oczyszczacz powietrza na firmę
Koszty programisty

Czy zakup oczyszczacza powietrza może być potraktowany jako koszt w działalności programisty?

Jakość powietrza ma bardzo duże znaczenie w każdej firmie – w końcu nie bez powodu mówi się, że miejsce pracy jest jak drugi dom, bo nierzadko spędzamy w nim podobną ilość czasu. Odpowiednie powietrze może wpływać na to, jak się czujesz – a jak wiadomo, im lepsze samopoczucie, tym bardziej sprawnie i wydajnie wykonane obowiązki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa zakup oczyszczacza powietrza na firmę, który eliminuje szkodliwe zanieczyszczenia i poprawia jakość powietrza w miejscu pracy

Z poprzednich moich artykułów wiesz już, czym są koszty uzyskania przychodu i co można (a czego nie wolno) do nich zaliczać. W niektórych przypadkach oczyszczacz powietrza możemy wrzucić w koszty… jak jest jednak w przypadku działalności programisty?

Spis treści:

 1. Czy oczyszczacz powietrza można wrzucić w koszty?
 2. Czy programista może wrzucić zakup oczyszczacza powietrza w koszty?
 3. Oczyszczacz powietrza w kosztach firmy – co znajdziemy w indywidualnych interpretacjach podatkowych?
 4. Oczyszczacz powietrza – odliczenie VAT

Czy oczyszczacz powietrza można wrzucić w koszty?

W niektórych sytuacjach zakup oczyszczacza powietrza na firmę można potraktować jako kupno elementu, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby codzienna praca czy funkcjonalność firmy była prawidłowa.

Chodzi tutaj przede wszystkim o zakłady produkcyjne oraz magazyny, w których powietrze jest zazwyczaj bardzo złej, szkodliwej jakości. W takich wypadkach bez wątpienia można „wrzucić” zakup oczyszczacza powietrza w koszty prowadzenia działalności. Tym bardziej jeśli zatrudniasz pracowników, a oczyszczacz ma zapewnić przestrzeganie zasad BHP.

Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa

Czy programista może wrzucić zakup oczyszczacza powietrza w koszty?

Niestety, nie mam w tej kwestii dobrych dla Ciebie wiadomości. Głównie ze względu na profil działalności programisty, urzędy podatkowe mogą kwestionować zakup oczyszczacza powietrza na firmę. Oceniając go jako inwestycję w poprawę osobistego komfortu, a nie jako środek przyczyniający się do wzrostu przychodów firmy.

Jak już zapewne wiesz, nie ma możliwości „wrzucenia” wydatków osobistych w koszty firmowe.

Chyba, że… będziesz próbował udowodnić, iż

 • jakość powietrza w Twoim miejscu pracy (na przykład biurze) jest rażąco zła, co uniemożliwia Ci spotkania z klientami czy prowadzenie negocjacji – a wskutek tego zawieranie nowych kontraktów. Możesz też próbować wykazać, że w związku z tym Twoje przychody zmniejszają się, zamiast zwiększać.
 • ma to wpływ na żywotność sprzętu komputerowego używanego w firmie. Dzięki oczyszczaczowi powietrza komputer i inne sprzęty nie przytykają się kurzem, nie ulegają przegrzaniu, czy spowolnieniu, nie wymagają częstego serwisowania.
 • wydzieliłeś część swojego mieszkania na cele działalności gospodarczej, w związku z czym masz prawo do ujęcia w kosztach wyposażenia takiego domowego biura.
 • zajmujesz się pisaniem oprogramowania do takich oczyszczaczy powietrza, a sprzęt służy do testów.

Oczyszczacz powietrza w kosztach firmy – co znajdziemy w indywidualnych interpretacjach podatkowych?

W przypadku oczyszczacza powietrza na firmę, niestety, nie istnieje wiele interpretacji indywidualnych dotyczących tego zagadnienia, co sprawia, że kwestia odliczenia VAT lub zaliczenia urządzenia do firmowych kosztów pozostaje często niejednoznaczna.

W toku poszukiwań można natknąć się na sporadyczne interpretacje indywidualne, które pozwalają na zaliczenie oczyszczacza powietrza do kosztów firmowych. Przykładowo, znalazłem jedną taką interpretację, która akceptowała takie odliczenie.

Znajdziesz ją tutaj: interpretacja indywidualna nr 0112-KDIL3-3.4011.106.2017.2.TW z dnia 24.08.2017 r. w sprawie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów zakupu oczyszczacza powietrza.

Jednak warto podkreślić, że tego typu przypadki są rzadkie, a każda interpretacja indywidualna opiera się na specyficznych okolicznościach i argumentacji przedstawionej przez konkretnego podatnika. Dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób można zastosować przepisy podatkowe do konkretnej sytuacji.

Oczyszczacz powietrza – odliczenie VAT

Jeżeli zakup oczyszczacza powietrza odbywa się w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej i urządzenie to jest używane w ramach operacji opodatkowanych podatkiem VAT, to warto wiedzieć, że istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od tego wydatku. W przypadku, gdy Twoje usługi podlegają opodatkowaniu VAT, zakup oczyszczacza powietrza na cele firmowe umożliwia odliczenie podatku VAT od tego zakupu.


Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie o wiele mniejszej sumy w rośliny, które potrafią same oczyszczać powietrze – Twoje biuro zdecydowanie zyska na tym również pod względem wizualnym.


Źródła:

Interpretacja indywidualna nr 0112-KDIL3-3.4011.106.2017.2.TW z dnia 24.08.2017 r. w sprawie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów zakupu oczyszczacza powietrza.

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

1 myśl w temacie “Czy zakup oczyszczacza powietrza może być potraktowany jako koszt w działalności programisty?”

 1. Cześć, dobre podsumowanie. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku nawilżacza powietrza.

  Suchość powietrza można udowodnić w miarę prosto, a przykładowo przyjmujemy kontrahentów.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *