Skarbówka chce ograniczyć ulgę IP Box dla programistów
IP box, Zmiany w przepisach

IP Box – zmiany w przepisach dla programistów

Programiści zapłacą więcej podatku! Programiści, którzy do tej pory korzystali z ulgi IP Box, mogą być zaskoczeni nowymi przepisami. Z ulgi tej, która pozwala obniżyć podatek dochodowy do zaledwie 5% PIT, często korzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Jest to atrakcyjna opcja zarówno dla tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej, jak i dla tych, którzy wybrali podatek liniowy. Jednakże, nadchodzące zmiany mogą spowodować, że od 2025 roku wiele z tych osób będzie musiało zapłacić wyższy podatek.

Na czym polega ulga IP Box?

Ulga IP Box to specjalne rozwiązanie podatkowe dla programistów, które pozwala na płacenie niższego podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej, takich jak oprogramowanie. Zamiast standardowych stawek podatku, programiści mogą skorzystać z preferencyjnej stawki 5% PIT.

Aby skorzystać z ulgi IP Box, programista musi prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą i uzyskiwać dochody z działalności twórczej, czyli np. z tworzenia oprogramowania, które jest objęte ochroną praw autorskich. Ulga jest dostępna zarówno dla tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej, jak i dla tych, którzy wybrali podatek liniowy.

W praktyce oznacza to, że jeśli programista spełnia odpowiednie warunki, może znacznie obniżyć swój podatek dochodowy, płacąc tylko 5% od dochodów uzyskanych z tworzonych przez siebie programów komputerowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uldze IP Box, skorzystaj z tego artykułu: Jesteś programistą? Sprawdź, czy skorzystasz z 5% podatku dla programistów

Koniec ulgi IP Box dla programistów na obecnych zasadach. Jaki jest plan rządu na 2025 rok?

W nadchodzącym czasie planowane są zmiany w systemie podatkowym. Programiści pracujący w modelu B2B nie będą mogli korzystać z preferencyjnej stawki 5% w ramach ulgi IP Box, jeśli nie zatrudniają pracowników.

Dodatkowo, ci, których dochody przekroczą 1 mln zł, nie unikną 4-procentowej daniny solidarnościowej.

Zmiany IP Box a wymóg zatrudnienia pracowników

“Proponujemy wprowadzenie dla podmiotów korzystających z ulgi IP Box wymogu zatrudnienia co najmniej 3 osób” – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Wiceminister finansów zauważył, że choć ulga IP Box została wprowadzona z myślą o wspieraniu innowacyjności przedsiębiorstw, w praktyce bywa ona wykorzystywana głównie do obniżania zobowiązań podatkowych, bez wyraźnego wpływu na wzrost innowacyjności. Przykładem branży, która zgodnie z założeniami korzysta z tej ulgi, jest sektor gamingowy, gdzie rzeczywiście dochodzi do tworzenia nowatorskich rozwiązań.

Jednakże, zauważono również, że z ulgi tej często korzystają informatycy, którzy przechodzą z pracy na etacie na własną działalność gospodarczą lub zaczynają współpracę jako przedsiębiorcy, świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Oto, na czym mają polegać nowe warunki korzystania z ulgi podatkowej IP Box, zgodnie z propozycją:

  1. Obowiązek zatrudnienia: Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca będzie musiał zatrudniać co najmniej trzech pracowników.
  2. Forma zatrudnienia: Pracownicy muszą być zatrudnieni na pełen etat.
  3. Minimalny okres zatrudnienia: Zatrudnienie musi trwać przez co najmniej 300 dni w roku.
  4. Minimalne koszty zatrudnienia: Możliwe jest również zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowa zlecenie. W przypadku umowy cywilnoprawnej, miesięczne koszty związane z zatrudnieniem muszą wynosić co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (ok. 24.500 zł/miesiąc).

Tylko przedsiębiorcy spełniający te warunki będą mogli korzystać z ulgi podatkowej IP Box.

Skorzystaj z ulgi IP Box, zanim będzie za późno!

Jeśli planowałeś skorzystać z ulgi IP Box, ale jeszcze tego nie zrobiłeś, lub chciałbyś skorygować rozliczenia z poprzednich lat i zastosować ulgę IP Box nawet do 5 lat wstecz, teraz jest na to odpowiedni moment. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy.

Skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy przygotowanie ewidencji IP Box oraz zeznania rocznego z ulgą, włącznie z korektami za poprzednie lata. Nawet, jeśli korzystasz z usług innego biura rachunkowego, chętnie pomożemy!

IP Box a danina solidarnościowa

Danina solidarnościowa to dodatkowy podatek skierowany do osób o najwyższych dochodach. Obciąża ona programistów, którzy zarabiają ponad 1 mln złotych rocznie. Często określana jako trzeci próg podatkowy, wynosi 4% od dochodu przekraczającego ten milionowy próg. Podatnicy są zobowiązani do złożenia formularza DSF-1 i uiszczenia daniny do 30 kwietnia każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Obecnie dochody objęte ulgą IP Box nie są uwzględniane przy obliczaniu limitu dochodów do daniny solidarnościowej. Oznacza to, że ta część Twoich dochodów z działalności gospodarczej, która związana jest z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej (IP Box), nie wlicza się do sumy dochodów, które stanowią podstawę obliczenia daniny solidarnościowej. W rezultacie, korzystając z IP Box, możesz uniknąć dodatkowego 4% podatku.

I to właśnie budzi sprzeciw rządzących, którzy planują wprowadzić zmiany, aby dochody z IP Box były wliczane do limitu daniny solidarnościowej. Na tym ma polegać planowana modyfikacja przepisów.

Co zamiast IP Box?

Jeśli planowane zmiany sprawią, że IP Box stanie się mniej dostępny dla programistów, warto rozważyć inne opcje, takie jak ryczałt od przychodów.

Ryczałt oferuje prostszą formę rozliczenia podatkowego, z jedną z najczęściej stosowanych stawek wynoszącą 12% od przychodów z działalności. To rozwiązanie może być atrakcyjne dla tych, którzy chcą uniknąć skomplikowanych formalności związanych z ulgą IP Box, a jednocześnie szukają korzystnego sposobu na rozliczenie podatków.

Zobacz również:

Kiedy zmiany w IP Box zaczną obowiązywać?

Czy zmiany w opodatkowaniu dla programistów wejdą w życie już w 2025 roku?

Omawiane zmiany mogą zacząć obowiązywać już od 2025 roku. W rezultacie, część osób z branży IT, które dotychczas korzystały z ulgi IP Box, może zdecydować się na przejście na równie popularny ryczałt od przychodów.

Na stronie kancelarii premiera, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pojawiła się informacja o trwających pracach nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych oraz inne ustawy. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów, ma zostać przedstawiony rządowi w trzecim lub czwartym kwartale tego roku.

Skorzystaj z ulgi IP Box, zanim będzie za późno!

Jeśli planowałeś skorzystać z ulgi IP Box, ale jeszcze tego nie zrobiłeś, lub chciałbyś skorygować rozliczenia z poprzednich lat i zastosować ulgę IP Box nawet do 5 lat wstecz, teraz jest na to odpowiedni moment. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy.

Skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy przygotowanie ewidencji IP Box oraz zeznania rocznego z ulgą, włącznie z korektami za poprzednie lata. Nawet, jeśli korzystasz z usług innego biura rachunkowego, chętnie pomożemy!

Czy zmiany w IP Box będą działać wstecz?

Warto jednak podkreślić, że zmiany nie będą działać wstecz, więc osoby, które korzystały z ulgi IP Box w poprzednich latach, nie będą musiały zwracać uzyskanych korzyści. Co więcej, możliwa będzie również korekta rozliczeń za poprzednie lata, do 5 lat wstecz, nawet po wprowadzeniu nowych przepisów w życie.


Skorzystaj z ulgi IP Box, zanim będzie za późno! Skontaktuj się ze mną!

Monika Salawa
Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Dodatkowo, dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 180 000 osób, dostarczając wartościowych informacji z zakresu księgowości i podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *