najem prywatny a deklaracja VAT
Koszty programisty

Obowiązek wykazania najmu prywatnego w JPK_V7. Tej rzeczy prawdopodobnie nie wiesz.

Wydawałoby się, że programista prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie musi wykazywać w ramach tej działalności przychodu z najmu prywatnego, który odbywa się zupełnie poza działalnością. Niestety, nic bardziej mylnego.

Mam na myśli taką sytuację, kiedy programista jest właścicielem lokalu mieszkalnego (lub domu) i wynajmuje go innej osobie do celów mieszkalnych. Osiąga z tego tytułu przychody z najmu.

Mimo to, że najem faktycznie odbywa się poza działalnością gospodarczą, o sytuacji takiej programista powinien poinformować swoją księgową, lub uwzględnić takie rozliczenie we własnym zakresie, jeśli samodzielnie prowadzi księgowość.

Najem prywatny ma wpływ na rozliczenia w ramach działalności gospodarczej

Najem prywatny a podatnik VAT czynny.

Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, czyli VAT-owcem, to przychody z najmu prywatnego ujawniasz na pliku JPK_V7M (lub V7K przy kwartalnych rozliczeniach).

Co prawda przychody z najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne są zwolnione z VAT, jednak trzeba je ujawnić na pliku JPK_V7. Dane przekazuje się w celach informacyjnych. Niewykazanie takich przychodów jest błędem, za który grożą mandaty karne z urzędu skarbowego.

Najem prywatny a podatnik zwolniony z VAT.

Jeśli natomiast korzystasz ze zwolnienia z VAT, to nie składasz pliku JPK_V7 i nie ujawniasz tego przychodu, ale nie oznacza to, że nie musisz w ogóle przejmować się takim najmem.

Jeśli jesteś programistą i korzystasz ze zwolnienia z VAT do limitu przychodu 200.000 zł rocznie, to przychód który osiągasz z najmu prywatnego wliczasz do limitu 200.000 zł (uwzględniasz przychody z działalności plus przychody z najmu prywatnego).

Może zdarzyć się tak, że najem prywatny spowoduje przekroczenie limitu 200.000 zł. Ważne, abyś zwracał na to uwagę.


Daj znać w komentarzu, czy wiedziałeś o tym, że przychody z najmu prywatnego muszą być ujawnione w pliku JPK_V7 składanym z działalności gospodarczej.

Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

3 myśli w temacie “Obowiązek wykazania najmu prywatnego w JPK_V7. Tej rzeczy prawdopodobnie nie wiesz.”

    1. Najem lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne jest zwolniony z VAT. Jednak przychód z tego tytułu jest uwzględniany do limitu 200.000 zł rocznie, czyli przychód z działalności gospodarczej + przychód z najmu prywatnego.

  1. co ważne podkreślenia, przy najmie prywatnym rozliczanym ryczałtem w opisanej ewidencji VAT należy dodać przelewy za opłaty i media.
    a jeżeli media są rozliczane na podstawie liczników – za takie media powinna być wystawiona FV z 23% VAT (prąd) – informacja z infolinii KIS…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *