pakiet medyczny w kosztach firmy
Koszty programisty

Pakiet medyczny w kosztach firmy u programisty

Jako programista współpracujesz z software housem, pośrednikiem w branży informatycznej – lub wykonujesz prace bezpośrednio na zlecenie kontrahenta. Wśród wszystkich atrakcji oraz bonusów, które może zaoferować Ci Kontrahent, bardzo często znajduje się pakiet medyczny.

Jak jednak rozliczyć go w działalności gospodarczej? Zaraz wszystko sobie na ten temat wyjaśnimy.

Jak rozliczyć pakiet medyczny w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czy pakiet medyczny dla przedsiębiorcy możemy rozliczyć w kosztach firmowych? Jak powinno się rozliczać przychód z tytułu otrzymania pakietu medycznego od kontrahenta? Zapewne jako programista niejednokrotnie zadawałeś sobie te pytania. Najwyższa pora poznać odpowiedź.

Lista przykładów:

Pakiet medyczny dla przedsiębiorcy w kosztach firmowych

Jak wskazuje art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodu możemy zakwalifikować wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątek stanowią jedynie koszty, które polski ustawodawca wymienił w artykule 23.

Powinniśmy zaznaczyć sobie, iż art. 23 ustawy o PIT wskazuje cały katalog wydatków, których nie możesz uznać za koszt uzyskania przychodu. Na liście tej nie znajdują się wydatki poniesione na zakup pakietu medycznego.

Jednak polskie organy podatkowe wydatek poniesiony na zakup pakietu medycznego uznają zawsze za wydatek całkowicie prywatny. A takowe, jak zapewne wiesz, nie mogą obciążyć kosztów firmowych. Zadaniem pakietu medycznego jest ochrona zdrowia osobistego przedsiębiorcy – nie zaś firmy.

Inną kwestią jest jednak dylemat dotyczący otrzymania bezpłatnie pakietu medycznego od kontrahenta, a rozliczenie przychodów z działalności. W trakcie współpracy B2B sytuacja taka nie należy do rzadkości. Jak rozliczyć przychód z pakietu medycznego otrzymanego bezpłatnie?

Pakiet medyczny dla przedsiębiorcy od kontrahenta – przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Pakiet medyczny dla przedsiębiorcy, który otrzymałeś w ramach współpracy B2B, powinieneś rozliczać jako przychód z działalności. Dlaczego? Ponieważ został on udostępniony w związku z zawarciem umowy, której przedmiotem jest świadczenie usług programistycznych.

Jak wskazuje art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT – za przychód z działalności gospodarczej powinniśmy także uważać wartość świadczeń, które otrzymaliśmy w naturze oraz wszystkich innych, które są nieodpłatne, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b w/w ustawy.

Pamiętaj że, jako przedsiębiorca nie otrzymasz od kontrahenta formularza PIT-11, na podstawie którego mógłbyś rozliczyć przychód otrzymany takim tytułem.

Pakiet medyczny dla przedsiębiorcy – jak ustalić przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Jeśli chodzi o pakiet medyczny dla przedsiębiorcy, przychód z nieodpłatnych świadczeń możemy ustalić na podstawie art. 11. ust. 2a pkt 2 ustawy o PIT. Sugerujemy się więc cenami zakupu, które poniósł kontrahent.

Skontaktuj się więc z HR-ami i poproś o informację na temat ceny pakietu medycznego. Niektóre firmy same przekazują programistom oświadczenia z informacją o wartości pakietu medycznego.

Jak zaksięgować pakiet medyczny w kosztach firmy u programisty?

Teraz chciałabym Ci podpowiedzieć, w jaki sposób rozliczam pakiety medyczne dla programistów, aby wszystko było w pełni zgodne z przepisami podatkowymi. Poniżej omawiam 4 sytuacje z którymi najczęściej spotykają się programiści.

Załóżmy więc, że właśnie otrzymałeś od swojego kontrahenta pakiet medyczny LuxMed lub Medicover.

Sytuacja 1 – pakiet medyczny przekazany bezpłatnie

Otrzymujesz od kontrahenta pakiet medyczny zupełnie za darmo. Jego wartość wynosi dokładnie 100 zł za każdy miesiąc. Kontrahent nie wystawia Ci faktury, ani noty obciążeniowej.

Jak rozliczyć tego rodzaju podarek?

 • W KPIR księgujesz kwotę 100 zł w pozycji „pozostałe przychody”. Co oznacza, że zapłacisz od tej kwoty podatek według sali podatkowej lub podatek liniowy (w zależności od Twojej formy opodatkowania) lub…
 • Jeśli wybrałeś ryczałt  kwotę 100 zł wykażesz w pozycji „przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko” i zapłacisz 3% podatku ryczałtowego.

Sytuacja 2 – pakiet medyczny częściowo finansowany przez kontrahenta

Otrzymujesz od kontrahenta pakiet medyczny o wartości 100 zł. Jednak 60% jego wartości (czyli 60 zł) finansuje kontrahent, zaś 40% (czyli 40 zł) opłacasz samodzielnie. Na kwotę 40 zł otrzymujesz fakturę albo notę obciążeniową.

Jak rozliczyć współfinansowany pakiet medyczny?

 • W KPIR księgujesz do przychodów kwotę 60 zł (w sekcji „pozostałe przychody”). Co oznacza, że zapłacisz od tej kwoty podatek według sali podatkowej lub podatek liniowy (w zależności od Twojej formy opodatkowania) lub…
 • Jeśli wybrałeś ryczałt  kwotę 60 zł wykażesz w pozycji „przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko” i zapłacisz 3% podatku ryczałtowego
 • Opłaconej z własnych środków faktury (noty obciążeniowej) na kwotę 40 zł nie możesz zaksięgować do kosztów, ponieważ – jak już wiesz, jej przedmiot nie może być firmowym wydatkiem.

Sytuacja 3 – wartość pakietu medycznego doliczona do faktury za usługę programistyczną

Umówiłeś się z kontrahentem, iż będziesz otrzymywał od niego pakiet medyczny (o wartości nominalnej 100 zł) za darmo.

Rozliczenie wygląda jednak w następujący sposób:

 • dział księgowy wystawia Ci fakturę za pakiet medyczny na kwotę 100 zł;
 • zgodnie z zawartą umową B2B, kwotę wynagrodzenia za wyświadczone usługi programistyczne powiększasz o równowartość pakietu medycznego tj. 100 zł;

Jak rozliczyć pakiet medyczny wliczony w cenę usług programistycznych?

 • faktury od kontrahenta za pakiet medyczny wartości 100 zł, nie możesz zaksięgować do kosztów;
 • jeżeli na fakturze sprzedaży doliczysz kwotę za pakiet medyczny do swojej usługi głównej, wówczas księgujesz ją do przychodów tak jak sprzedaż główną;
 • w praktyce spotykam się również z tym, iż równowartość za pakiet medyczny na fakturze programisty jest wykazywana w osobnej pozycji na fakturze. Czasem w ogóle znajduje się na osobnej fakturze – często opisana po prostu jako „dodatkowe usługi”. Moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie – benefit w postaci pakietu medycznego powinien być wkalkulowany w cenę usługi głównej (usługa kompleksowa). Naturalnie, odpowiednio do tego należy przygotować kontrakt B2B.

Sytuacja 4 – pakiet medyczny opłacany tylko przez programistę

Przypadek czwarty jest właściwie najmniej korzystny – kontrahent udostępnia Ci pakiet medyczny, ale to Ty sam musisz pokryć jego pełen koszt. Otrzymujesz za to fakturę, której nie możemy „wrzucić w koszty”, w związku z tym, iż – jak już wyjaśniłam wyżej – jest to wydatek poniesiony na cele osobiste.


A może rozliczasz pakiet medyczny jeszcze w inny sposób? Daj znać w komentarzu.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

6 myśli w temacie “Pakiet medyczny w kosztach firmy u programisty”

 1. Dobre wyjaśnienie! Zastanawia mnie, jak rozliczyć przychód za polecenie pracownika. Czy dobrze myślę, że tutaj już trzeba wystawić FV i przypadku ryczałtu skorzystać ze stawki właściwej dla 72.10 czyli 15%?

 2. Mam pytanie, jak rozliczyć benefit dla osoby towarzyszącej? Czy w sytuacji, gdy przez kilka miesięcy firma pokrywała w całości kwotę za benefit osoby towarzyszącej to osoba na B2B powinna tę kwotę ująć również jako pozostałe przechody? Czy jest jakiś inny sposób rozliczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Moim zdaniem jest to przychód związany z Pani działalnością gospodarczą i w ramach działalności powinien być opodatkowany.

 3. A co w sytuacji gdy prowadzimy sp. z o.o.? Czyli pakiet medyczny dotyczy członka zarządu – można w koszty? Czy dla tej osoby to przychód?

 4. Super artykuł!
  Zastanawiam się jak rozliczyć inne benefity jak np. Multisport? Czy to będzie tak samo jak przy pakiecie medycznym?

 5. Jestem na B2B, ryczałtowec oraz VATowec. Za swoje usługi wystawiam fakturę o kwotę 15 000. Kontrahent wysyła mi Fakturę o kwotę 1000 (benefity, karta multisport, pakiet medyczny)- jako refaktura kosztów Program Karta Multisport/Refaktura kosztów MyBenefit/Refaktura kosztów usługi medyczne Lux Med.
  Na koniec miesiąca kontrahent płaci mi 14 000 (od razu odlicza kwotę 1000). Płacę podatek od 15 000. Czy w takim wypadku muszę płacić podatek od 1000? I czy mogę odliczyć BAT z faktury karty multisport 8% jako VAT naliczony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *