którym zrezygnowałeś z etatu i rozpocząłeś pracę dla tej samej firmy na kontrakcie B2B oraz w roku kolejnym.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj >>>

Czy na ryczałcie można odliczać koszty?

Nie. Ryczałt to specyficzna forma opodatkowania, w której podatek płaci się od przychodu, a nie dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty).

Ryczałt nie pozwala na odliczanie od przychodu poniesionych kosztów prowadzenia działalności. Podatek zapłacisz więc od przychodu, bez pomniejszania go o poniesione koszty. Jeśli ponosisz znaczne koszty działalności, warto przemyśleć, czy ryczałt jest dla Ciebie najkorzystniejszą formą opodatkowania.

Czy na ryczałcie można coś odliczyć?

Oczywiście! Możesz od przychodu odjąć zapłacone składki społeczne oraz 50% zapłaconej składki zdrowotnej. Dzięki temu zmniejszy się kwota przychodu, od której płacisz podatek.

Czy na ryczałcie można wziąć samochód w leasing?

Tak, jako programista na ryczałcie możesz wziąć samochód w leasing. Jednak raty leasingowe nie mogą być odliczane od przychodu (brak kosztów).

Natomiast w przypadku, gdy jesteś płatnikiem VAT na ryczałcie, masz możliwość odliczenia 50% VAT od leasingu samochodu osobowego tj. od:

  • pierwszej opłaty wstępnej,
  • kolejnych rat leasingowych,
  • innych wydatków związanych z samochodem np. paliwo, opony, przegląd serwisowy.

Czy na ryczałcie jest kwota wolna od podatku?

Nie. Niestety na ryczałcie nie ma kwoty wolnej od podatku. Podatek jest naliczany od całego przychodu, bez pomniejszania o jakiekolwiek kwoty wolne.

Jednak jeśli poza działalnością gospodarczą na ryczałcie posiadasz inne dochody np. z umowy o pracę, czy zlecenia, to będziesz mógł skorzystać z kwoty wolnej 30.000 zł od tych dochodów.

Czy na ryczałcie trzeba zbierać faktury kosztowe?

Wiemy już, że na ryczałcie nie można odliczyć kosztów od przychodu. Jednak, czy oznacza to, że nie musimy zbierać faktur kosztowych? Powinieneś przechowywać faktury kosztowe. Powodów jest kilka:

  1. Jeśli jesteś VAT-ocem na ryczałcie to faktury będą ci potrzebne, aby udokumentować prawo do odliczenia VAT z tych faktur.
  2. Ustawa o ryczałcie zobowiązuje Cię do przechowywania dokumentów potwierdzających zakup towarów.
  3. Możesz zareklamować zakupione produkty, jeśli posiadasz dowód zakupu, a także udowodnić, że zostały nabyte z legalnych źródeł.

Czy na ryczałcie można odliczać VAT?

Tak, jeśli jesteś zarejestrowany do VAT.

Jeśli jesteś płatnikiem VAT, możesz odliczać podatek VAT od zakupów związanych z prowadzoną działalnością np. zakup komputera, laptopa, słuchawek, materiałów biurowych, paliwa, leasingu samochodu itd.

Ryczałt nie wyklucza możliwości bycia VAT-owcem.

Czy na ryczałcie można odliczyć ulgę na dzieci?

Nie. Nie można odliczyć ulgi na dzieci w zeznaniu rocznym PIT-28.

Możesz jednak odliczyć ulgę na dzieci od innych dochodów np. z umowy o pracę (jeśli taką posiadasz). Z ulgi na dzieci może skorzystać również Twój małżonek w swoim zeznaniu rocznym PIT-36, lub PIT-37.

Czy można być na ryczałcie i na umowie o pracę?

Tak. Możesz jednocześnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie i pracować na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji złożysz dwa zeznania roczne PIT na koniec roku: PIT-28 i PIT-37.

 

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

2 myśli w temacie “Ryczałt dla programisty – odpowiedzi na najczęstsze pytania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *