Kto mógłby przypuszczać, że ten mit będzie przez wiele lat funkcjonował wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Dzisiaj postanowiłam obalić twierdzenie „Przedsiębiorca na ryczałcie nie może być VAT-owcem” lub „Co wybrać: ryczałt czy VAT?”. Nic bardziej mylnego.
Czym jest ryczałt (ewidencjonowany)
Każda osoba która prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje wynagrodzenie za swoje usługi, musi zapłacić podatek od uzyskanego przychodu/dochodu, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Podatek PIT płacisz według wybranej przez ciebie formy opodatkowania PIT:
- według skali podatkowej lub
- podatkiem liniowym lub
- ryczałtem ewidencjonowanym lub
- kartą podatkową
Prowadząc działalność gospodarczą, musisz wybrać jedną z wyżej wymienionych opcji i zapłacić podatek PIT.
Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie podatku PIT.
Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu, tym samym nie mają możliwości pomniejszania przychodu o firmowe koszty.
Jest to pierwszy podatek jaki płaci przedsiębiorca.
Czym jest VAT
Drugim podatkiem jaki może (a czasem musi) płacić przedsiębiorca jest podatek VAT. Jest to zupełnie inny podatek, niezwiązany z wyżej omówionym PIT.
Przedsiębiorca VAT-owiec musi do ceny swojej usługi dodać podatek VAT (zazwyczaj 23%). Następnie ten doliczony podatek VAT przedsiębiorca odprowadza do urzędu skarbowego. Jednak zanim to zrobi, ma prawo pomniejszyć VAT wynikający z jego sprzedaży, o VAT widniejący na fakturach kosztowych. W ten sposób do urzędu skarbowego wpłacana jest tylko różnica pomiędzy VAT od sprzedaży, a VAT od kosztów firmowych.
Zatem ryczałt ewidencjonowany oraz VAT to dwa, zupełnie inne podatki. Nie wykluczają się wzajemnie.
Ryczałt czy VAT?
Możliwe są zatem różne opcje prowadzenia działalności gospodarczej:
- Ryczałt ewidencjonowany + VAT
- Ryczałt ewidencjonowany bez VAT
Jednak nie możesz założyć firmy i być tylko na VAT.
Tym samym obalam również mit, że przedsiębiorca na ryczałcie nie może być VAT-owcem.
Tak, można korzystać z ryczałtu i być VAT-owcem.
W przypadku programistów pracujących na kontraktach B2B to najczęściej bardzo opłacalne.
Więcej na ten temat pisałam tutaj >>>
![]() |
Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com |
Dobrze rozumiem, że wszystko co kupuję na firmę na przyklad samochód, sprzet itd mogę odliczyc od tego VAT? Jak z czynszem? Jeżeli mam działanośc zarejestrowaną w własnościowym mieszkaniu? Czy mogę odliczyć VAT od czynszu, pradu i internetu?
Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie nie znając Pani indywidualnej sytuacji (czy Pani jest VAT-owcem?, czy wydatki służą czynnościom opodatkowanym?). Najlepiej omówić te tematy z księgową lub doradcą podatkowym.
tak, ale tylko część. Proporcjonalnie: jeden pokój, kawałek kuchni, kawałek łazienki itp.
Dobry doradca który prowadzi Ci księgowość to Ci wyjaśni.
Ja odliczam 25% powierzchni mieszkania bo tyle sobie podciągnołem pod działalność.
Dzień dobry. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym kwota vat z rachunku zakupu za narzędzia pracy „ryczałt 12% programista” Naprz: kupię komputer za 5000 I vat w tym 935zł – czy trzeba zapłacić podatak dochodowy 12% od 935 Zł?
W przypadku faktury zakupu u VAT-owca na ryczałcie, kwota podatku VAT może zostać odliczona, a kwota netto nie stanowi kosztu.