Moi Klienci bardzo często pytają mnie, czy okulary mogą być kosztem na jednoosobowej działalności gospodarczej i jest to całkiem ciekawy dylemat.
Załóżmy, że od kilku lat prowadzisz własną działalność gospodarczą i rozliczasz się na ogólnych zasadach lub podatkiem liniowym. Z racji wykonywanego zawodu bardzo dużo czasu spędzasz przed komputerem. Czytasz dokumentację techniczną, napisaną czcionką w różnym rozmiarze i kształcie, sprawdzasz aktualności z branży IT, a Twój wzrok jest o wiele gorszy, niż kiedyś. Na wizycie kontrolnej u okulisty dowiedziałeś się, że przy pracy zawsze powinieneś nosić okulary korekcyjne.
W takiej sytuacji ważnym pytaniem staje się dla Ciebie: czy wydatek na zakup okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy można uznać za koszt podatkowy? Zaraz odpowiemy sobie na to pytanie.
Spis treści
Czy okulary dla przedsiębiorcy można wrzucić w koszty?
Wydatek poniesiony na okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy nie zalicza się niestety do tych, którymi możesz obciążyć koszty podatkowe uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie działalności.
Powinieneś uznać go raczej jako wydatek poniesiony na ochronę Twojego zdrowia. Z tego właśnie względu jest to wydatek o charakterze osobistym. Te – niestety – nie mogą zostać zaliczone jako firmowe koszty podatkowe.
Dlaczego tak jest?
Przede wszystkim ma to uzasadnienie w wydawanych do tej pory indywidualnych interpretacjach podatkowych. Urzędy wskazują w nich, że jeśli u kogokolwiek pojawi się lub pogłębi wada wzroku, jest on zmuszony do zakupienia odpowiednich okularów korekcyjnych.
Dotyczy to wszystkich osób bez wyjątku, niezależnie od tego, czy prowadzą one własną działalność gospodarczą, czy też nie. W związku z tym, bezpośredni cel, który jest powiązany z tego rodzaju wydatkiem, to ochrona wzroku – a nie zaś osiągnięcie przychodów w ramach prowadzenia firmy, które mógłbyś “wrzucić” w koszty.
Fakt, że używasz okularów korekcyjnych przede wszystkim w prowadzeniu działalności w związku z jej specyfiką, nie ma tutaj niestety najmniejszego znaczenia. Wydatek na okulary dla przedsiębiorcy nie jest firmowym kosztem podatkowym.
Przykładowo:
- Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2012 r. numer IPTPB1/415-278/12-2/AG w której Dyrektor KIS wskazał, że programista prowadzący działalność gospodarczą nie rozliczy w kosztach zakupu okularów korekcyjnych. Programista argumentował, że używa okularów w związku z długotrwałą pracą przy komputerze, co jest ściśle powiązane z uzyskaniem przychodu z prowadzonej przez niego działalności. Są to okulary z powierzchnią antyrefleksyjną oraz szkłami dobranymi specjalnie do pracy przy komputerze. Dlatego programista nie może używać ich w celach osobistych, lecz tylko w ramach zadań związanych z pracą. Dyrektor KIS uznał zakup okularów za wydatek osobisty, poniesiony niezależnie od tego, czy prowadzona jest działalność gospodarcza.
- Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2020 r. numer 0113-KDIPT2-1.4011.574.2020.2.MGR w której Dyrektor KIS wskazał, że radca prawny prowadzący działalność gospodarczą nie rozliczy w kosztach zakupu okularów korekcyjnych. Przedsiębiorca posiadający wadę wzroku bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie, takie okulary i tak musiałby zakupić.
- Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2009 r. numer ITPB1/415-790/08/AK w której Dyrektor KIS wskazał, że lekarz prowadzący działalność gospodarczą nie rozliczy w kosztach zakupu okularów korekcyjnych. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym.
Czy okulary blokujące niebieskie światło z ekranu dla przedsiębiorcy można wrzucić w koszty?
Choć ta kwestia – podobnie jak powyższa – może budzić wiele wątpliwości, rozstrzygana jest dokładnie tak samo, jak zakup okularów korekcyjnych. Pomimo tego, że prowadząc działalność spędzasz mnóstwo czasu przed ekranem, kupując okulary chroniące oczy przed szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez ekrany, masz na celu przede wszystkim ochronę swojego wzroku (wydatek osobisty), którego nie można uznać za firmowy koszt podatkowy.
Czy soczewki kontaktowe można wrzucić w koszty?
Myślę, że przeczytawszy dwa poprzednie podrozdziały tego wpisu, znasz już odpowiedź na to pytanie. Soczewek – tak samo jak okularów – nie będziesz mógł zaliczyć do firmowych kosztów.
Przykładowo:
Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2012 r. numer ITPB1/415-526b/12/AD w której Dyrektor KIS wskazał, że lekarz prowadzący działalność gospodarczą nie rozliczy w kosztach zakupu soczewek kontaktowych. Wydatek na zakup twardych soczewek kontaktowych ma na celu ochronę zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym.
Zakup okularów dla właściciela firmy a VAT
Zapytasz pewnie – a co z podatkiem VAT przy zakupie okularów? Niestety, nie możesz odliczyć go z faktury.
Okulary dla pracownika
Co do tej kwestii nie ma z kolei żadnych, najmniejszych nawet wątpliwości. Jeśli finansujesz albo refundujesz zakup okularów czy soczewek korekcyjnych pracownikowi, wówczas możesz zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu.
Oczywiście jest to zasadne wtedy, jeśli zakupu okularów czy soczewek wymaga bezpieczeństwo i higiena pracy.
Czy okulary to sprzęt rehabilitacyjny?
Warto dodać jeszcze, że w nieco lepszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy ze stopniem niepełnosprawności.
W takim przypadku, w związku z ulgą rehabilitacyjną, możesz uwzględnić zakup okularów korekcyjnych w kosztach, jeśli będą one indywidualnym sprzętem, który jest niezbędny w rehabilitacji.
Warunkiem jest także, aby ułatwiały Ci one wykonywanie czynności życiowych oraz odpowiadały wszelkim potrzebom, które wynikają z Twojej niepełnosprawności.
Możemy uznać, iż polskie prawo nie jest dość „łaskawe”, jeśli chodzi o zakup niezbędnej w większości rodzajów działalności rzeczy, takiej jak okulary czy soczewki i wrzucenie poniesionego wydatku w koszty. Niestety, w większości przypadków nie jest to po prostu możliwe.
Mam nadzieję, że mój wpis pomógł Ci rozwiać wszelkie związane z tą kwestią wątpliwości.
Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com |
Czy urzędy informują, tłumaczą dlaczego pod względem rozliczania okularów inaczej traktowany jest pracownik od przedsiębiorcy?
Bez okularów można żyć, jeść umyć się, ale pracować się nie da przed komputerem.
Nigdy nie widziałam takiego tłumaczenia ze strony urzędu 🙂