programista ryczałt 12%
Ryczałt ewidencjonowany

Programista a ryczałt 12% – kolejne plany obniżenia podatku dla kreatywnych

Jak informuje nas Ministerstwo Finansów, planowane jest obniżenie stawki ryczałtu dla: informatyków, programistów oraz innych pracowników sektora ICT.

Dotychczasowa stawka ryczałtu ma zostać obniżona z dzisiejszych 15% na 12%.

Nie zapominajmy jednak, że od przyszłego roku pojawi się nowa danina w postaci 9% składki zdrowotnej uzależnionej od dochodu, której nie można będzie odliczyć od podatku. To oznaczałoby obciążenie podatkowe na poziomie: 12% + 9% = 21%. Ministerstwo Finansów w najbliższych miesiącach poinformuje w jaki sposób mamy oszacować dochód dla ryczałtu na potrzeby nowych przepisów.

Komunikat Ministerstwa Finansów:

ryczałt programista 12%

[Edit 07.06.2021 r.] Ryczałtowa składka zdrowotna dla programisty

Mamy kolejną korektę Nowego Polskiego Ładu. Rząd planuje, że wysokość składki zdrowotnej dla programisty korzystającego z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, ma pozostać w formie ryczałtowej.

Planowany jest również wzrost składki zdrowotnej z dzisiejszych 381,81 zł do ok. 509 zł.

[Edit 26.07.2021 r.] Składka zdrowotna jako 1/3 ze stawki ryczałtu

Niektóre portale internetowe (powołując się na swoje źródła) informowały, że stawka ryczałtu dla programistów od przyszłego roku ma wynosić 14% (zamiast zakładanych 12%). Jednak na stronie Ministerstwa Finansów nadal pozostaje komunikat o 12% stawce ryczałtu dla programistów.

Data aktualizacji wpisu na stronie Ministerstwa Finansów 26.07.2021 r. (tutaj >>>)

Programista Polski Ład

Dnia 26.07.2021 r. zaprezentowany został projekt ustaw podatkowych, w tym informacje o wysokości składki zdrowotnej. Jakie zmiany szykują się w składce zdrowotnej?

W przypadku programistów rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym składka zdrowotna będzie wynosić 1/3 kwoty należnego podatku. Jeżeli stawka ryczałtu dla programisty zostanie utrzymana na poziomie zakładanych 12%, to składka zdrowotna wyniesie wówczas 4%. Oznacza to obciążenie podatkowe na poziomie 16% (12% ryczałt + 4% składki zdrowotnej).

Nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie.

Nie będzie możliwości odliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku.

[EDIT 08.09.2021 r.] Projekt Polskiego Ładu trafił do Sejmu

Mamy kolejną zmianę. Dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym składka zdrowotna ma wynosić 4,9% od dochodu, nadal bez możliwości odliczenia od podatku. Natomiast dla osób opodatkowanych skalą podatkową składka zdrowotna ma wynosić 9% od dochodu.

Dla osób korzystających z ryczałtu ewidencjonowanego pojawi się zryczałtowana składka zdrowotna uzależniona od przychodu:

 • ok. 300 zł dla przychodu do 60 tys. zł rocznie,
 • ok. 500 zł dla przychodu do 300 tys. zł rocznie,
 • ok. 900 zł dla przychodu powyżej 300 tys. zł rocznie.

Więcej o ryczałcie dla programisty przeczytasz tutaj:

 1. Programista a ryczałt 15% – kolejny sposób na obniżenie podatku już od 2021 r.!
 2. Poznaj 2 przypadki w których programista nie może wybrać ryczałtu
 3. Nowy Polski Ład – co oznacza dla programisty?
Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

9 myśli w temacie “Programista a ryczałt 12% – kolejne plany obniżenia podatku dla kreatywnych”

 1. O ile słusznie Pani zauważyła, że składka zdrowotna ma wzrosnąć do 9%, o tyle błędnie Pani przypisała pojęcie dochodu do rozliczania się w formie ryczałtu. W ryczałcie nie funkcjonuje pojęcie dochodu, a jest jedynie przychód. Szczegóły obliczania nowej składki zdrowotnej dla ryczałtowców nie są jeszcze określone.

  1. Dla ryczałtu szacunkowy dochód ustalają banki przy wyliczeniu zdolności kredytowej. Również ZUS ustala dochód dla ryczałtu, żeby wyliczyć podstawę do małego ZUSu plus. Podobnie MF poda w jaki sposób mamy oszacować dochód dla ryczałtu na potrzeby nowych przepisów. Zapewne w najbliższych miesiącach poznamy szczegóły.

   1. Ryczałt i szacowanie “dochodu” przecież to przeczy samo siebie. Oby nie tykali tej zdrowotnej bo naprawde bedzie mozna sie zdenerwowac.

 2. Czy składki zus pomniejszają podstawę opodatkowania ryczałtem? Innymi słowy, czy są one traktowane jako koszt uzyskania przychodu?

 3. Piszą też, że obecnie wynosi ona 17% dla programistów, co jest nieprawdą. Z kolei w wywiadzie z wiceministrem finansów tydzień temu było potwierdzone, że to jednak 12%. Juz sami sie gubią.

 4. Pani Moniko, To co teraz warto zrobić, obecnie zarobki mam na poziomie 20/25 tys netto. Jestem na liniowce.

  Przejść na ryczałt ? Czy zostać na liniowce i szukać kosztów w stylu leasing?

 5. Czyli grafik, który pracuje na etacie, będzie chciał sprzedawać swoje wydruki np wizytówki, teczki, banery będzie mógł skorzystać z 12+4% ryczałtu? Jesli to będzie projekt + DRUK?
  lub gadzety reklamowe jak na agencję przystało na fakturach wystawionych dla klienta?

 6. Pani Moniko,
  Zalozylem firme we wrzesniu tego roku i współpracuję z byłym pracodawcą. Kiedy mogę przejść na ryczałt – czy jest to rok 2023?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *