bieżnia w koszty firmy
Koszty programisty

Czy wydatek na zakup bieżni pod biurko jest kosztem programisty?

Programiści na kontrakcie B2B coraz częściej pracują z domu. Praca zdalna wymaga zorganizowania wygodnego stanowiska pracy, które umożliwi efektywną pracę oraz spełni wymagania BHP.

Urzędy skarbowe nie kwestionują wydatków poniesionych na stanowisko do pracy zdalnej, jak biurko, fotel biurowy, czy sprzęt komputerowy. Zakup elektrycznego biurka z regulowanym blatem jest już niemal normą w branży IT.

Jednak coraz częściej programiści zastanawiają się, czy mogą rozbudować swoje stanowisko pracy o bieżnię elektryczną, którą umieszczą pod biurkiem.

Czy zakup bieżni pod biurko jest kosztem programisty?

Jeden z programistów, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, postanowił zakupić bieżnię, która stanowi element jego stanowiska pracy i jest przez niego wykorzystywana wyłącznie podczas pracy.

Bieżnia ustawiona jest bezpośrednio pod biurkiem umożliwiającym pracę na stojąco i pozwala na jednoczesny ruch i pracę na komputerze.

Programista uważał, że używanie bieżni podczas pracy zwiększa jego kreatywność, jakość jego pracy i wydajność, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na zadowolenie kontrahentów i zawierane kontrakty.

Programista postanowił zapytać organy skarbowe, czy wydatek na bieżnię może zaksięgować do firmowych kosztów.

Jaką odpowiedź otrzymał?

Organ podatkowy stwierdził, że zakup bieżni pod biurko nie może być firmowym kosztem.

Wydatek na zakup bieżni ma charakter osobisty i służy zaspokojeniu osobistych potrzeb związanych z odzyskaniem lub utrzymaniem sprawności intelektualnej i fizycznej.

A to oznacza, że nie można uznać go za koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie oprogramowania.

Tę interpretację indywidualną z dnia 29.11.2022 r. znajdziesz tutaj >>>

Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *