zmiany w prawie 2024
Zmiany w przepisach

Poznaj 6 zmian w przepisach, które czekają programistów w 2024 r.

Gotowi na nowości? W 2024 roku zmiany w przepisach nie bombardują nas tak intensywnie jak wcześniej, ale to nie oznacza, że się nudzimy! Przygotujcie się na 6 istotnych zmian, które mogą wciąż znacząco wpłynąć na życie i finanse przedsiębiorców. Oto, co warto wiedzieć o prawnych przemianach czekających nas w nadchodzącym roku!

Spis treści:

  1. Krajowy System e-Faktur (KSeF)
  2. e-Doręczenia
  3. Składka społeczna ZUS – 2024 r.
  4. Minimalna składka zdrowotna – 2024 r.
  5. Limit transakcji gotówkowych pozostaje bez zmian
  6. Zmiany w PCC od nabycia mieszkań

Inne planowane zmiany (mogą zostać zmienione, lub przesunięte w czasie)
7. Nowy podatek od samochodów spalinowych
8. Wprowadzenie kasowej metody rozliczenia podatku dochodowego
9. “Wakacje od ZUS” dla przedsiębiorców
10. Zmniejszenie czasu kontroli przedsiębiorców

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury elektroniczne poprzez dedykowaną platformę udostępnioną przez Ministerstwo Finansów, czyli Krajowy System e-Faktur (KSeF). 

KSeF stanowi oficjalną platformę rządową stworzoną specjalnie do obsługi faktur w formie ustrukturyzowanej (elektronicznej). Działa ona jako kompleksowe narzędzie do zarządzania procesem wystawiania, przesyłania, odbierania i przechowywania faktur w tym nowoczesnym formacie.

Ryczałt a składka zdrowotnaUwaga! Dnia 19.01.2024 r. na konferencji prasowej Ministerstwa Finansów ogłoszono, że Krajowy System e-Faktur (KSeF), planowany na lipiec 2024 roku, został odwołany! Na razie nie znamy nowego terminu wejścia w życie KSeF.

Jak wystawić fakturę w KSeF?

Faktury ustrukturyzowane wystawisz:

Zobacz również:

Krajowy System e-Faktur: rewolucja, czy problem? Naprawdę jest się czego bać?

e-Doręczenia

e-Doręczenia to cyfrowa wersja listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Specjalny adres do kontaktu elektronicznego z urzędami, zastąpi tradycyjną papierową korespondencję.

Chociaż przepisy pozostawiają sporo czasu na złożenie wniosku o skrzynkę e-Doręczeń, nie musisz zwlekać. Możesz to zrobić już teraz.

Firma zarejestrowana w CEiDG będzie musiała korzystać z e-Doręczeń zgodnie z harmonogramem:

CEIDGKiedy trzeba mieć adres do e-Doręczeń?Jak to zrobić?
Przedsiębiorcy zarejestrowani do 31.12.2024 r.do 30.09.2026 r.
Przedsiębiorcy rejestrujący się od 1.01.2025 r.od 1.01.2025 r.

Składka społeczna ZUS – 2024 r.

Wysokość składki społecznej na tzw. dużym ZUS w 2024 r. wyniesie:

Duży ZUS z chorobowym (wraz z Funduszem Pracy)1.600,32 zł / miesiąc
Duży ZUS bez chorobowego (wraz z Funduszem Pracy)1.485,31 / miesiąc

Wysokość składki społecznej na tzw. preferencyjnym ZUS w 2024 r. wyniesie:

styczeń – czerwiec 2024 r.lipiec – grudzień 2024 r.
ZUS preferencyjny z chorobowym402,65 zł / miesiąc408,16 zł / miesiąc
ZUS preferencyjny bez chorobowego371,47 zł / miesiąc376,55 zł / miesiąc

Minimalna składka zdrowotna – 2024 r.

W przypadku osób opodatkowanych na zasadach ogólnych (12%/32%) lub podatkiem liniowym (19%) wystąpi minimalna składka zdrowotna. 

Oznacza to, że jeśli dochód z działalności będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę (np. mamy stratę zamiast dochodu), zapłacimy składkę zdrowotną od wynagrodzenia minimalnego. 

Minimalna składka zdrowotna w 2024 r. wyniesie 381,78 zł (9% z 4242 zł to 381,78 zł).

Limit transakcji gotówkowych pozostaje bez zmian

Mimo planów obniżenia limitu transakcji gotówkowych, propozycje te nie uzyskały akceptacji, co skutkuje utrzymaniem aktualnych przepisów bez zmian.

Oznacza, że maksymalna kwota transakcji gotówkowych między firmami pozostaje na poziomie 15.000 zł brutto. W przypadku przekroczenia tej wartości, należy dokonać płatności przelewem, a nie gotówką.

Nie istnieje żaden limit dla transakcji gotówkowych między firmą a osobami prywatnymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa

Zmiany w PCC od nabycia mieszkań

Od 1 stycznia 2024 r., nabywcy nieruchomości na rynku pierwotnym będą zobowiązani do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w sytuacji nabycia szóstego lub kolejnego mieszkania w tej samej lokalizacji. W takich przypadkach konieczne będzie odprowadzenie PCC w wysokości 6%. Oznacza to, że trzeba będzie zapłacić zarówno VAT, jak i 6% PCC.

Jako “jedną inwestycję” należy rozumieć np. jeden budynek, lub kilka budynków tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej.

Natomiast od 31 sierpnia 2023 r. osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym są całkowicie zwolnione z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). 


INNE PLANOWANE ZMIANY (mogą zostać zmienione, lub przesunięte w czasie)


Nowy podatek od samochodów spalinowych

Planuje się, że do końca 2024 roku osoby posiadające samochody spalinowe będą musiały zapłacić jednorazową opłatę rejestracyjną. Po tym okresie, od 2026 roku, opłata ta stanie się corocznym zobowiązaniem.

Aktualnie nie jest jeszcze znana wysokość opłaty, ale ze wstępnych informacji wynika, że będzie ona zależna od roku produkcji samochodu oraz spełnianych norm emisji spalin, emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz tlenków azotu (NOx). To oznacza, że posiadacze starszych pojazdów mogą spodziewać się wyższej opłaty.

Wprowadzenie kasowej metody rozliczenia podatku dochodowego

Obecnie przedsiębiorcy zobowiązani są zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży, nawet jeśli jeszcze nie otrzymali zapłaty od partnera biznesowego. Wystarczy, że wykonają usługę lub sprzedadzą produkt. 

Ten system ma się zmienić i planuje się, że przedsiębiorcy będą rozliczali się z fiskusem dopiero wtedy, gdy dostaną pieniądze od kontrahenta. Zakończy to problem z odprowadzaniem podatku dochodowego od niezapłaconych faktur.

“Wakacje od ZUS” dla przedsiębiorców

Planowane jest wprowadzenie jednego miesiąca wolnego od składek na ubezpieczenia społeczne dla małych firm. 

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (niezależnie od wybranej formy opodatkowania), będzie miał możliwość powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rezygnacji z opłacania  obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (wraz ze składkami na Fundusz Pracy) na okres jednego miesiąca w ciągu jednego roku kalendarzowego. 

W 2024 r. oszczędność na składce społecznej ZUS wynosiłaby:

  • 1.600,32 zł – jeśli opłacasz duży ZUS z ubezpieczeniem chorobowym
  • 1.485,31 zł – jeśli opłacasz duży ZUS bez ubezpieczenia chorobowego
  • 408,16 zł – jeśli opłacasz ZUS preferencyjny z ubezpieczeniem chorobowym
  • 376,55 zł – jeśli opłacasz ZUS preferencyjny bez ubezpieczenia chorobowego

Zmniejszenie czasu kontroli przedsiębiorców

Planowane jest skrócenie czasu kontroli urzędu skarbowego u przedsiębiorców do 6 dni w skali roku.


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *