etat i działalność gospodarcza
Koszty programisty

Etat i działalność gospodarcza – 9 zalet jednoczesnej pracy na etacie i prowadzenia działalności gospodarczej

Jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i praca na etacie może wydawać się problematyczne. Na pewno taki podwójny system angażuje dużo więcej twojego czasu na pracę, niż utrzymanie samego etatu, czy prowadzenie tylko działalności gospodarczej.

Jednak jest też dość duża grupa osób, która preferuje takie rozwiązanie. Utrzymanie etatu wraz z działalnością gospodarczą pozwala realizować różne cele zawodowe i szybciej się rozwijać. Pozwala również na posiadanie zabezpieczenia w postaci etatu i dążenie do tego, aby w pewnym momencie przejść tylko na własną działalność gospodarczą.

Jednoczesne utrzymanie etatu z działalnością gospodarczą ma również wiele plusów podatkowych, które opisałam poniżej. Możesz więc zapoznać się z 9 zaletami jednoczesnego utrzymania etatu i prowadzenia działalności gospodarczej.

Spis treści:

1. Kwota wolna od podatku z etatu
2. Ulga na dziecko z etatu
3. Zasiłek ZUS przy L4 z etatu
4. Wyższa emerytura z etatu
5. Płatny urlop z etatu
6. Tylko składka zdrowotna ZUS z działalności gospodarczej
7. W firmie można zaksięgować koszty
8. W firmie można odliczyć VAT
9. W firmie można wziąć samochód w leasing z niskim oprocentowaniem

1. Kwota wolna od podatku z etatu

W ramach umowy o pracę możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Od dochodu z etatu do wysokości 30.000 zł rocznie nie zapłacisz podatku dochodowego PIT.

Ma to szczególne znaczenie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą na ryczałcie lub na podatku liniowym, ponieważ w ramach takiej działalności gospodarczej nie mogą oni korzystać z kwoty wolnej od podatku. Zatem gdyby nie etat, straciliby kwotę wolną od podatku.

2. Ulga na dziecko z etatu

Od podatku, który wynika z umowy o pracę możesz odliczyć ulgę na dziecko lub dzieci, oczywiście po spełnieniu określonych warunków.

Natomiast nie masz takiej możliwości, jeśli prowadzisz tylko działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym.

Dzięki umowie o pracę, ulga na dzieci nie przepada.

Dodatkowo przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem nie wliczają się do limitu 112.000 zł dla małżeństw, jeśli posiadasz tylko jedno dziecko. Prawdopodobnie nie przekroczysz więc progu dochodów 112.000. zł (lub 56.000 zł dla osoby niepozostającej w związku małżeńskim) i będziesz mógł korzystać z ulgi na 1 dziecko.

3. Zasiłek ZUS przy L4 z etatu

Z umowy o pracę, pracodawca odprowadza za ciebie wszystkie składki ZUS, w tym składki społeczne. Dlatego jeśli się rozchorujesz i pójdziesz na L4, zdarzy ci się wypadek lub będziesz korzystać z urlopu macierzyńskiego, to będą ci przysługiwały świadczenia z ZUS i zasiłki.

Co prawda jeśli opłacasz składkę społeczną wraz z ubezpieczeniem chorobowym z działalności gospodarczej, to zasiłki z ZUS również ci przysługują, ale w dużo niższej wysokości.

Zasiłki, które przysługują z etatu są wyższe i korzystniejsze.

4. Wyższa emerytura z etatu

Pracodawca z umowy o pracę, w ramach składek społecznych odprowadza również składkę emerytalną i w ten sposób odkładają się środki na twoją przyszłą emeryturę.

Środki odłożone z umowy o pracę są wyższe niż kwoty, które odprowadzasz jako przedsiębiorca na składkę emerytalną w ramach działalności gospodarczej. Co może też oznaczać, że w przyszłości masz szansę na wyższą emeryturę.

5. Płatny urlop z etatu

Możesz zrobić sobie przerwę od pracy, wyjechać na wakacje, odpocząć, a u pracodawcy skorzystasz w tym czasie z urlopu wypoczynkowego i otrzymasz wynagrodzenie za ten czas.

Oznacza to, że pracodawca zapłaci ci za czas urlopu wypoczynkowego. Natomiast jeśli miałbyś tylko działalność gospodarczą, to tracisz wynagrodzenie za czas w którym nie pracujesz.

Chyba, że jesteś w tej korzystnej sytuacji, kiedy kontrahent płaci za twoje dni wolne od pracy.

6. Tylko składka zdrowotna ZUS z działalności gospodarczej

Jeśli poza działalnością gospodarczą masz również umowę o pracę z wynagrodzeniem odpowiadającym co najmniej minimalnej krajowej, to z działalności gospodarczej zapłacisz tylko składkę zdrowotną.

Czyli tak długo, jak etat na minimalną krajową będzie utrzymany razem z działalnością gospodarczą, to z działalności płacisz tylko składkę zdrowotną. Nie płacisz składek społecznych i jest to dodatkowa oszczędność.

7. W firmie można zaksięgować koszty

Prowadząc działalność gospodarczą masz prawo odliczyć firmowe koszty (oczywiście jeśli jesteś opodatkowany według skali podatkowej, lub podatkiem liniowym).

Do kosztów zaksięgujesz bieżące wydatki związane z utrzymaniem firmy jak: wydatki na samochód, zakup kursów i szkoleń, literatury branżowej, materiałów biurowych, oprogramowania, czy sprzętu komputerowego.

Natomiast jeśli jesteś opodatkowany ryczałtem, to przychodu nie możesz pomniejszyć o koszty, ale możesz być VAT-owcem i odzyskać VAT z faktur kosztowych.

8. W firmie można odliczyć VAT

Jako osoba prywatna nie masz możliwości, aby odliczyć VAT z faktur.

Tymczasem jeśli jednocześnie z etatem prowadzisz firmę i jesteś podatnikiem VAT czynnym, to z działalności gospodarczej możesz odliczyć VAT od wydatków dotyczących utrzymania firmy.

Korzystanie z prawa do odliczenia VAT to dodatkowa oszczędność.

9. W firmie można wziąć samochód w leasing z niskim oprocentowaniem

Jeśli jesteś osobą prywatną i myślisz o zakupie samochodu, to tak naprawdę masz ograniczoną możliwość nabycia pojazdu.

Finansując taki zakup z obcych środków np. z kredytu, musisz pamiętać, że kredyty gotówkowe, czy kredyty samochodowe są dość wysoko oprocentowane w porównaniu do leasingu.

Jako przedsiębiorca możesz wziąć samochód w leasing na firmę i korzystać z niskiego oprocentowania.

Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *