IP box

Czy IP Box można stosować do 100% dochodu z działalności?

To mit. Samo tworzenie oprogramowania nie oznacza, że cały dochód kwalifikuje się do ulgi IP Box. Zazwyczaj programista musi wyodrębnić część dochodu związaną z kwalifikowanym IP.

Stawkę podatku 5% można zastosować wyłącznie do dochodu pochodzącego z wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia (w ramach działalności badawczo-rozwojowej) prawa własności intelektualnej, czyli autorskiego prawa do programu komputerowego.

Przykład zastosowania IP Box

Stawkę podatku 5% możesz zastosować tylko do dochodu, który pochodzi z wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia (w ramach prowadzonej działalności badawczo–rozwojowej) prawa własności intelektualnej, czyli autorskiego prawa do programu komputerowego.

Przykład:

  • 80% dochodu związane jest z wytworzeniem kwalifikowanego IP – stosujesz 5% stawkę podatku
  • 20% dochodu związane jest z pracami dodatkowymi (np. dyżury telefoniczne, rutynowe testowanie oprogramowania) – nie możesz zastosować 5% stawki podatku

Jak wydzielić dochód związany z tworzeniem oprogramowania?

W pierwszej kolejności ustalasz przychód związanym z Kwalifikowanym IP.

Zacznij od swojej umowy B2B. Mogą znajdować się tam zapisy o wynagrodzeniu za przeniesienie praw autorskich do tworzonego oprogramowania (np. stała kwota lub określenie jaki procent wynagrodzenia związany jest z Kwalifikowanym IP).

Jeśli twoja umowa z kontrahentem nie ma takich zapisów, możesz posłużyć się proporcją która wynika z godzin pracy związanych z tworzeniem Kwalifikowanego IP do godzin pracy ogółem.

Następnie od przychodów z kwalifikowanego IP odejmujesz koszty kwalifikowane i otrzymujesz dochód z IP. Wysokość otrzymanego dochodu z kwalifikowanego IP mnożysz przez wskaźnik nexus.

Co uważa na ten temat Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?

W jednej z interpretacji podatkowych (tutaj) możemy przeczytać:

Organ interpretacyjny nie może zgodzić się z poglądem Wnioskodawcy, że preferencyjną stawkę 5% może on zastosować do dochodu z tytułu świadczonych usług tworzenia oprogramowania. Dochód z kwalifikowanego IP jest jedynie częścią dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z usług programistycznych.

Pobierz bezpłatną Paczkę IP Box dla programisty na JDG ↓


A Ty jak wydzielasz przychód związany z kwalifikowanym IP?

Przeczytaj również: IP Box – zmiany w przepisach dla programistów w 2025 roku.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

1 myśl w temacie “Czy IP Box można stosować do 100% dochodu z działalności?”

  1. Ciekawe, a co, jeżeli już w poprzednim roku US zwrócił nadpłatę podatku uwzględniając właśnie 100% dochodu z IP… Chyba nie powinni kwestjonować w kolejnych latach czy 80 czy 100% podlega pod IP BOX, jakie Pani ma opinię na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *