IP box

Duży błąd, który popełniają programiści rozliczając IP Box

“Moja działalność polega na tworzeniu oprogramowania, dlatego do całego dochodu mogę zastosować IP Box” To mit. Zazwyczaj programista musi wyodrębnić tę część dochodu, która związana jest z kwalifikowanym IP.

Czy IP Box można stosować do 100% uzyskanego dochodu z działalności?

Stawkę podatku 5% możesz zastosować tylko do dochodu, który pochodzi z wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia (w ramach prowadzonej działalności badawczo–rozwojowej) prawa własności intelektualnej, czyli autorskiego prawa do programu komputerowego.

Przykład:

  • 80% dochodu związane jest z wytworzeniem kwalifikowanego IP – stosujesz 5% stawkę podatku
  • 20% dochodu związane jest z pracami dodatkowymi (np. dyżury telefoniczne, rutynowe testowanie oprogramowania) – nie możesz zastosować 5% stawki podatku

Jak wydzielić dochód związany z tworzeniem oprogramowania?

W pierwszej kolejności ustalasz przychód związanym z Kwalifikowanym IP.

Zacznij od swojej umowy B2B. Mogą znajdować się tam zapisy o wynagrodzeniu za przeniesienie praw autorskich do tworzonego oprogramowania (np. stała kwota lub określenie jaki procent wynagrodzenia związany jest z Kwalifikowanym IP).

Jeśli twoja umowa z kontrahentem nie ma takich zapisów, możesz posłużyć się proporcją która wynika z godzin pracy związanych z tworzeniem Kwalifikowanego IP do godzin pracy ogółem.

Następnie od przychodów z kwalifikowanego IP odejmujesz koszty kwalifikowane i otrzymujesz dochód z IP. Wysokość otrzymanego dochodu z kwalifikowanego IP mnożysz przez wskaźnik nexus.

Co uważa na ten temat Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?

W jednej z najnowszych interpretacji podatkowych (15.04.2021 r.) możemy przeczytać:

Organ interpretacyjny nie może zgodzić się z poglądem Wnioskodawcy, że preferencyjną stawkę 5% może on zastosować do dochodu z tytułu świadczonych usług tworzenia oprogramowania. Dochód z kwalifikowanego IP jest jedynie częścią dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z usług programistycznych.


A Ty jak wydzielasz przychód związany z kwalifikowanym IP?

 

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

1 myśl w temacie “Duży błąd, który popełniają programiści rozliczając IP Box”

  1. Ciekawe, a co, jeżeli już w poprzednim roku US zwrócił nadpłatę podatku uwzględniając właśnie 100% dochodu z IP… Chyba nie powinni kwestjonować w kolejnych latach czy 80 czy 100% podlega pod IP BOX, jakie Pani ma opinię na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *