IKZE programista
Koszty programisty

IKZE – ulga podatkowa w zeznaniu rocznym PIT programisty

Odliczenie wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych u programistów. Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne, które w danym roku dokonały wpłat na IKZE.

IKZE – jak to działa?

IKZE to fundusz do którego wpłacasz środki pieniężne i gromadzisz je na swoją przyszłą emeryturę.

IKZE to nie to samo co IKE

Nie pomyl rodzaju wpłaty. Ulga podatkowa przysługuje Ci jeśli odkładasz środki na IKZE. Nie możesz natomiast korzystać z ulgi jeśli odkładasz pieniądze do IKE (Indywidualne Konto Emerytalne).

Czy korzystanie z ulgi na IKZE zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej?

Z tej ulgi podatkowej mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy opodatkowani:
 • według skali podatkowej
 • podatkiem liniowym
 • ryczałtem ewidencjonowanym

Ulgę na IKZE odliczam od dochodu (przychodu), czy od podatku?

Wpłaty na IKZE z danego roku podatkowego odliczane są od dochodu (lub przychodu na ryczałcie ewidencjonowanym), a nie od podatku jak np. ulga na dzieci.

Możesz dokonać szacunkowego przeliczenia, ile tak naprawdę zaoszczędzisz na podatku, jeśli pomnożysz kwotę wpłaconą do IKZE przez swoją stawkę podatku z działalności gospodarczej.

Przykład

Twoja działalność gospodarcza opodatkowana  jest podatkiem liniowym. Kwota wpłaty na IKZE w 2021 r. wynosiła 9466,20 zł. Zatem zaoszczędzony w skali roku podatek to 1799 zł (wyliczenie: 9466,20 zł * 0,19).

Wpłaty na IKZE są limitowane

Maksymalna kwota jaką możesz wpłacić na IKZE w danym roku jest limitowana. W każdym roku ustalany jest nowy limit. Dla roku 2021 r. maksymalne kwoty wpłat wynoszą:

 • 9 466,20 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
 • 6 310,80 zł w przypadku wpłat przez pozostałe osoby.

Przechodzisz z etatu na działalność? Który limit Ciebie obowiązuje?

Załóżmy, że do sierpnia 2021 r. pracowałeś na umowę o pracę. Natomiast od września 2021 r. postanowiłeś otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Który limit wpłat na IKZE przysługuje ci w 2021 r.:
 • Limit wpłat do IKZE wynosi  6 310,80 zł czy
 • Limit wpłat do IKZE wynosi  9 466,20 zł?

Dla osób prowadzących działalność limit IKZE wynosi 9 466,20 zł w 2021 r. i nie sumuje się go z wcześniej obowiązującym limitem przed założeniem działalności. Po prostu po założeniu działalności limit się zwiększa z kwoty 6 310,80 zł na 9 466,20 zł.

Wystarczy poinformować o zmianie swoją instytucję finansową, która to konto prowadzi.

Jak można skorzystać z ulgi na IKZE?

Z ulgi tej korzystasz składając swoje zeznanie roczne PIT (PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28) wraz z załącznikiem PIT/O.

Wypłata środków z IKZE

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i środki z IKZE wypłacisz po 65 roku życia oraz po przynajmniej 5 latach oszczędzania to zapłacisz tylko zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% od wypłaconej kwoty.

Jeśli jednak zdecydujesz się wypłacić środki wcześniej, to zapłacisz podatek dochodowy według skali podatkowej.

Monika Salawa Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną! tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

1 myśl w temacie “IKZE – ulga podatkowa w zeznaniu rocznym PIT programisty”

 1. Wygląda na to, że w jeżeli skorzystaliśmy z „ulgi na start” (brak składek na ubezpieczenie społecznie) to w czasie jej trwania (6 pełnych miesięcy) nie jesteśmy w stanie podwyższyć limitu IKZE. W oświadczeniu składanym m.in. w Domu Maklerskim mBanku znajduje się następujący zapis:

  „(..) jestem osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą (…), przy czym nie jestem osobą fizyczną, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (…)”

  Innymi słowy, otwierając działalność we wrześniu 2021 (po raz pierwszy lub po 60 miesiącach od jej zakończenia/zawieszenia) i korzystając z „ulgi na start” NIE możemy skorzystać z podwyższonego limitu na IKZE w 2021.

  Zakładam (być może błędnie), że przynajmniej 1 miesiąc prowadzenia działalności w 2021 musi podlegać pod preferencyjne lub pełne składki ZUS, żeby móc skorzystać z wyższego limitu IKZE w 2021. Chcąc w pełni skorzystać z „ulgi na start” (6 pełnych miesięcy + niepełny miesiąc otwarcia) musielibyśmy otworzyć działalność najpóźniej pomiędzy 2/05/2021 a 31/05/2021.

  Alternatywnie (tutaj nie mam pewności, która interpretacja jest właściwa) powinniśmy przynajmniej raz składkę na ubezpieczenie społeczne opłacić, co przesuwałoby otwarcie działalności na okres 2/04/2021 – 30/04/2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *