informatyk ryczałt
Założenie działalności

O tym, jak jedna mała zmiana obniżyła podatek o ponad połowę!

Wiesz, że w ciągu godziny możesz założyć firmę, zarejestrować się w ZUS, zgłosić do VAT i rozpocząć realizację swoich nowych planów zawodowych. Wszystko zrobisz elektronicznie. Masz przecież profil zaufany, przeczytałeś jakie formularze będą potrzebne.

Ta opowieść brzmi znajomo – prawda?

Jeden wybór, którego za chwilę dokonasz, może zmienić się w kilka tysięcy złotych dodatkowego podatku, który zapłacisz do urzędu.

Tak było w przypadku Pawła. Informatyka, który 2 lata temu samodzielnie założył jednoosobową działalność gospodarczą. Paweł poszukał pomocy u znajomych prowadzących swoje firmy i za ich radą postanowił wybrać jako formę opodatkowania podatek liniowy.

Wtedy jeszcze się nie znaliśmy, a Paweł nie wiedział, że poza podatkiem liniowym i skalą podatkową, jest dla niego jeszcze inna opcja. Lepiej dostosowana do jego potrzeb. Opcja która przełożyła się na roczną ponad 50% oszczędność na podatku PIT.

O opcji tej dowiedział się rok później, będąc już moim klientem.

Jesteś ciekawy co zrobiliśmy?

Paweł jest informatykiem i dba o zabezpieczenie systemów informatycznych. Dobiera odpowiednie programy, sprzęt komputerowy i serwery. Ponosi niewielkie koszty prowadzenia działalności.

Dlatego jako formę opodatkowania mógł wybrać ryczałt ewidencjonowany i płacić 8,5% podatku od swoich przychodów.

Informatyk ryczałtW przypadku gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną przez PKWiU pod symbolem 62.01.12.0, polegającą na wykonywaniu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych,  to możesz jako formę opodatkowania wybrać ryczałt ewidencjonowany i płacić tylko 8,5% podatku od swoich przychodów.

Ryczałt – kiedy NIE możesz go wybrać?

Pamiętaj, że usługi związane z programowaniem są objęte wyższą stawką ryczałtu tj. 17% (15% w 2021 r. oraz 12% w 2022 r.)

Jeśli osiągasz przychody ze:

  • świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
  • związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
  • objętych grupowaniem “Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
  • związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
  • w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
  • związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

to NIE możesz skorzystać ze stawki 8.5%.

W sytuacji, gdy Twoja działalność wiąże się, choćby na pewnym etapie z programowaniem, to nie możesz skorzystać ze stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli nie jesteś pewien jaki kod PKWiU odpowiada prowadzonej przez Ciebie działalności, możesz zwrócić się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o wskazanie klasyfikacji świadczonych usług informatycznych.

Ryczałt dla informatyka – jakie są minusy?

Ryczałt, jak każda forma opodatkowania posiada również swoje minusy.

Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

  1. Nie masz możliwości pomniejszenia swoich przychodów o koszty ich uzyskania. Innymi słowy, do Ewidencji są wpisywane tylko przychody, a wszelkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jak: czynsz za najem, zakup oprogramowania, artykułów biurowych, sprzętu elektronicznego, wyposażenia stanowiska pracy czy paliwa, nie będą ujęte w Ewidencji jako koszty;
  2. Do minusów tej formy opodatkowania należy również brak możliwości preferencyjnego rozliczania się wspólnie z małżonkiem, a także na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
  3. Nie można także skorzystać z ulgi prorodzinnej (ulgi na dzieci) – jeśli jest to jedyne źródło twoich przychodów.

Dlaczego Paweł wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

  1. Ponosił niewielkie koszty związane z prowadzeniem firmy;
  2. Nie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonką;
  3. Przychody ze świadczonych usług (zabezpieczenie systemów informatycznych) mógł opodatkować 8,5% stawką podatku;

Ty również zastanawiasz się, czy wybrałeś najlepszą formę opodatkowania? Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji jak Paweł. Jeśli wybrałeś formę opodatkowania na podstawie rady przyjaciół – skontaktuj się ze mną.

Tylko 1 godzina. Tyle twa konsultacja w moim biurze rachunkowym, która rozwiąże twój problem podatkowy!

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 monika.salawa@solidnaksiegowa.com

17 myśli w temacie “O tym, jak jedna mała zmiana obniżyła podatek o ponad połowę!”

  1. Wyżej wymienione warunki są aktualne również w 2021 roku?
    Nadal można wybrać ryczałt ewidencjonowany i płacić 8,5% podatku?

      1. Niby wszystko jasne, ale przy zakładaniu działalności gospodarczej musimy podać kod PKD a nie PKWiU.
        Jaki kod w takim razie należy podać dla opisywanego przypadku, tzn dla wykonywaniu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych
        przy okazji żeby nie “wpaść” w VAT

  2. A czy na 1 fakturze mogę zawrzeć 2 usługi (1: programistyczna, 2: instalacja sprzętu i oprogramowania) z rożnymi kodami PKWiU i rozliczyć je odpowiednio na 15% i 8,5% ryczałtu?

  3. Jeśli Pan Paweł robi m.in. “Dobiera odpowiednie programy” jak napisano, to nie może stosować 8,5% bo jest to usługa “związanych z oprogramowaniem”. Ustawodawca podkreśla tu “oprogramowanie” a nie “programowanie”, czyli już sam fakt instalacji czy konfiguracji oprogramowania powoduje, że usługa ma związek z oprogramowaniem. Podziwiam informatyka, który nie zajmuje się oprogramowaniem 🙂 A może są jednak jakieś korzystne interpretacje?

    1. Tak, są korzystne interpretacje podatkowe odnośnie 8,5% stawki podatku w tej branży. Analizowane są wykonywane usługi.

  4. A druga sprawa zastanawia mnie jak opisywany przypadek ma się do aktualizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych
    przychodów osiąganych przez osoby fizycznehttps://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf
    Wg której 62.01.12.0 to 15%
    Art. 12. 1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
    1) 17% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów;
    2) 15% przychodów ze świadczenia usług:
    h) związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych
    i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu
    komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem
    (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania
    komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie
    oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania
    oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem
    siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

  5. Rozpoczynam działalność gospodarczą która w głównej mierze będzie polegała na projektowaniu i analizie systemów informatycznych, moje usługi na żadnym etapie nie polegają na programowaniu, tylko na przygotowywaniu analiz, prototypów oraz przekazywaniu wymagań programistom. Czy taka forma działalności ma szanse na zakwalifikowanie do 8,5% ryczałtu? Czy byłaby potrzebna interpretacja indywidualna? Do kogo zwrócić się o analizę mojego przypadku?

  6. Czy mogłaby Pani podać podstawę prawną dlaczego pod ryczałt nie podlega PKWiU nr 62.03.1? Nie są to usługi związane z oprogramowaniem.
    Dziękuję

  7. Czy PKD 62.01.Z (tester oprogramowania) również może stosować 8,5% ryczałtu? Odnoszę powoli wrażenie, że ta kwestia wiele zależy od urzędu pod który podlegamy. Niektóre są z tym Ok – inne wręcz przeciwnie.

      1. Znajoma pracuje jako tester oprogramowania, w PKD ma podane 62.01Z, ale również 62.02.Z i wiem, że jest na ryczałcie 8,5%.
        Mogę prosić o odniesienie się jak to w takim razie możliwe?

  8. Czy dla devopsa których chcialby skorzystać ze stawki 8.5 ryczałtu obowiązuje limit 100kzl, a następnie powinine płacić 12% ?

    1. Limit 100.000 zł dotyczy usług związanych z wynajmem, dzierżawą, zakwaterowaniem, czy usługami B+R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *