Coroczne obowiązki

Opłata środowiskowa dla programisty z samochodem

Być może właśnie otrzymałeś od swojego księgowego informacje dotyczące sprawozdań środowiskowych i opłat środowiskowych związanych z wykorzystaniem samochodu w działalności gospodarczej.

Jeśli nie do końca rozumiesz, o co w tym wszystkim chodzi, albo jeśli nie otrzymałeś jeszcze żadnych informacji od swojego księgowego, to teraz jest moment, aby się zatrzymać, posłuchać, i dowiedzieć się więcej na ten temat.

Poznaj swoje obowiązki i upewnij się, że nie przegapisz żadnych terminów!

Spis treści:

 1. Czym jest sprawozdanie środowiskowe i opłata środowiskowa?
 2. Sprawozdania środowiskowe dla programisty z samochodem
  1. 1. KOBiZE
  2. 1. Urząd Marszałkowski
 3. Sprawozdanie do KOBiZE
 4. Sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego
 5. Pobierz bezpłatnego e-booka: 4 sprawozdania z ochrony środowiska dla firm. Sprawdź, czy twoja firma wypełniła swój ekologiczny obowiązek!

Czym jest sprawozdanie środowiskowe i opłata środowiskowa?

Każdy programista prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który używa samochodu spalinowego w ramach swojej działalności np.:

 • samochód jest środkiem trwałym (majątkiem firmowym);
 • samochód jest leasingowany, lub wynajmowany;
 • samochód znajduje się w majątku prywatnym, ale jest wykorzystywany do jazd firmowych;

– powinien wiedzieć, że obowiązują go dwa sprawozdania środowiskowe oraz związane z nimi formalności.

Nierzadko programiści, mają wrażenie, że opłaty i sprawozdania środowiskowe są zarezerwowane tylko dla branży transportowej. To jednak błąd, samozatrudniony programista, korzystający z pojazdu w ramach swojej działalności, również podlega tym samym przepisom dotyczącym ochrony środowiska i emisji spalin do atmosfery.

Sprawozdania środowiskowe dla programisty z samochodem

Programista korzystający z samochodu w swojej działalności musi się liczyć z koniecznością składania dwóch sprawozdań środowiskowych.

1. KOBiZE

Rodzaj: Sprawozdanie do KOBiZE o emisji substancji do powietrza
Termin złożenia: do 29 lutego 2024 r.
Gdzie składamy: Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)
Dotyczy: Sprawozdanie składają firmy korzystające ze środowiska, które emitują substancje do powietrza np. firmy posiadające pojazdy spalinowe (w tym 1 pojazd służbowy)

2. Urząd Marszałkowski

Rodzaj: Sprawozdanie o korzystaniu ze środowiska do Urzędu Marszałkowskiego
Termin złożenia: do 31 marca 2024 r.
Gdzie składamy: właściwy urząd marszałkowski
Dotyczy: Sprawozdanie składają firmy korzystające ze środowiska, które emitują substancje do powietrza np. firmy posiadające pojazdy spalinowe (w tym 1 pojazd służbowy)

Sprawozdanie do KOBiZE

Aby złożyć sprawozdanie do KOBiZE wejdź na stronę www.krajowabaza.kobize.pl i zarejestruj się w bazie podając swoje dane.

Rejestracja KOBiZE

W zakładce „Sprawozdanie z eksploatacji urządzeń” w menu po lewej stronie widoczne są pozycje:
1) SPALANIE PALIW W SILNIKACH SPALINOWYCH URZĄDZEŃ;

Sprawozdanie z eksploatacji urządzeńŹródło: www.krajowabaza.kobize.pl

W części dotyczącej “Spalania Paliw w Silnikach Spalinowych Urządzeń” należy zgłosić zużycie paliw z środków transportu, używanych przez programistę, zgodnie z rodzajem silnika.

Aby dodać dane, wystarczy kliknąć przycisk “Dodaj rodzaj silnika spalinowego” w oknie “Lista silników spalinowych”.

Kolejnym krokiem jest wybranie z listy rozwijanej rodzaju silnika spalinowego, a następnie określenie rodzaju paliwa, które jest używane w tym konkretnym typie silnika spalinowego.

Następnie wybiera się jednostkę zużycia paliwa i określa ilość spalonego paliwa według rodzaju, wypełniając pole “Zużycie paliwa”.

Po wpisaniu tych informacji, wystarczy kliknąć przycisk “Zapisz dane”, aby potwierdzić wprowadzone dane i zapisać je w bazie danych.

Sprawozdanie do KOBiZE – podsumowanie

Obowiązek sprowadza się jedynie do złożenia odpowiedniego raportu w systemie KOBiZE, przy czym nie ma z tym związanych żadnych opłat.

Ważne! KOBiZE nie przewiduje również żadnych wyjątków od składania sprawozdań, nawet jeśli emisja spalin jest na minimalnym poziomie.

Sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego

Ważne! Nie ma obowiązku płacenia opłat za korzystanie ze środowiska, jeśli ich roczna suma nie przekracza 800 zł. W takim przypadku wymagane jest jedynie złożenie sprawozdania.

Jeśli opłata roczna za każdy rodzaj korzystania ze środowiska (np. za zużycie paliwa w samochodzie), nie przekracza 100 zł, nie ma konieczności składania sprawozdania do urzędu marszałkowskiego.

To informacja, która ma ogromne znaczenie dla programisty. W odróżnieniu od firm transportowych czy taksówek, programiści zużywają niewielkie ilości paliwa, co oznacza, że emisja spalin do atmosfery jest minimalna.

Bazując na doświadczeniu moich klientów, mogę śmiało stwierdzić (na 99% 😉), że twoje zużycie paliwa jest minimalne, co zwalnia cię z obowiązku składania sprawozdań do urzędu marszałkowskiego oraz płacenia opłaty środowiskowej.

Sprawdzenie tego zajmie ci tylko chwilę.

Przykład wyliczenia opłaty środowiskowej

Obliczenie opłaty polega na pomnożeniu ilości zużytego paliwa przez jednostkową stawkę opłaty za konkretne paliwo.

Zacznij od zliczenia wszystkich litrów zakupionego paliwa z faktur za rok 2023. Następnie przenieś te wartości do tego kalkulatora.

Oto przykład dla 10.000 litrów spalonego paliwa dla samochodu osobowego zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31.12.2005 r. lub z dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań EURO 4.

Opłata środowiskowa przykład

Opłata środowiskowa wynosi 57,46 zł zatem nie ma ani obowiązku złożenia sprawozdania do urzędu marszałkowskiego, ani wniesienia opłaty środowiskowej. Nie trzeba nic robić.

Jeśli przekroczyłeś limit rocznej opłaty środowiskowej na paliwie, wynoszący 100 złotych, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku (nadal nie ma obowiązku wniesienia opłaty, jeśli jej roczna kwota nie przekracza 800 złotych) w tym celu odwiedź stronę:

 1. EkoPłatnik udostępnianym przez poszczególne województwa, gdzie przygotujesz sprawozdanie. EkoPłatnik nie umożliwia jednak złożenia sprawozdania, a jedynie pomaga je poprawnie przygotować.
 2. www.biznes.gov.pl, aby złożyć sprawozdanie o korzystaniu ze środowiska z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Pobierz bezpłatnego e-booka:


Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *