stawki ryczałtu pozostałe przychody
Ryczałt ewidencjonowany

Jaką stawką ryczałtu opodatkować pozostałe przychody z działalności gospodarczej?

Nie każdy programista wie, że korzystając z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym podatek płaci nie tylko od wystawionej faktury za usługę programistyczną, ale i od pozostałych przychodów z działalności gospodarczej.

Poza tymi “standardowymi” przychodami za świadczone usługi programistyczne, możesz osiągać pozostałe przychody, które również podlegają opodatkowaniu np. dodatnie różnice kursowe, przychody z nieodpłatnych świadczeń, jak pakiet medyczny czy karta sportowa.

Jeśli wiesz, że od takich pozostałych przychodów również zapłacisz podatek, to pamiętaj, aby zastosować prawidłową stawkę ryczałtu.  Nie zawsze właściwa będzie stawka ryczałtu jak dla podstawowej usługi programistycznej.

Aby ułatwić rozliczenia z fiskusem poniżej zamieszczam “ściągę”, która może pomóc ci opodatkować pozostałe przychody z działalności gospodarczej według odpowiedniej stawki ryczałtu.

Rodzaj pozostałych przychodówStawka ryczałtu ewidencjonowanego
Dodatnie/ujemne różnice kursowe od sprzedażystawka ryczałtu taka sama, jak dla usługi głównej*
Przychód z nieodpłatnych świadczeń (np. otrzymane bezpłatnie: pakiet medyczny, karta sportowa, ubezpieczenie, bony Sodexo)ryczałt 3%
Przychód na rachunku bankowym np. odsetkiryczałt 3%
Przychód z dofinansowania PFRONryczałt 3%
Sprzedaż ruchomego środka trwałego np. firmowego samochoduryczałt 3%

* W przypadku opodatkowania ryczałtem, wykazujesz tylko dodatnie i ujemne różnice kursowe związane ze sprzedażą (nie wykazujesz tych związanych z wydatkami).

Dodatnie różnice kursowe wykazujesz po stronie przychodu, zwiększając przychód.

Ujemne różnice kursowe wykazujesz również po stronie przychodu, ale ze znakiem minus, zmniejszając w ten sposób przychód.

Zarówno do dodatnich, jak i ujemnych różnic kursowych, stosujesz taką samą stawkę ryczałtu jak dla usługi głównej. Jeżeli na przykład różnice kursowe powstały od wyświadczonej usługi programistycznej, należy je opodatkować według stawki 12%.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

 

6 myśli w temacie “Jaką stawką ryczałtu opodatkować pozostałe przychody z działalności gospodarczej?”

  1. Witam,
    Podczas zakładania kont firmowych w bankach często możemy liczyć na różnego rodzaju premie za otwarcie konta, bonusy, zwroty za używanie karty itp.
    Czy to również podlega opodatkowaniu stawką 3%na ryczałcie?

    1. Tak, są to przychody uzyskane w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej (firmowe konto bankowe). Bank nie pobiera wtedy podatku belki, zgodnie z regulaminem banku (oraz z przepisami) musi Pan opodatkować te bonusy w ramach działalności.

      1. Czy wszystkie nagrody otrzymane z Banku podlegają na ryczałcie pod stawkę 3% – w szczególności, czy cashback również?

  2. Witam,

    a jeśli kontrahent współfinansuje zakup laptopa dla programisty, to jaką stawkę ryczałtu należy zastosować w tym wypadku?

    1. Moim zdaniem stawka jak dla usługi głównej, ponieważ takie świadczenie jest tak naprawdę częścią wynagrodzenia za pracę.

    2. Witam. Wartościowy tekst. Czy 3% liczone jest tylko od odsetek przy lokatach/kontach oszczędnościowych? Czy przychodem jest coś innego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *