zmiany w przepisach
Zmiany w przepisach

Co przyniosą programiście nowe zmiany “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej?

Nowy rząd, nowe obietnice – tak brzmi motyw przewodni dla wielu przedsiębiorców w Polsce. Koalicja Obywatelska w swoim ambitnym planie “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” obiecała aż 7 zmian dotyczących przedsiębiorców i podatków. Jednakże, Premier Donald Tusk, w swoim exposé 12.12.2023 r., skupił się jedynie na 4 postulatach. Co stało się z pozostałymi 3 propozycjami? Czy to już koniec zapowiedzianej rewolucji podatkowej?

Jakie postulaty Koalicji Obywatelskiej szczególnie zainteresują programistów na działalności gospodarczej?

 1. Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT).
 2. Wprowadzimy „Urlop dla przedsiębiorców”: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.
 3. Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.
 4. Pomożemy mikro przedsiębiorcom obniżyć koszty działalności: zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika będzie płacił ZUS.
 5. Ograniczymy czas kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku. Urzędy Skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli.
 6. Obniżymy podatki. Osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego. Podniesiemy kwotę wolną od podatku – z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów.
 7. Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).

Pełną treść postulatów znajdziesz pod tym linkiem: “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”

Przedstawienie Planu “100 Konkretów”: Nowe Perspektywy dla Przedsiębiorców i Podatków

Koalicja Obywatelska, obejmując władzę, obiecała zmiany, które miały odmienić krajobraz podatkowy dla przedsiębiorców. Wśród głównych postulatów znalazły się propozycje obniżenia obciążeń podatkowych dla firm, ułatwienia procedur podatkowych oraz stworzenia bardziej przyjaznego środowiska biznesowego. Jednakże, po eksponowanym wystąpieniu Premiera Donalda Tuska, zdaje się, że te obietnice zostały mocno ograniczone.

Tylko 4 główne postulaty w exposé premiera?

W trakcie swojego wtorkowego wystąpienia (12.12.2023 r.) Donald Tusk podkreślił, że jednymi z pierwszych projektów, którymi zajmie się rząd, będą projekty związane z przedsiębiorcami.

Wśród trzech głównych postulatów, które znalazły się w centrum uwagi, znajduje się:

1. Wprowadzenie kasowej metody rozliczenia podatku dochodowego

Otóż obecnie przedsiębiorcy zobowiązani są zapłacić podatek dochodowy od transakcji, nawet jeśli jeszcze nie otrzymali zapłaty od partnera biznesowego. Wystarczy, że wykonają usługę lub sprzedadzą produkt. To zobowiązanie podatkowe wpędziło niejedną firmę w kłopoty finansowe. Ten system właśnie ma się zmienić i przedsiębiorcy będą rozliczali się z fiskusem dopiero wtedy, gdy dostaną pieniądze od kontrahenta. Koniec z płaceniem podatku od niezapłaconych faktur!

2. “Urlop dla przedsiębiorców” i świadczenie urlopowe

Planowane jest wprowadzenie jednego miesiąca wolnego od składek na ubezpieczenia społeczne dla małych firm.

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (niezależnie od wybranej formy opodatkowania), będzie miał możliwość powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rezygnacji z opłacania  obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (wraz ze składkami na Fundusz Pracy) na okres jednego miesiąca w ciągu jednego roku kalendarzowego.

W 2024 r. oszczędność na składce społecznej ZUS wynosiłaby:

 • 1.600,32 zł – jeśli opłacasz duży ZUS z ubezpieczeniem chorobowym
 • 1.485,31 zł – jeśli opłacasz duży ZUS bez ubezpieczenia chorobowego
 • 408,16 zł – jeśli opłacasz ZUS preferencyjny z ubezpieczeniem chorobowym
 • 375,55 zł – jeśli opłacasz ZUS preferencyjny bez ubezpieczenia chorobowego

Natomiast świadczenie urlopowe miałoby wynosić połowę płacy minimalnej:

 • od 1 stycznia 2024 r.: 2.121 zł (połowa z 4.242 zł)
 • od 1 lipca 2024 r.: 2.150 zł (połowa z 4.300 zł).

3. Zmniejszenie czasu kontroli przedsiębiorców

Ostatnia propozycja to skrócenie czasu kontroli urzędu skarbowego u przedsiębiorców do 6 dni w skali roku.

4. Zasiłek chorobowy pracownika pokryje ZUS

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniasz pracownika na podstawie umowy o pracę, obecnie jesteś zobowiązany pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni choroby tego pracownika w każdym roku (lub 14 dni, jeśli pracownik ma ukończone 50 lat).

Jednak nadchodzą zmiany. Zgodnie z planowanymi zmianami, od pierwszego dnia choroby pracownika, obowiązek finansowania zasiłku chorobowego zostanie przeniesiony na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

To oznacza, że koszty związane z wynagrodzeniem w okresie choroby pracownika nie będą już obciążać bezpośrednio przedsiębiorcy.

Postulaty, które pozostały w cieniu: czy nadal aktualne?

Jednakże, pytanie, które nasuwa się samo, brzmi: co z resztą postulatów? Czy pozostałe 3 propozycje trafiły do lamusa, czy też są one jedynie odłożone na później? To pytanie nurtuje nie tylko przedsiębiorców, ale także całe społeczeństwo, które oczekuje na konkretne zmiany w polityce podatkowej.

Wśród tych nieuwzględnionych dotąd propozycji znajdują się m.in. zapowiedzi zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych, czy powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Te postulaty, choć na razie pominięte, mogą mieć istotny wpływ na życie codzienne zarówno przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli.

Czas na nowe kierunki?

Warto śledzić rozwój sytuacji i być gotowym na ewentualne zmiany w przepisach podatkowych, które mogą znacząco wpłynąć na działalność gospodarczą i życie codzienne. Czas pokaże, czy “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” spełni oczekiwania społeczeństwa, czy pozostanie jedynie obietnicą wyborczą.


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *