zarządca sukcesyjny
Założenie działalności

Czy wyznaczyłeś te 2 osoby w swojej działalności?

W codziennej gonitwie zazwyczaj myślisz tylko o dzisiejszym dniu, zapominając o tym, co Ciebie czeka w przyszłości. A czekać cię może niemało, zwłaszcza jeśli masz własną działalność. Na Twoim koncie bankowym znajdują się środki pieniężne, posiadasz lokaty, zawartą umowę z kontrahentem, musisz wystawić fakturę za swoje usługi, a może odpowiadasz również za inne osoby, które zatrudniasz.

Co jeśli nagle dopadnie Cię poważna choroba? Kto wtedy ogarnie wszystkie sprawy związane z firmą? Co stanie się z Twoim majątkiem i zobowiązaniami, gdy cię zabraknie? Czy Twój małżonek będzie mógł bezproblemowo korzystać z Twoich finansów? To pytania, na które warto znać odpowiedzi, zanim coś się stanie.

Chcesz zabezpieczyć swoją jednoosobową działalność? Oto kluczowe posunięcie: wyznacz dwie ważne postaci!

Pełnomocnik

Pełnomocnik to Twoje biznesowe “światełko w tunelu”. W przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak choroba czy nagły wyjazd, pełnomocnik podejmuje decyzje w Twoim imieniu i będzie cię reprezentował w sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Osobą, którą możesz wyznaczyć na swojego pełnomocnika, może być bliska ci osoba, na przykład twój małżonek.

Jeśli zależy ci na umożliwieniu konkretnej osobie zarządzania twoją firmą, świetnym rozwiązaniem będzie pełnomocnictwo ogólne. To upoważnienie musi zostać udzielone na piśmie lub opublikowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Dlaczego warto wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Pełnomocnik, mający upoważnienie do czynności zwykłego zarządu, może wykonywać następujące działania:

  1. Zawieranie umów w imieniu przedsiębiorcy.
  2. Przyjmowanie płatności za usługi lub produkty.
  3. Reprezentowanie firmy przed urzędami i sądami.

Do czynności zwykłego zarządu zalicza się działania, które służą ochronie majątku firmy, takie jak działania zachowawcze, bieżąca administracja oraz podejmowanie działań, które mają na celu utrzymanie i zapewnienie normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Te czynności są kluczowe dla utrzymania ruchu firmy.

Jak zgłosić pełnomocnika w CEIDG?

Jeśli jesteś już przedsiębiorcą i chcesz wyznaczyć pełnomocnika do reprezentowania cię w sprawach związanych z wpisem w CEIDG oraz załatwianiem formalności, istnieje możliwość skorzystania z usługi “Zmień dane firmy w CEIDG”. Wypełnij online wniosek o zmianę wpisu w CEIDG i podaj w nim informacje dotyczące osoby, którą chcesz ustanowić jako swojego pełnomocnika.

Ustanowienie pełnomocnika w CEIDG jest bezpłatne.

Więcej o pełnomocniku przedsiębiorcy wpisanym do CEIDG możesz przeczytać na rządowej stronie.

Zarządca sukcesyjny

Zarządca sukcesyjny to klucz do spokoju na przyszłość. Wyznaczając go, decydujesz, kto przejmie stery firmy po twojej śmierci. Zarządca sukcesyjny może zająć się prowadzeniem firmy (bez konieczności załatwiania spraw u notariusza).

Zarząd sukcesyjny to rodzaj przejściowego zarządzania firmą po śmierci jej właściciela. Jest to okres, w którym spadkobiercy mają czas na rozważenie, czy chcą kontynuować działalność, sprzedać firmę czy też zakończyć jej funkcjonowanie.

Osobą, którą możesz wyznaczyć na swojego zarządcę sukcesyjnego, może być bliska ci osoba, na przykład twój małżonek.

Standardowo zarząd wygasa w terminie 2 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy. 

Dlaczego warto wpisać zarządcę sukcesyjnego do CEIDG?

Dzięki wyznaczeniu zarządcy sukcesyjnego i zgłoszeniu tej informacji do CEIDG:

    1. Firma może utrzymać ciągłość działania bez zakłóceń.
    2. Zarządca sukcesyjny jest w stanie natychmiast przejąć zarządzanie firmą po śmierci przedsiębiorcy, eliminując konieczność formalności notarialnych.
    3. Umowy z pracownikami zachowują swoją ważność.
    4. Możliwe jest utrzymanie ciągłości realizacji kontraktów.
    5. Zarządca sukcesyjny może szybko uzyskać potwierdzenie uprawnień do wykonywania koncesji lub zezwoleń.
    6. Zarządca sukcesyjny ma dostęp do kont firmowych (czyli do rachunków związanych z działalnością gospodarczą) w bankach lub w SKOK. Rachunki te nie są przez bank zamykane z chwilą śmierci przedsiębiorcy.

To nie tylko rozwiązanie na “coś się stanie”, ale także recepta na spokój i pewność jutra.

Jak zgłosić zarządcę sukcesyjnego w CEIDG?

Możesz złożyć wniosek o wpis zarządcy sukcesyjnego do CEIDG w prosty sposób. Przez internet, na platformie biznes.gov.pl, poprzez modyfikację danych w obecnym wpisie w CEIDG.

Wniosek ten jest całkowicie bezpłatny.

Więcej o zarządcy sukcesyjnym dla przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG możesz przeczytać na rządowej stronie.


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *