IP Box danina solidarnościowa
IP box

IP Box a danina solidarnościowa, czyli jak programista uniknie dodatkowego podatku

Nie spotkałam się jeszcze z tym, żeby dochody programisty na kontrakcie B2B przekraczały 1 mln zł rocznie… ale znam programistów, twórców gier i aplikacji, którzy w pierwszym roku działalności osiągnęli dochód 1 mln zł. A rok 2020 jest dla nich 4 rokiem prowadzenia działalności. 😊 Dla Ciebie Drogi Programisto, jest ten artykuł.

Danina Solidarnościowa to stosunkowo nowy podatek. Dlatego warto zacząć od przypomnienia, kiedy programista musi zapłacić daninę solidarnościową?

Danina Solidarnościowa to nic innego jak dodatkowy podatek, który dotyczy najbogatszych. Zapłacą go programiści, których dochody przekroczą kwotę 1 mln złotych rocznie. Nazywana jest również III progiem podatkowym i wynosi 4% od dochodu przekraczającego 1 mln zł. Termin złożenia formularza DSF-1 i płatności daniny to 30 kwietnia każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Co istotne, aby ustalić, czy musisz zapłacić daninę solidarnościową, powinieneś zsumować swoje wszystkie dochody z danego roku:

  • dochody opodatkowane według skali podatkowej np. jednoosobowej działalności gospodarczej, umowy o pracę, umów cywilnoprawnych
  • dochody z zysków kapitałowych ujmowanych w PIT-38
  • dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19%
  • dochody z zagranicznej jednostki kontrolowanej

Tak jak wspomniałam, wszystkie te dochody podlegają zsumowaniu.

Na pewno zauważyłeś, że nie ma na tej liście dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej opodatkowanych 5% stawką. Oznacza to, że ta część twoich dochodów z działalności gospodarczej, która będzie związana z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej (IP Box) nie wlicza się do sumy dochodów stanowiących podstawę obliczenia daniny solidarnościowej. W efekcie końcowym, dzięki korzystaniu z IP Box możesz uniknąć dodatkowego 4% podatku.

Stanowisko to zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS w indywidualnej interpretacji podatkowej. Wynika z niej, że programista prowadzący działalność gospodarczą i jednocześnie korzystający z preferencyjnego opodatkowania stawka 5% (IP BOX) nie musi ujmować dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej przy kalkulacji daniny solidarnościowej. Jeśli chcesz przeczytać całą interpretację, kliknij tutaj.


Masz dodatkowe pytania? Chcesz sprawdzić, czy skorzystasz z IP Box? Zapraszam cię do kontaktu.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 monika.salawa@solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *