zerowy PIT emeryt informatyk
Zmiany w przepisach

Jesteś informatykiem – seniorem? Zobacz jakie nowe ulgi podatkowe ci przysługują.

Muszę przyznać, że nie spotkałam się jeszcze z programistą na emeryturze. Jednak z informatykami, administratorami sieci i zawodami pokrewnymi w branży IT już tak.

Działalność gospodarcza bez podatku – zamiast emerytury

Ustawa Nowy Polski Ład ma wprowadzić zerowy podatek PIT dla seniorów (podobnie jak aktualnie działa to w przypadku pracowników do 26. roku życia). Oznacza to, że senior prowadzący działalność gospodarczą nie zapłaci podatku PIT od dochodów z działalności gospodarczej.

Co czeka informatyka – seniora w 2022 r.?

Senior – przedsiębiorca, który zrezygnuje z przejścia na emeryturę (zrezygnuje z jej pobierania) i pozostanie dalej aktywny na rynku pracy, nie zapłaci podatku dla dochodu do wysokości 85 528 zł. 

Obecnie wiek emerytalny określono na 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Z zerowego PIT skorzystają zarówno seniorzy – informatycy opodatkowani według skali podatkowej, jaki i podatkiem liniowym oraz ryczałtem ewidencjonowanym.

Bonus dla seniorów prowadzących działalność na zasadach ogólnych

Seniorzy – informatycy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze dodatkowo kwotę wolną, która w przyszłym roku wyniesie 30 tys. zł.

To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).


Nie zapominajmy, jednak o składce na ubezpieczenie zdrowotne, która od 2022 r. staje się de facto nowym podatkiem.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

1 myśl w temacie “Jesteś informatykiem – seniorem? Zobacz jakie nowe ulgi podatkowe ci przysługują.”

  1. To ja tak troche nie w temacie – jako Senior… UX Designer – moge skorzystac z ryczaltu 8,5%? Moje obowiazki to glownie research i badania z uzytkownikami roznych aplikacji, audyty aplikacji pod katem funckjonalnosci itp. Nie dotykam kodu, projektuje makiety, procesy itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *